Житото се жнее низ Овче Поле, откупната цена на лебното зрно сè уште не е дефинирана

По жетвата на јачменот кој е во полн ек вообичаено по први јули започнува и жетвата на пченицата и вообичаено се уште нема договорена откупна цена.

За разлика од јаченот кој има добар принос временскте услови не беа наклонети за пченицата а и во времето кога требаше да се фрлат ѓубрива за прихрана цените секојдневно растеа уривајќи рекорди што придонесе да нема доволно храна во почвата за да има солидни приноси. Земјоделците од пресметките колку вложиле во пченицата сметаат дека цената треба да се движи во рамките од 22 до 25 денари за килограм и тоа да се објави веднаш за да не се прават дополнителни трошоци туку од нива да се носи пченицата директно кај откупувачите

Науката уверува дека како секаде во светот постои методологија по која прецизно се утврдува производната цена која е основа за преговорите околу откупната цена, нешто што кај нас никој од откупувачите не сака да го примени.

Годинава од јачмен се очекува да се приберат солидни 140 илјади тони што е и повеќе од нашите потреби со оглед дека е опаднат сточниот фонд додека од посеаните 73 илјади хектари вкупниот род од пченицата се проценува ан 250 илјади тони. Ова ќе значи дека и годинава некаде по нова година повторно ќе бидеме увозно зависни од лебно жито а според земјоделците од тоа како ќе поминат со откупната цена ќе зависи дали со есенската сеидба пченицата за догодина ќе ја сеат на поголеми или помали површини.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер