70- годишен милијардер ја замени 20 – годишната девојка со нова, поатрактивна (ФОТО)

Поранешниот шеф на Рено во Формула 1, Флавио Бријаторе, кој има милиони на својата банкарска сметка, повторно е во врска со млада убавица.

Овој 70-годишник се чини дека сериозно ја сфатил изреката „помладо е послатко“, па во последно време тој е заинтересиран само за дами во нивните 20-ти години.

Откако раскина со 20-годишната студентка по право, Бенадета Боси, тој повторно ја пронајде љубовта со Марија Лудовика Кампана, која има 24 години, пренесува италијанскиот Vanity Fair.

Марија ја завршила школата за моден дизајн „Иституто Марангони“ во Милано и го основа својот бренд за костими за капење. На својот Инстаграм, каде ја следат 35.000 луѓе, таа редовно објавува свои секси фотографии во костуми за капење.

Бриаторе и Кампана се запознале за време на вечера во одморалиштето Порто Черво во северна Сардинија и, наводно, веднаш се вљубиле. Подоцна биле видени како уживаат на неговата луксузна јахта.

Пред Марија и Бенадета, Бријаторе беше во врска и со познати модели како Наоми Кембел и Хајди Клум, со која ја има и 15-годишната ќерка, Лени.

Тој бил девет години во брак со Елизабета Грегораци, 30 години помлада, а тие се разведоа во 2018 година и сега заедно се грижат за нивниот син Фалко.

Запленет половина тон марихуана на границата меѓу Хрватска и Црна Гора

Полицијата и царината на Црна Гора пронашле половина тон марихуана во камион, кој наводно требало да ја напушти Црна Гора преку граничниот премин Дебели Бријег / Карасовиќ на границата со Хрватска.

Според соопштението, црногорската полиција и царинските службеници со скенирање на камион со никшиќки регистарски ознаки на компанијата „Војичиќ-комерц“ на царинскиот терминал во Подгорица, забележале дека покрај редовно регистрираната стока наменета за извоз на купувач од Италија , пронајдена е непријавена стока во товарниот простор.

„По укажувањата од сликата на скенерот, започнат е физички преглед на возилото и со помош на специјализирана опрема во товарниот дел од возилото, покрај соодветно пријавена стока за извоз, биле најдени 85 скриени пакувања со различна големина со марихуана “, соопштила полицијата, наведувајќи дека камионот требало да ја напушти Црна Гора преку граничниот премин Дебели Бријег кон Хрватска.

Поднесени се кривични пријави против двајца црногорски државјани кои се товарат за неовластено производство и држење и дистрибуција на наркотични средства.

Откриен е најопасниот софтвер на светот, се шири преку меилови

Властите во неколку земји, вклучувајќи ги Холандија, Германија, САД, Велика Британија и Франција, ја презедоа контролата врз најопасниот софтвер насветот, објавија Европол и Европската канцеларија за судска соработка.

Според двете организации, станува збор за ЕМОТЕТ, софтвер кој работи врз основа на „ботнет“, мрежата на хакирани компјутери што овозможи испраќање опасни електронски пораки.

„Органите за спроведување на законот и судските органи ширум светот ја прекинаа оваа недела една од најважните мрежи во минатиот век“, соопштија Европол и Еуроџаст во заедничкото соопштение.

„Истражителите ја презедоа контролата врз инфраструктурата на мрежата како дел од координирана меѓународна акција, што овозможи таа да биде уништена одвнатре“, додаваат Европол и Еуроџаст.

"ЕМОТЕТ беше повеќе од малициозен софтвер. Беше многу опасен затоа што сајбер криминалците можеа да го најмат за да инсталира други видови малициозен софтвер како Тројан и рансомвер на компјутерот на жртвата", објавија двете агенции со седиште во Хаг.

„Во целосно автоматизирана постапка, малициозниот софтвер ЕМОТЕТ би бил пренесен на компјутерите на жртвите користејќи заразени прилози преку електронска пошта“, се вели во соопштението.

Европол и Евроџаст сметаат дека ЕМОТЕТ е еден од главните елементи на компјутерскиот криминал во светот и го користат други оператори на малициозен софтвер, како што се Трикот и Рјок.

Во минатото, е-мејл-кампањите на ЕМОТЕТ доаѓале во форма на фактури, белешки за достава и информации за ковид-19. Сите е-пошта содржеле документи со опасен збор, или биле преземени со кликнување на врската.

Јутјуб ја продолжи суспензијата на каналот на Трамп, овојпат на неодредено време

Јутјуб ја продолжи суспензијата на каналот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, а истовремено и ја огранични можноста на советникот на Трамп Руди Џулијани да заработува од таа платформа.

Ова е втор пат во последните две недели да е продолжено ограничувањето со кое се спречува Трамп да објавува видео снимки на таа платформа, пишува американски „Политико“.

Тој најпрвин е блокиран на 12 јануари поради страв од дополнително насилство, и тогаш компанијата соопшти дека Трам е блокиран прв пат од три можни пред забрана на неодредено време.

Минатиот вторник Трамп е блокиран уште на една недела, а вчерашната забрана не е временски ограничена.

Портпаролката на овој стриминг сервис, Ајви Чои, рекола дека поради загриженост околу потенцијално насилство каналот на Доналд Трамп останува под суспензијана неодредено време.

Истовремено, компанијата соопштила дека на Џулијани привремено му е забрането учество во програмата која овозможува да заработува од неговиот канал, а поради неговите ставови за резултатите на неодамна одржаните претседателски избори.

Неговата забрана ќе трае 30 дена, пишува „Политико“.

притисни ентер