„Superb“ останува топ моделот на Шкода, направени се измени

Octavia и уште повеќе Enyaq се добро прифатени на пазарот, но Superb исто така вреди да се вклучи во групата на иновативни модели.

Иако отсекогаш бил во сенка на помалата Октавија, овој модел се профилира меѓу клиентелата во изминатите две децении, особено како деловен седан. Во Škoda, направија паметен потег и одлучија да го задржат Superb во понудата. Сега откриваат и кога доаѓа новиот модел.

Така, Superb ќе продолжи да се поставува на MQB платформата и ќе продолжи да расте, барем кога станува збор за должината. Поголемата предна маска појасно ќе го оддалечи моделот од Октавија, а страничната линија дополнително ќе биде нагласена. Голема вест е и во кабината, каде што се очекува интеракција и контрола на корисниците во пресрет на она што Фолксваген веќе го нуди. Извршниот директор на Škoda, Томас Шафер, најавува радикални промени за Auto Express: "Внатрешноста на автомобилот е голем чекор напред. Ќе го користи нашиот нов кориснички јазик, кој ќе го добие Superb, а потоа и Kodiaq".

Добрата вест е што Škoda се уште сака да биде лесна за употреба, така што покрај бројните екрани, треба да се очекуваат и ергономски многу поприфатливи традиционални клучеви. Под хаубата, ќе ја има најновата генерација класични мотори со фосилно гориво. 2.0 бензинецот и дизелот ќе бидат столбот на понудата, а Шафер исто така потврди дека доаѓа нов plug-in хибрид. Приказната со новиот Superb најверојатно започнува веќе во 2023 година.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Дали државата прави доволно?

Да се воведат во образовниот процес децата со попреченост за професеионалните тимови е посебн предизвик,труд внимание  љубов но и хуманост. 

Со ваков ентузијазам со години работат и наставниците во прилепското училиште Климент Охридски. Од 750 ученици во 8 посебни паралелки во образовниот процес успешно се воведуваат 23 деца кои сега се згрижени во центарот за подршкана учењето.

Времето и часовите тука брзо минат. Седумте едукатори и рехабилитатори велат во прилепскиот регион има 176 деца со посебни потреби. Тие пак на секој ученик дали е во овој центар или во училиштата во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево му посветуваат толку а некогаш и повеќе од времето и планираните третмани.

Деновиве овие деца со своите едукатори ја покажаа својат добронамерност и со хуманитерна акција „Од децата за децата“ а тие пак подршка добиваат и од локалните власти..

Во југозападниот регион вакви центри за подршка на учењето има и во Битола, Охрид,Струга и Кичево. Меѓусебната соработка е според потребите, но сепак преку консултативните услуги, искуства, преку едукација и рехабилитација се настојува да се постигне целта.

притисни ентер