Змија го касна за лице синот на познатиот ловец на крокодили (ВИДЕО)

Роберт Ирвин, синот на починатиот ловец на крокодили ,Стив Ирвин, сè повеќе личи на неговиот татко.

Тој е заинтересиран и за дивите животни, па реши да направи документарен филм за нив. Сепак, работите понекогаш не одат според очекувањата.

Роберт неодамна сподели видео на својот Инстаграм профил на кое се гледа како игра со дијамантски питон додека снимал документарец, пред да го врати во дивината. Сепак, змијата не сакала да си игра, па го гризна за лицето.

„Откако го спасивме, овој дијамантски питон не потсети на слична ситуација што се случи пред неколку децении во епизодата на документарната серија ловци на крокодили. Можеби тие всушност велат„ благодарам ““, напиша Роберт во објавата.

Покрај ова видео, тој сподели и фотографија во која си ги споредува раните на лицето со оние на неговиот татко Стив.

Во Тетово намален бројот на активни случаи со КОВИД-19

Кризниот штаб при општина Тетово по денешниот состанок оцени дека се намалуваат случаите на заболени со КОВИД-19, образложувајќи го тоа со намалување на бројот на активни случаи споредено за изминатите две недели.

Центарот за јавно здравје денеска бележи два нови случаја.

-Од почетокот на пандемијата во Тетово и петте околни општини, вкупниот број на дијагностицирани е 1063, а од нив досега оздравеле 769 лица, 80 починале, со што бројот на активни случаи изнесува 214. За среќа, во Тетово и регионот продолжува трендот на намалување на нови случаи, додека бројот на оздравени е во пораст, со што од минатата недела до денес бројката на активни случаи е значително намалена од 276 на 214 лица, истакна градоначалничката Теута Арифи.

Од Секторот за внатрешни работи информираа дека во Тетово и околните општини вкупниот број лица кои се наоѓаат во изолација со одлука и самоизолација е 378.

–Апелираме со посебен акцент до младите луѓе да не се собираат во поголеми групи и да ги почитуваат мерките за физичко растојание, да носат заштитни маски и да внимаваат на личната хигиена. Исто така, деловните субјекти и стопанствениците строго да ги почитуваат протоколите и заштитните мерки, бидејќи за да се избориме против оваа пандемија мора да ја докажеме нашата решеност и високо ниво на општествена и граѓанска одговорност, истакна Арифи.

Во текот на изминатото деноноќие, за неносење заштитни маски изречени се прекршочни платни налози на 21 лице. Нема прекршувања кај контролите на 346 луѓе со решенија за изолација дома. /МИА

Штипската болница набави нов респиратор

Штипската Клиничка болница набави нов респиратор со сопствени средства, информираше на денешната прес-конференција директорот Ален Ѓеорѓијев.

Забележа дека станува збор за ултра модерен апарат, а ќе се користи во интерес на здравјето на пациентите. Апаратот е набавен со средства од буџетот на болницата и изнесува 1.800.000 денари.

– Овој апарат е во топ три во светот по квалитетот што го има и уште една работа, која е многу важна, има и дополнителни функции и ваков апарат има само уште една клиника во земјава, а тоа е Клиниката за кардиологија и во ниту една друга јавна и приватна здравствена установа, вели Ѓеорѓијев.

Во моментов на Инфективното одделение се хоспитализирани 34 пациенти со коронавирус, а 11 пациенти се сомнителни и се чекаат резултатите. Инаку во Инфективното одделение е хоспитализиран и 46-годишен маж, кој пред месец и половина го прележал коронавирусот и имал два негативни тестови. Но, пред неколку денови повторно е заразен и е на болничко лекување. Ова е прв пациент во Брегалничкиот регион којшто по вторпат е заразен со овој вирус.

Ѓеорѓијев истакна дека пациентите кои болнички се лекуваат се доминатно од Штип, но има и од Виница, Берово, Кочани, Пробиштип.

-Постапките за поставување на монтажната Ковид болница течат. Инженерите од двете штипски јавни претпријатија „Исар" и „Стипион" се во комуникација, во делот на поставување на водовод и канализација, вели Ѓеорѓијев.

Најави дека изградбата и поставувањето на монтажните бараки на просторот меѓу Педијатрија и Инфективното одделение ќе биде во септември.

Директорката на Центарот за јавно здравје, Марија Димитрова вели дека денеска имаат пристигнато 10 позитивни резултати, а на пунктот со упат од матичен лекар тимот има земено над 55 брисеви. Инаку вчера е починат пациент од Штип од коронавирусот, а станува збор за свештеник./МИА

На Ќафасан уапсени двајца македонски државјани барани со меѓународна потерница

На граничниот премин Ќафасан, кај Струга, на албанска страна, уапсени се двајца македонски државјани, барани со меѓународна потерница, со цел нивна екстрадиција во Австрија и Словенија, информираше албанската полиција.

Станува збор за 53-годишен маж кој се бара заради трговија со дрога од страна на австриските власти и 39-годишен маж кој се бара од словенечките власти за измама против владата.

– Припадниците на граничната полициска станица Ќафасан, во соработка со структурите за истраги на криминал на дирекцијата во Корча, полицискиот комесаријат во Поградец и Интерпол Тирана, приведоа двајца македонски државјани барани со меѓународна потерница. Приведени се Р.Д.(53) жител на селото Штермница, Тетово и С.Р.(39), жител на Лабуништа, Струга, стои во полициското соопштение.

Се додава дека при контрола на нивната документација при влез во Албанија, граничната полиција констатирала дека Р.Д. се бара од австриските власти за трговија со дрога. Тамошниот суд му определил мерка притвор за кривично дело за кое се предвидува затворска казна во траење од 15 години.

Меѓународната потерница против С.Р. ја распишале словенечките власти заради кривично дело „измама против владата", за што во словеничкот кривичен законик се предвидува до осум години затворска казна. И нему му била изречена мерка притвор.

Двата случаи се под надлежност на Обвинителството во Подградец, кое треба да ги преземе потребни активности за нивна екстрадција./МИА

притисни ентер