Англиски клуб го смени тренерот на неколку часа пред натпревар

Хал Сити го отпушти тренерот Шот Арвеладзе само неколку часа пред натпреварот.

Вечерва од 21:00 часот Хал игра против Лутон во 11. коло од Чемпионшип, а првиот тим привремено ќе го предводи Енди Досон, поранешен тренер на помладите селекции. Арвеладзе беше придружуван од неговиот помошник Питер ван дер Веен.

Поранешниот грузиски репрезентативец го презеде тимот на Хал во јануари и го освои 19-то место и остана во Чемпионшип, во сезоната на враќање по едногодишен престој во третата лига. Новата сезона ја започна со само три победи од првите 10 кола, што е доволно за само 20. позиција.

Хал играше во Премиер лигата пред пет години, но оттогаш не беа блиску до враќање и нивниот најдобар пласман беше 13-то место во Чемпионшип. Во 2020 година, тој беше дури и последниот што испадна во Лига 1, но веднаш се врати како шампион.

Сезонава освои седум бода од првите три кола, но освои само еден од следните седум натпревари, а ги загуби последните четири и беше елиминиран и од Лига купот од четвртолигашот Брадфорд.

„За време на репрезентативната пауза имавме серија разговори со Шот за насоката и иднината на клубот и со тек на времето стана јасно дека нашите ставови не се усогласени, па решивме да се разделиме“, изјави претседателот на клубот Ацун Иликали, но не објасни зошто го сменил тренерот на денот на натпреварот.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер