„Рио Тинто“ се извини за изгубената мала радиоактивна капсула на пат во западна Австралија

Светски познатата рударска компанија „Рио Тинто“ се извини откако еден од нејзините подизведувачи изгуби мала капсула со радиоактивна супстанција некаде по патот долг 1.400 километри во Западна Австралија, јави ДПА.

Капсулата, што содржи мало количество радиоактивен цезиум-137, е со дијаметар од околу шест милиметри и висока осум милиметри, соопштија здравствените власти во Западна Австралија.

Се верува дека капсулата, што последен пат била видена на 12 јануари, според новото соопштение паднала од задниот дел на камионот некаде меѓу рударската локација северно од градот Њуман и североисточните делови на Перт.

Во тек е потрага по капсулата, јави германската агенција.

-Ние го сфаќаме овој инцидент многу сериозно, изјави шефот на одделот за железна руда во „Рио Тинто“, Сајмон Трот пренесен од австралиските медиуми, вклучително и националната телевизија Еј-Би-Си.

„Јасно признаваме дека ова е многу загрижувачко и жалиме за алармот што го предизвика во заедницата на Западна Австралија“, додаде Трот.

-„Рио Тинто“ ангажираше изведувач од трета страна, со соодветна експертиза и сертификација, безбедно да го спакува уредот како подготовка за транспорт надвор од локацијата пред приемот во нивниот објект во Перт, рече тој.

Трот додаде дека компанијата спроведува сопствена истрага за тоа како настанала загубата. Во саботата рударскиот гигант потврди дека капсулата потекнува од еден од неговите рудници.

Капсулата не може да се употреби како оружје, но може да предизвика сериозни здравствени последици, се наведува во соопштението на здравствените власти во Западна Австралија, пренесува ДПА.

Норис верува во прва Ф1 победа оваа сезона

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, изјави денеска дека неговиот настап на последната трка во Кина покажал дека може да ја оствари својата прва Формула 1 победа оваа сезона.

Норис заврши втор на кинеското ГП во Шангај минатата недела зад Макс Ферстапен од Ред Бул, порачувајќи дека и самиот не очекувал таков резултат.

Во последните 23 трки, Ферстапен забележа 21 победа и на другите возачи им е тешко да му парираат.

„Веќе реков, не ми треба поголема самодоверба. Трката во Кина тоа го докажа. На почетокот на годината реков дека мислам оти можеме да се бориме против Ред Бул и ќе можеме да победуваме. Секако тоа нема да биде лесно. Но во едно вистинско време, во добри услови и со работи што малку повеќе ќе му одговараат на нашиот болид – верувам 100 отсто во тимот и во мојата способност да го направам тоа“, изјави Норис за Скај. /МИА

Поради чести одрони во Дебарско се препорачува многу внимателно возење

Поради чести одрони и влажни коловози на патните правци, кои се под надлежност на дебарската секција на Јавното претпријатие за одржување на магистрални и регионални патишта, се препорачува многу внимателно возење.

- Поради обилните дождови присутни на патните правци под наша надлежност има чести, но помали одрони од камен и земја. Поради тоа, но и влажните коловози препорачуваме многу внимателно возење, приспособување на брзината на движење според условите на патот и строго почитување на патната сигнализација, изјави за МИА Деар Лиманоски, раководител на секцијата.

Екипи на секцијата се постојано на терен со цел навремено расчистување и безбедно одвивање на сообраќајот.

-Под наша надлежност се патишта во должина од над 120 километри, делниците Дебар - Жировница (патен правец Дебар - Маврово), Дебар - Глобочица (патен правец Дебар - Струга), патот кон граничниот премин „Блато“, кракот Бошков Мост кон селата на Мала Река, како и патот Мелнички Мост - Центар Жупа, посочува тој.

Додава дека снегот, кој врнеше во неделата, не создаде проблеми во одвивањето на сообраќајот, но придонесе за појава на одрони.

Чешка донираше инкубатор за бебиња на клиниката „Мајка Тереза“ во Чаир

Чешкиот амбасадор Јарослав Лудва заедно со Министерот за здравство Илир Демири официјално предаде инкубатор од чешката фирма ТСЕ Ческе Будјејовице. 

„Оваа опрема од ТСЕ е уште една потврда за пријателските врски помеѓу нашите две земји. Сигурен сум дека овој инкубатор со висока технологија понатаму ќе го унапреди угледот на клиниката во Чаир и ќе спаси многу бебешки животи,“ рече чешкиот амбасадор Јарослав Лудва.

Финансирањето на проектот беше обезбедено од Чешката агенција за развој заедно со македонската фирма Промедика.

„Промедика во своето делување останува посветена општествено одговорна компанија учествувајќи во донација на најсовремен инкубатор за потребите на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ – Чаир, Скопје. Веруваме дека оваа донација значи многу за најмалите и најборбените пациенти, за нивните семејства и за целиот персонал којшто ги лекува овие бебиња,“ рече Маја Николовска, директор на Промедика.

Амбасада на Чешката Република во Скопје

притисни ентер