„Nissan Navara“ заминиува во историјата

„Nissan“ веќе најави дека планира да ја затвори својата фабрика во Барселона, а тоа во основа значи дека моделот „Navara“ ќе биде повчелен од продажба. Барем во Европа.

Според „Nissan“ ваквата одлука е донесена поради се помалиот пазар за пик-ап возила на Стариот континент. „Renault Alaskan“ „Mercedes X“ класа, сестрински модели на „Navara“, се исто така правени во Барселона, но се укината од иста причина.

„Производството на „Nissan Navara“ од моменталната генерација за европскиот пазар ќе заврши кога нашата фабрика во Барселона ќе се затвори во декември 2021 година, а продажбата ќе се заврши во текот на 2022 година“, обајви „Nissan“.

Од компанијата имаат алтернатива да го увезуваат овој модел од Тајланд во Европа, но сепак решиле да не го прават тоа.

Моделот „Navara“ е прв пат лансиран во 1985 година, а дури е произведуван и во Грција за локалниот пазар.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер