Награда за Дарја Ризова на 57. МЕСС за улогата во „Електра“

Дарја Ризова ја доби наградата „Рејхан Демирџиќ“ за најдобра млада актерка на 57-то издание на театарскиот фестивал МЕСС во Сараево кој заврши вчеравечер со доделување на наградите. Ризова е наградена за улогата во претставата „Електра“ во режија на Андриј Жолдак.
Како што соопшти Македонскиот народен театар, одлуката била едногласна, а претседателот на жирито, хрватскиот театролог Дарко Лукиќ, истакнал дека иако се работи за млада актерка, таа ги уверила со зрелоста преку начинот на кој ја реализирала особено сложената улога во рамки на режисерските барања.

- Актерката имаше многу голема енергија и присутност на сцената, и доста долг период беше постојано присутна пред публиката. Во еден релативно монохроматски режисерски регистер, токму нејзината улога донесе многу суптилност, боја и нијанси, и поради тоа наградата за најдобра млада актерка се доделува на Дарја Ризова, образложил Лукиќ.

Во конкуренција за наградите беа продукции од 12 земји: Белгија, Полска, Италија, Аргентина, Босна и Херцеговина, Шпанија, Хрватска, Србија, Франција, Бугарија, Швајцарија и Црна Гора, потпишани од светски лауреати, како: Паоло Маџели, Арпад Шилинг, Давид Еспиноса и Мило Рау.

Жирито во кое покрај Лукиќ беа и театарскиот теоретичар Пиетро Валенти и режисерот, драмски писател и актер Мигуел Ојарзун,  одлучи Гран-при „Златен ловоров венец“ за најдобра претстава во целина да ја додели на претставата „Пет лесни парчиња“ од Белгија/Швајцарија, „Златен ловоров венец“ за најдобар режисер доби режисерот на таа претстава - Мило Рау, а „Златен ловоров венец“ за најдобро актерско остварување и е доделен на Силвија Калдерони за улогата во претставата „MDLSX“.

Жирито додели и две специјални награди за претставите: „Ноќен живот“ на авторот Паоло Маџели и „Еден гест“ на полскиот режисер Војтек Зимилски.

Беа доделени и наградите на малиот МЕСС од гласовите на децата – за претставата „Мала наука за животните“, од Дирекцијата на МЕСС -  наградата „Марко Ковачевиќ“ за театарска критика, публицистика и театрологија на Дарко Лукиќ и наградата за придонес - на инклузивниот театар „ПокоЛоко“ од Загреб.

Следната изведба на „Електра“ на матичната сцена е на 26 октомври во 20 часот.

- Покрај тоа што за оваа изведба влезот за студентите е слободен, дирекцијата на МНТ одлучи во чест на наградата да им овозможи на сите гледачи слободен влез. Публиката  може да ги подигне билетите на билетарницата на МНТ, на денот на претставата од 14 до 19 часот, соопшти МНТ. /МИА

Ердоган со двојна победа на изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган победи на предвремените претседателски избори во Турција, а неговата партија на парламентарните избори.

Според резултатите од над 91 процент од гласовите , Ердоган освоил 53,16 проценти , со што го обезбеди новиот петгодишен мандат .

Неговиот најсериозен противкандидат Мухарем Инче освои 30 , 54 проценти , а останатите четворица кандидсати помалку од десет проценти од гласовите.

И владејачката партија АКП на Ердоган победи на парламентарните избори со 54 ,14 проценти од гласовите . Одѕивот на 56 милионското гласачко тело бил 87 проценти .

Опозицијата имаше голем број забелешки за изборни нерегуларности , особено на југоистокот на земјата .

Заврши трилатералната средба на Могерини со Тачи и Вучиќ

Во Брисел заврши средбата на шефицата на Европската дипломатија Федерика Могерини со претседателите на Србија и на Косово.

Пред заедничката средба , Могерини одвоено се сретна и разговараше со Александар Вучиќ и Хашим Тачи за надминување на проблемите меѓу Приштина и Косово. Во тек е повторно средба на Могерини со Вучиќ , а можно е во текот на вечерта да се одржи и состанок меѓу двајцата претседатели , за потоа сите тројца да имаат уште една рунда преговори. Како што јавуваат српските медиуми , по завршувањето на преговорите е најавена писмена изјава од Европската Комисија .

,, Договорено е сите проблеми да се решаваат на мирен начин , со взаемна почит. Тоа е многу важно за Србите на Косово , за сите граѓани на Србија . разговаравме за тоа да се фокусираме на дијалог , да покажеме дека можеме да разговараме и да поченме да ги решаваме отворените проблеми . Не сум преголем оптимист , но отворивме многу прашања ,”, изјави Вучиќ по средбата во Брисел.

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека состанокот бил тежок , но станува збор за решавање на стогодишен проблем. ,, Не сум наивен па да мислам дека веднаш ќе пронајдеме итно и магично решение за иднината . Не можеме да останеме жртви на горчливото минато , туку да гледаме кон иднината и придобивките за нашите земји и граѓани “ , рече Тачи кој очекува големи придобивки од ЕУ по нормализацијатан на односите со Србија.

Макрон на удар на јавноста поради фотографија со ЛГБТ група

Францускиот претседател Емануел Макрон е на удар на јавноста , откако денеска на социјалните мрежи беа објавени фотографиите со ЛГБТ музичка група во Елисејската палата.

Претседателот Макрон и неговата сопруга Брижит се фотографирале во Елисејската палата со дел од учениците на отворениот музички ден . На една од фотографиите претседателската двојка е во друштво со ЛГБТ музичка група . јавноста го обвинува за понижување на претседателската функција.

Меѓу најгласните критичари беа политичарите од десницата , како Мари ле Пен која го критикуваше Макрон з аначинот на кој се потсмева со местото каде вообичаено со високи почести се примаат странски државници.

Фотографијата била направена од шефот на протоколот на Брижит Макрон , а потоа објавена на социјалните мрежи . ,, Викајте ме господин претседател “ , напишаа иронично дел од пратениците , алудирајќи на пораката што Макрон им ја упати на младите да се однесуваат кон него со почит.

Најмногу коментари предизвика маицата на еден од музичарите , Киди Смајл на која пишуваше :,, Јас сум син на мигрант , црн сум и геј”.

притисни ентер