„Модерна“ ангажирала ФБИ агент за да го следи Ѓоковиќ поради неговиот став за ковид- вакцините

Податоците за бројот на заразени со ковид, мутациите на болеста и начините за заштита од неа се уште се пренесуваат низ медиумите, но тие веќе не се во центарот на вниманието.

А сепак, денеска „протече“ информација која доста го шокираше целиот свет, особено во американските медиуми.

Според „Њујорк пост“, познатата фармацевтска компанија која се занимава со производство на вакцини во борбата против коронавирусот, Модерна, ангажирала поранешен агент на ФБИ да направи извештај во компанијата за познати личности со висок ризик кои имаат негативен став за вакцинацијата.

Меѓу оние на листата најмногу се издвојуваат имињата на Новак Ѓоковиќ, Илон Маск и Расел Бренда. Секој од нив јавно ја критикуваше задолжителната вакцинација.

Како што се наведува во текстот на „Њујорк пост“ во Модерна, се работело на формирање тим од функционери и „оддел за дезинформации“ кои треба да го следат нивото на јавното расположение во однос на процесот на вакцинација.

Меѓу другото, во еден од извештаите што е нарачан и на кој би требало да работи поранешниот агент на ФБИ се вели дека „Ѓоковиќ, крунисан анти херој по победата на УС Опен“. Да потсетиме. По две години отсуство од турнирот во Големото јаболко поради забраната за лица кои не се вакцинирани, Ноле победи на овогодинешниот УС Опен. Модерна беше против Ѓоковиќ да се натпреварува и оваа сезона бидејќи тие беа еден од спонзорите на натпреварувањето, но нивната желба не беше исполнета.

Поради коментарите во јавноста и на социјалните мрежи по триумфот на српскиот ас, во кои многумина ја исмејуваа компанијата, сметаат дека тоа го нарушило угледот на компанијата и затоа ги презеле горенаведените чекори.

Да потсетиме, Ѓоковиќ никогаш не посочи дека е против самата вакцина, туку дека се залага за слобода на избор и отворено беше против наметнување задолжителна вакцинација.

-Никогаш не бев против вакцините, ги примав како дете, но секогаш ја поддржував слободата на избор на она што го внесувате во вашето тело. Принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или што било друго. Се трудам што повеќе да бидам во хармонија со моето тело – изјави еднаш Ѓоковиќ.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер