„Urus“ е најбрзо продаваниот модел на „Lamborghini“ во историјата

15.000-тиот примерок од овој „SUV“ излезе од производните ленти.

Потребни беа само три години да се направат 15.000 примероци од моделот „Urus“, со што овој „SUV“ се стекна со титула на најбрзо продаваниот модел од „Lamborghini“ на сите времиња.

Иако оваа вест нема претерано да ги израдува тврдокорните фанови на италијанскиот произведувач на суперспортски автомобили, пазарот си го кажува своето, па одлуката на раководството да понуди „SUV“ модел се исплатела.

Истовремено, „Lamborghini“ стана автомобилска компанија чија производна програма највеќе содржи „SUV“ возила. Од првите шест месеци од оваа година направени се 2.796 примероци од „Urus“, додека во истиот период од фавричката лента излегле 1.532 „Huracan“ и 524 „Aventador“ модели.

„Lamborghini“ се пофали и дека 2021 е најуспешната година за овој произведувач по бројот на продадени возила.

Инаку, јубилејниот 15.000-ти примерок од „Urus“ е наменет за купувач од Велика Британија, а во себе има 4.0 литарски твин-турбо мотор со 650 коњски сили.

Тоа е доволно автомобилот од 0 до 100км/ч да развие за 3,6 секунди. Максималната брзина изнесува 305км/ч.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер