„Хофманови приказни“ за почеток на 41. Мајски оперски вечери

Премиерата на операта „Хофманови приказни“ на Жак Офенбах в четврток ќе ги отвори 41. Мајски оперски вечери. Режисер на претставата е Урсула Хорнер од Австрија, диригент Најден Тодоров од Бугарија, а во насловната улога ќе настапи тенорот од Белгија Микаел Спадачини.Либретото го напишал Жил Барбие и е базирано врз три кратки приказни напишани од германскиот писател од романтизмот Ернст Теодор Амадеус Хофман. Дејството се одвива во Нирнберг, Венеција и Берлин на почетокот на 19 век, а главен протагонист е самиот Хофман. Барбие, заедно со Мишел Кери, претходно напишал драма „Хофманови приказни“, продуцирана од парискиот театар „Одеон“ во 1851, која ја гледал композиторот Офенбах, најистакнат претставник на оперетата во Франција.

Светската премиера на операта „Хофманови приказни“ (Les contes d'Hoffmann) во три чина, пролог и епилог, била во 1881 во Париз, а во Македонија првпат била изведена во 1965 година.

На премиерата, со која на 9 мај свечено ќе бидат отворени годинашните Мајски оперски вечери, ќе настапат и Ирена Квакалевска (Никлаус), Наде Талевска (Олимпија), Олгица Милевска (Џулиета), Билјана Талевска-Јосифов (Антонија), Ернес Ибраимовски (Линдорф, Копелиус, Дапертуто, д-р Миракл). Сценограф е Марија Ветероска, костимограф Марија Пупучевска, кореограф Олга Панго.

На програмата се уште четири опери: „Травијата“ (18 мај), „Атила“ (22 мај), „Лучија од Ламермур“ (26 мај) и „Аида“ - со која на 31 мај традиционално се затвора фестивалот. Покрај нив има и еден балет, „Дон Кихот“ (13 мај), како и дводневен оперско-драмски настан на 11-ти и 12 мај во рамки на манифестацијата Европски оперски денови, кои се одбележуваат во стотина оперски куќи низ светот.

Ќе гостуваат познати оперски имиња кои со улогите во кои настапуваат имаат светски кариери, како Русинката Ирина Лунгу во улогата на „Травијата“ и Италијанката Марија Грација Скиаво во ликот на Лучија.

Годинашните Вечери се посветени на 200 години од раѓањето на Верди, 50 години од скопскиот земјотрес и 20 години соработка со други земји. Мотото е „Момент кој треба да се доживее“. Цената на билетите е пониска од минатите години и е од 400, 600 и 800 денари, а 200 за настанот посветен на Европските оперски денови. За блок-билети попустот е 40 отсто.

Љубе Бошкоски е примен на Инфективната клиника, му се влошила состојбата со коронавирусот

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на Инфективната клиника откако неговата состојба поради коронавирусот се влошила.

Неговата состојба во овој момент е комплицирана, јавуваат медиумите ,но подетални информации до овој момент нема.

Бошкоски беше дијагностициран со ковид-19 минатата недела.Тој самиот пред неколку дена изјави дека му бил дијагностивиран Ковид-19 , но дека се чувствува добро и е во самоизолација во родниот Челопек.

Пукотници во Призрен, убиен напаѓачот кој пукал кон полицајците

Косовската полиција вечерва објави дека во Призрен напаѓачот пукал кон полицајците кои одговориле со огнено оружје во самоодбрана.

Во соопштението, косовската полиција наведува дека нивните припадници вечерва во Призрен го пронашле осомничениот Б.Ш., со прекар „Слепи“, за кого е распишана потерница за делото „убиство во обид“.

Во моментот кога ја забележал полициската патрола, осомничениот започнал да пука кон полицајците, кои биле принудени да одговорат со огнено оружје во самоодбрана, се вели во полициското соопштение.

На осомничениот, кој бил повреден при размената на оган, му била укажана лекарска помош и бил испратен на лекување во болница.Сепак, надлежните лекари потврдиле дека лицето починало, се додава во соопштението.

На местото на настанот е пронајдено оружје, со кое осомничениот пукал кон полицајците, како и две рачни бомби.

Форд од 80-тите е најскапиот караван на светот(ФОТО)

Тргувањето со стари автомобили е денес многу профитабилна работа, особено кога станува збор за егзотични примероци на класиците од минатиот век.

Овој Форд не припаѓа скоро никаде. Тоа е издолжено возило, типично за американскиот пазар,што ја дели основата со тогашниот Мустанг. Готовиот производ е апсолутно неинтересен во однос на технологијата. Се напојува со 3.8 V6 мотор , а овој модел има 150.000 километри поминато зад себе.

Сето ова вели дека автомобилот ќе биде тешко да го смени сопственикот, дури ни за неколку илјади евра, а камоли за 1.999.999 евра, колку што бара сегашниот сопственик. Неговата самодоверба произлегува од фактот дека тој е единствен, барем кога станува збор за изгледот. Автомобилот е насликан во 1996 година од танзанискиот уметник Џорџ Лиланг.

Според огласот објавен на mobile.de, Лиланг го насликал автомобилот за време на изложбата во Фирт, Германија, кога сопственик на хотел му понудил бесплатно сместување доколку го наслика автомобилот и го претворил во уметничко дело.

Друг уметник, Пони Јенги, помогнал во креирањето на новата надворешност, украсувајќи ги предните и задните делови на возилото, додека остатокот го направил Лиланг.

Без сомнение, безличниот караван станал уметничко дело и единственото прашање е дали вреди толку многу.

притисни ентер