Во Штип отворена првата Активна зона на Кока Кола

Пивара Скопје и компанијата Кока Кола попладнево во Штип ја отворија првата Активна зона во оваа летна сезона.
Со традиционалното пресекување на црвената лента од директорот за односи со јавноста на Пивара Скопје, Ламбро Патче и градоначалникот на Штип Илчо Захариев, Пивара Скопје го означи продолжувањето на проектот чиј донатор е со компанијата Кока Кола.

Проект, стартуван минатата година, кога во пет различни градови беа отворени исто толку активни рекреативни зони. На повеќе фитнес справи, граѓаните од сите возрасти ќе можат да спортуваат, што ја потврдува иницијативата на донаторите за промоција на спортот и рекреацијата, но и поддршката што ја даваат за добробит на заедницата.

Интенција на Пивара Скопје и компанијата Кока Кола, е, овој проект да прерасне во традиција, а вакви зони да има во сите градови во Македонија. Впрочем, пројавениот голем интерес на штипјани покажан попладнево, да рекреираат  е најдобра потврда. Како дел од глобалната платформа за граѓаните да водат здрав живот, Пивара Скопје и Кока Кола изминатиот период реализираа повеќе проекти како Кока Кола фудбалски куп – отворањето на пет бесплатни паркиралишта за велосипеди во Скопје .

- Целта на проектот е да промовираме активен живот и здрави животни навики. Ова е донација на Пивара Скопје и компанијата Кока Кола, и ни преставува задоволство на сите граѓани да им дадеме едно место, каде сите ќе можат да вежбаат, ќе може да другаруваат, и на крајот од денот да рекреираат, бидејки тоа е и суштината на проектот, изјави Ламбро Патче, директор за односи со јавноста во Пивара Скопје.

-  Токму овде каде е почетокот на пешачката патека кон населбата Балканска, е поставена новата Фитнес зона, благодарение на донаторите Пивара Скопје и компанијата Кока Кола. Ова е Фитнес парк со шест справи, каде ќе може да спортуваат спортистите и сите граѓани од сите возрасти. Убеден сум дека ова ке биде едно од најпосетените места во Штип, како што е шесткилометарската пешачка патека долж коритото на реката Брегалница. Ова е идеално место за оддржување на физичкото и ментално здравје, објасни Илчо Захариев,  градоначалник на Општина Штип. 

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер