Кодфест тек фестивал од 7 до 9 април во Охрид

Дваесет и седум тима ќе учествуваат на 32 часовен технолошки натпревар во развивање технолошки идеи во рамки на Кодфест тек фестивал (Codefest Tech festival), што ќе се одржи од 7 до 9 следниот месец во Охрид.

Петтото издание на Кодфест ќе се одвива под мотото „Славење на иновациите во технологииите“. Ќе понуди и еднодневна конференција за технологија и стартапи со околу 400 учесници, пред кои ќе говорат реномирани технолошки и бизнис експерти од САД, Велика Британија, Шпанија, Данска и Македонија. Паралелно со маратонот и конференцијата ќе се одржи мини саем на компании и организации од областа на технологијата, на кој ќе се претстават 15 стартапи.

Организаторот и основач на фестивалот, здружението „Старт ап зона“ најавува и одржување на 15 работилници на различни теми како хардвер, маркетинг, социјални медиуми,  hands-on hacking, growt hackin,...

- Со фестивалот се дава можност на  младите и најиновативните лица од државава и странство да се претстават интернационално. Носиме голем број  меѓународни експерти кои се дел од настанот во различен формат, како спикери, ментори и жири и директна поддршка на тимовите на Кодфест маратонот. Целта е да се доближат до меѓународниот технолошки свет,  да добијат видливост и валидација  во рана фаза на нивните идеи и проекти, изјави Јасна Тренгоска, коосновач на Кодфест.

Покровител и коорганизатор на Кодфест годинава е Фондот за иновации и технолошки развој. Нивни тимови ќе одржат практична работилница како да се подготват поквалитетни предлог проекти за четвртиот повик со кој се доделуваат  милион и 450 илјади евра, со кои ќе може да се поддржат 25 претпријатија.
- Компаниите имаат можност да добијат до 100.000 евра. Се надеваме дека овие работилници ќе помогнат и ќе генерираат добри идеи и квалитетни  проекти од кои Фондот ќе има можност да избере  и понатаму во  текот на годината да ги финансира, изјави директорката Фондот за иновации и технолошки развој Јасмина Поповска.

На досегашните изданија на Кодфест искуства и знаења со учесниците разменуваа претставници од „Фејсбук“, „Вибер“, „Мајкрософт“, „Гугл“... Нивното искуство од работата со младите од Македонија, истакна Тренгоска, е дека се доста амбициозни, талентирани, со разновидни способности. - Тоа е ресурс на Македонија кој треба да се искористи, рече Тренгоска.

Посочувајќи на резултатите на досегашните учесници на Кодфест Тренгоска наведе дека победничкиот тим од минатогодишниот  Кодфест, пред некое време го лансираше стартапот резервирај.мк и учествуваше во акцелераторската  програма на Сивус инкубатор.

- Сме имале доста слични приказни кои се успешни,  стартапи  кои формално или неформално соработуваат со странски компании. Како пример, од минатогодишниот Кодефест е и стартап што работеше на хардверско решение, а кои моментално работат со британска компанија и веќе треба да почнат со масовно производство на продуктот, информира Тренгоска.

Поголема група мигранти фатени во близина на Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека непознати лица ги товарат во две патнички возила.

Како што информира МВР, полициски службеници излегле на местото и го пронашле возилото „Форд Галакси“ со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени мигрантите.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од радовишкото село Калаузлија.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Сопружници физички нападнати од нивен роднина

Скопјанецот Н.Ј. (38) и неговата сопруга Т.Ј. (33) синоќа биле физички нападнати од нивниот роднина Д.А. (31).

МВР информира дека случајот половина час по полноќ во полиција го пријавил Н.Ј., кој рекол дека од 14 часот со неговата бремена сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А. 

Околу 21 часот, Д.А. со палка почнал да го удира Н.Ј. и неговата бремена сопруга. Со возило на Итна медицинска помош, тие биле префрлени во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што им била укажана лекарска помош и им биле констатирани тешки телесни повреди. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. /МИА

Повеќе од 42 илјади Косовци се откажале од своето државјанство во последните девет години

Од 2009  до почетокот на 2018 година, над 42 илјади граѓани на Косово се откажале од државјанството, додека само во првите четири месеци од оваа година истото го сторилe 1 648 Косовци.

Загрижувачки е бројот на младите, на возраст од 18 до 34 години, кои се откажуваат од косовското државјанство, пишува денешен „Зери“.

Заменик- министерот за внатрешни работи Изми Зека вели за весникот дека на почетокот на годинава е видно зголемен бројот на оние што се откажале од државјанството, споредено со минатата година.

– Главната причина за откажување од косовското државјанство е добивањето државјанство во некои од земјите на Европската унија, кои не дозволуваат двојно државјанство за оние кои не се државјани на ЕУ, вели Зека.

притисни ентер