Ахмети: Секогаш сме работеле за мир и стабилност, заедно да ја градиме иднината во Европа

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вечерва ги продолжи средбите со граѓаните, овој пат со жителите на општина Јегуновце, се наведува во партиското соопштение. 

Покрај претседателот Ахмети, говор пред присутните одржаа и првиот потпретседател на Владата Артан Груби, министерот за надворешни работи Бујар Османи, пратеничката Фиснике Бектеши Шаќири и претседателот на огранокот на ДУИ во Јегуновце, Елдин Адеми.

Али Ахмети – претседател на ДУИ

Вечерва сме во Шемшово, во оваа сала каде што требаше да ја отвориме заедно со колегата Абдилаќим Адеми, но невидливиот непријател ни го одзеде нашиот близок, како да ми се скрши една од рацете бидејќи мојот најблизок соработник го имав со години, затоа што заедно ги споделувавме добрите работи, успесите, но и разочарувањата. Започнав вака бидејќи и со Абдилаќим Адеми многу пати разговаравме на темата за која ќе зборувам, бидејќи тие вршеа проверка на целата политичка класа и како таква се бара од сите институции оваа акција да се одвива, дури и со меѓународен надзор. Оној што го прекршува законот и дадената доверба нека трпи и нека ја плати казната. Нашата политика беше обединување, промовирање единство и придвижување на процесите напред. Абдилаќим многу помогна во приближувањето на важните процеси на земјата. Овој идеал на Адбилаќим ја извади на површина идејата за обединување на луѓето околу обединета Европа. Се наоѓаме во историски и одлучувачки моменти, па да ги оставиме зад себе остатоците и ситниците, бидејќи ние сме храбра генерација и тоа го имаме докажано. Сигурен сум дека тоа ќе се направи, дека Албанците се на страната на Европа и се дел од неа. На стабилноста на Европа и треба Македонија, во насока на спречување на миграцијата и создавање услови за подобар стандард во земјата. Ние сме дел од овој проевропски фронт затоа што тој е важен за сите нас и ќе обезбеди подобар живот за идните генерации. Абдилаќим беше особено посветен на образованието и квалитетот на образованието, на изградбата на училишта, сали и универзитети. Бев со него рамо до рамо, исто како што сум денес со нашите министри, заменици министри и директори. Имаме квалитетна младина која знае странски јазици, да не претстави со бел образ , затоа не запирајате ги младите туку мотивирајте ги. Секогаш ни требаат чесни, вешти и стручни специјалисти, бидејќи само така општеството може да се развива и оди напред. Придонесот на Абдилаќим Адеми е голем, тој достојно не претставувал секаде каде што бил, па и вие како млади земете го како мотивација. Секогаш сме работеле да има мир и стабилност не само за нашата земја, туку и за целиот регион, да се бориме против злото и да најдеме заеднички јазик. Не смееме да го заборавиме минатото, но мораме да ја градиме иднината. Јас не сум политичар на телевизиските екрани или на канцелариите, туку доаѓам од друга област која ги знае проблемите на народот, па затоа сум покрај вас секогаш да ве слушам, рече Ахмети.

Артан Груби – прв вицепремиер

На овие средби, ние сме тука да ве сослушаме, како и да ја оцениме нашата досегашна работа. Денеска имавме два владини состаноци и на состанокот на Управниот одбор за Коридорот 8 и 10д увидовме потреба од владина седница, се одржа седницата и се вративме на состанокот. Беа одобрени сите одлуки, преговорите за изградба на проектот да започнат во понеделник и да траат 21 ден, а потоа ќе се потпише конечниот договор. Државниот буџет лани изнесуваше 465 милиони евра, што е најголем процент во последните десет години и покрај пандемијата и енергетската криза. Минималната плата достигна 18.000 денари, просечната плата се зголеми, невработеноста се намали, се развија слободните економски зони, изградивме училишта, градинки и други инвестиции. Во Чаир градиме голема градинка, со многу високи стандарди, а преку институциите ги унапредивме и Албанците. Од месец март се зголемува минималната плата како и останатите административни плати. Точка по точка ја спроведуваме програмата на ДУИ. Кој му застанува на патот на силниот Албанец и на најмоќната партија-ДУИ во Македонија? Кога го направивме Охридскиот рамковен договор, договорот со Грција, НАТО, ЕУ... ДУИ немаше ништо тајно, секој наш проект е транспарентен и се изнесува на маса. Сакаме силна Македонија со сите народи што живеат тука. Значи влажниот барут на Мицкоски има само една цел, да го држи народот под страв и поделеност, страв од Грците, Бугарите, Албанците итн... Политиката на страв е политика на регресија, но не ни треба, нам ни треба напредок. Никој од нас не прави финти, туку само реализираме проекти и ги исполнуваме дадените ветувањата, нагласи Груби.

Бујар Османи – министер за надворешни работи

Во оваа општина во сите настани сум бил присутен бидејќи тука е родното место на нашиот пријател, Адбилаќим Адеми. Нашата држава има стабилност, но има други држави кои се неподготвени, порано бевме важевме како нестабилна земја, со можност да го нарушиме мирот и соседството што некој го користеше ова како што сака. Сега оваа пролет на конфликти не функционира, бидејќи веќе не сме резервна земја за криза, сега дури и сепаратистите разбраа дека причината зошто во оваа земја повеќе нема конфликти, туку има стабилност е токму Али Ахмети. Оваа кампања сега се концентрира само на една точка, а тоа е Европската Унија. Оваа година Македонија мора да ја помине точката од која нема враќање, уставните измени се клучниот момент за Македонија затоа потребно е да покажеме внимателност и единство, да го завршиме проектот „Заедно за Европа“. Сакам да го цитирам лидерот Ахмети, кој рече дека државата во ЕУ ја водат Албанците и Македонците, но би рекол дека сега сме зајакнати од НАТО и ЕУ. Ние веќе го имаме НАТО и ќе ја имаме и ЕУ, појасни Османи.

Фисник Шаќири Бектеши - пратеничка

Денеска ќе направиме преглед на работата што ја направивме и што треба да се направи во иднина бидејќи носењето јавна функција е одговорност. Ако направиме споредба од 2001 година до денес, разликата е многу голема и очигледна. Војната се водеше за нашите права, за знамето, јазикот, универзитетите, институциите и застапеноста во администрацијата. Имаше војна, но тоа беше направено за да се донесе мир и правда во оваа земја. Токму Али Ахмети ја направи земјата членка на НАТО, а сега пред нас го имаме поглавјето за членство во ЕУ. Со уставните измени ќе се промени и иднината на оваа држава, оцени Бектеши Шаќири.

Елдин Адеми – претседател на огранокот на ДУИ Јегуновце

ДУИ отсекогаш била позната како прогресивна партија, која напредувала проевропаска и американска политика. ДУИ е вредност која отсекогаш претставувала вредност за целиот народ, партија која ги брои достигнувањата и не правела горди сите нас. Во име на жртвите, на идните генерации и на оние кои повеќе не се меѓу нас, бараме поддршка за нашиот проевропски фронт, истакна Адеми.

Убила 19-годишна трудница и ѝ го украла бебето од матката-осудена е на 50 години затвор (ВИДЕО)

Клариса Фигуероа (51) е осудена на половина век затвор откако убила бремена тинејџерка во Чикаго намамувајќи ја во нејзината куќа за да ѝ го украде бебето од утробата, кое потоа го претставила како свое.

Тоа е, накратко, епилогот од страшното злосторство што го потресе овој дел на САД, а се случи во 2019 година, објави Еј-Би-Си Њуз.

Марлин Очоа-Лопез (19), мајка на двегодишно момче, која била во поодмината бременост, била намамена од Клариса во нејзиниот дом со ветување дека ќе ѝ даде бесплатна облека за бебето. Страшното злосторство го извршила со помош на нејзината ќерка Дезире, која во јануари ја признала вмешаноста во убиството кога била осудена на 30 години затвор. Мајката и ќерката ја задавиле трудница со електричен кабел. Клариса, која е медицински работник, сакала да го претстави бебето како свое, а откако го извлекла од стомакот на мајката повикала брза помош. Поради повредите, бебето два месеци било на интензивна нега во болница, но и покрај сите напори на лекарите, починало.

За време на судењето, се тврдело дека Клариса Фигуероа го изгубила своето бебе пред злосторството, а потоа им кажала на членовите на семејството дека повторно е бремена. Во октомври 2018 година, таа ѝ кажала на својата ќерка дека ѝ треба помош да убие трудница и да го украде бебето од нејзината утроба.

Ракел Уриостеки, мајката на убиената трудница, по изрекувањето на пресудата видно се потресе:

- Губењето на ќерка ми е нешто што никогаш нема да го прежалам.

Откако украденото бебе било сместено во болница, Клариса Фигуероа и нејзиниот партнер Пјотр Бобак тврделе дека бебето е нивно, па дури започнале и хуманитарна кампања за собирање помош за негово лекување. Пјотр подоцна на судењето признал дека помогнал да се отстранат трагите по убиството на бремената тинејџерка.

Страшното злосторство било неоткриено неколку недели, иако Џовани Лопез, сопругот на убиената, уредно ја пријавил за исчезната, но немал помош од надлежните да ја пронајдат. Полицијата реагирала дури по анонимна пријава во која било наведено дека е видена како исчезнатата влегува во куќата на Клариса Фигуероа. На 07.05.2019 година полицијата извршила претрес. Автомобилот на жртвата бил пронајден во близина на куќата на убиецот, а набрзо била наредена и ДНК анализа на бебето. Откако дошле резултатите од ДНК, полицијата ги уапсила мајката убиец, нејзината ќерка и нејзиното момче. Телото на жртвата било пронајдено закопано во дворот.

- Казната што ја доби никогаш нема да биде доволна и мојот син никогаш повеќе нема да ја прегрне мајка си. Изгубив дел од семејството и тоа секогаш ќе ме следи – низ солзи изјавил сопругот Џовани Лопез.


Нуркачи снимија како изгледа силен земјотрес под вода: Сега имам уште еден страв (ВИДЕО)

Страшно искуство е да се почувствува силен земјотрес, а група нуркачи го доживеале под вода додека јачината била 7,2 степени според Рихтеровата скала.

Видеото се рашири на социјалните мрежи, а корисниците пишуваат дека откако го погледнале, се наежиле и откриле нов страв.

На видеото се гледаат неколку нуркачи како пливаат меѓу коралниот гребен и уживаат во живописната глетка. Но, сè се менува кога ќе започне земјотресот. Прашина и нечистотија од морското дно се креваат и изгледаат како морничава магла.

So this is what an earthquake looks like underwater
byu/Literally_black1984 ininterestingasfuck

Се гледаат и нуркачи како се држат до коралите додека водата се движи побрзо и побрзо. „Да, мора да е кошмар“, „Изгледа страшно“, „Морничаво“, се само дел од коментарите.

Ужас во Англија: 80- годишен човек е запален во двор, соседите слушнале крици (ВИДЕО)

Две лица се уапсени откако полицијата пронашла изгорено тело на маж во задната градина на домот на едно „многу повлечено“ семејство, како што ги опишале соседите во Бредфорд.

Соседите во тивка уличка во Бредфорд пријавиле дека слушнале врисоци пред да видат како чад се издига зад куќата. Според извештаите, жртвата била 80-годишен маж кој живеел во куќата со помлада жена и нејзиниот син, објави Сан.

Многумина во соседството биле убедени дека човекот починал, затоа што не го виделе од пандемијата на коронавирус.

„Од градината доаѓаше чад, но не можевме да влеземе бидејќи портата беше затворена. Се обидовме насилно да ја отвориме портата и можевме да видиме крв и осакатено тело. Не можев да верувам, беше како нешто од хорор филм“, рекол соседот Мухамед.

„Семејството буквално никогаш не излегуваше надвор, тие се многу повлечени. Ова се случи целосно од ведро небо и сите се многу шокирани од тоа“, рече друг сосед кој сакал да остане анонимен.

Полицијата денеска соопшти дека го идентификувала телото на возрасен маж, но дека се уште се обидуваат официјално да го идентификуваат мажот и да им влезат во трага на неговите најблиски.

„Според информациите достапни во овој момент, ова го третираме како истрага за убиство. Мојот тим работи на утврдување на околностите кои довеле до смртта на човекот. Имаме две лица во притвор и не бараме никој друг во врска со овој инцидент, што се случи во тивка станбена улица, разбирам дека овој инцидент предизвика загриженост во пошироката заедница и има многу шпекулации за тоа што се случило и кој бил инволвиран.“

На местото на настанот се испратени пожарникарски екипи, полиција и брза помош, а соседите велат дека досега не виделе толку големо присуство на итните служби.

Противпожарната и спасувачка служба во Западен Јоркшир соопштија дека екипите го изгаснале пожарот на имотот.

„Ова беше многу шокантен инцидент за многу тивка и мирна заедница“, рече локалниот лабуристички советник Сајмон Канингам.

притисни ентер