Јункер: Западен Балкан ќе чека за членство најрано до 2019 година

Ветерот повторно дува во едрата на Европа, рече претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер на годишното обраќање во Европскиот парламент.
 Вети јасна перспектива за земјите од Западен Балкан, но не пред 2019-та година, кога завршува овој мандат на Европскиот парламент. Владеењето на правото и фундаменталните европски вредности остануваат приоритет за идните членки.

- Ако сакаме стабилно соседство мораме да им понудиме кредибилна перспектива за проширување на земјите од Западен Балкан. За време на мандатот на Европската комисија нема да има ново проширување зашто условите за прием не се исполнети. Секоја нова земја членка ќе мора во потполност да го воспостави правото и темелните вредности на ЕУ; изјави Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија

Во обраќањето, на кое се осврна на 16-месечните планови на Брисел, Јункер се заложи за проширување на Шенген зоната и за брз прием во неа на Бугарија и Романија. Во однос на напуштањето на Британија на Унијата, тој посочи дека Брисел жали, но оти има поголеми приоритети од Брегзит.

- Ја почитуваме волјата на Британците, но ние се стремиме кон прогрес. Најпосле, Брегзит не е се, тој не е иднината на Европа, рече Јункер

Иднина на Европа, барем во догледно време според Јункер, нема да биде ниту Турција, за која повтори дека со џиновски чекори се оддалечува од унијата. Тој побара од Анкара да ги ослободи новинарите од затвор и да престане со европските челници да ги нарекува фашисти и нацисти.


Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер