Анализа: Социјалната изолација го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар

Социјалната изолација го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар за 40 проценти и ризикот од смрт од која било причина за 50 проценти.

Ова го покажала германската студија претставена на неодамнешниот виртуелен конгрес на Европската академија за неврологија (ЕАН).

Резултатите се особено значајни во однос на тековната социјална изолација на населението како резултат на пандемијата на коронавирус. Истражувањата исто така покажале дека немањето или отсуството на финансиски ресурси го зголемува ризикот од негативни кардиоваскуларни исходи.

Како дел од истражувањето, предводено од Др. Џанин Гронволд и проф. Дирк М. Херман од Универзитетската болница Есен, тие анализирале податоци собрани меѓу 4316 испитаници со просечна возраст од 59 години помеѓу 2000 и 2003 година.

Учесниците во студијата не страдале од претходно познати кардиоваскуларни заболувања на почетокот на студијата, а нивната здравствена состојба се следела во просек цели 13 години.

На почетокот на студијата, биле собрани информации за различни типови социјална поддршка, при што социјалната интеграција се проценува врз основа на брачниот статус и животот во заедницата, контакти со блиски пријатели и членови на семејството и членство на политички, религиозни, спортски или професионални организации.

„Веќе знаеме дека чувството на осаменост или недостаток на контакт со блиски пријатели и членови на семејството може да влијаат на физичкото здравје“, изјави д-р. Гронволд. „Оваа студија сугерира дека интензивните социјални односи се од големо значење за здравјето на срцето и можат да се споредат со вообичаените заштитни фактори, како што се нормален крвен притисок, прифатливо ниво на холестерол и нормална телесна тежина“.

Професорот Џокел, еден од научниците вклучени во студијата, изјави дека „ова набљудување е особено интересно поради мерките на изолација како заштита во пандемијата на коронавирус, кога социјалните контакти во многу држави се ограничени “.

За време на 13,4 години следење на учесниците во студијата, истражувачите забележале 339 негативни кардиоваскуларни исходи како што се срцев или мозочен удар и 530 смртни случаи.

Откако ги исклучија факторите што можеби придонеле за ваквите исходи, имено вообичаените фактори на ризик од кардиоваскуларни заболувања, тие откриле дека отсуството или немањето социјална интеграција го зголемиле идниот ризик од негативни кардиоваскуларни исходи за 44 проценти и предвремена смрт од која било причина за 47 проценти. Недостаток на финансии било поврзано со 30 проценти поголем ризик од срцев или мозочен удар.

„Сè уште не сме свесни за механизмот со кој осаменоста го зголемува ризикот од срцев удар, мозочен удар и смрт, но очигледно е дека интензивните социјални односи се исто толку важни за одржување на кардиоваскуларното здравје како и за одржување на крвниот притисок, холестеролот и телесната тежина“, рече проф.Херман.

„По оваа студија, појасно е дека влијанието на социјалните односи врз здравјето на поединецот треба да се сфати сериозно и треба да се откријат ефективни начини за решавање на проблемите со социјалната изолација, со цел да се подобри целокупното здравје и долговечноста“.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер