Жена што го преживеала Аушвиц добива по 200 заканувачки пораки дневно , ја чуваат специјалци

89- годишна старица , која го преживеала нацистичкиот логор Аушвиц сега е под полициска заштита , откако почнала да прима по 200 заканувачки пораки дневно.

Лилјана Сегре, која имала само 13 години кога била депортирана во Аушвиц, е доживотен сенатор, кој го водеше создавањето на италијанскиот парламентарен комитет против омраза, расизам и антисемитизам, локално позната како Комисијата на Сегре, пренесува Си-Ен-Ен.

Неодамна, околу 200 закани или агресивни вербални пораки почна да и стигнуваат преку социјалните мрежи, соопшти The Centro di Documentazione Ebraica Contemporanea (ЦДЕК), со седиште во Милано, Италија.

„Секојпат кога угледни Евреи се во центарот на вниманието во Италија, тие подлежат на антисемитски напади во социјалните медиуми“, рече Стефано Гати од ЦДЕК.

Лилиана Сегре ја чуваат двајца полицајци, откако екстремно десничарските членови на партијата Форца Нуова во вторникот поставија транспарент во Милано. Сегре таму присуствуваше на настан.

Предлогот за таканаречена комисија Сегре беше одобрен минатата недела, без поддршка од десничарските опозициски партии.

„Радикалната десница се чувствува посилна и се здобива со легитимитет, така станува поактивна“, рече Гати.

„Пред дваесет години, не смееше да се шетате низ град викајќи„ Вива ил Дуче “.

Лилјана Сегре е едно од 25 деца под 14 години кои ја преживеале депортација во Аушвиц. Подоцна била пренесена во логорот Малчов , од каде што била ослободена на 1 мај 1945 година.

95-годишен Индиец никогаш не се шишал, сега ја покажа косата (ВИДЕО)

Индиец на  95-годишна возраст од државата Карнатака тврди дека никогаш во животот не се шишал, а сега мора да ја завитка косата подолга од 7 метри на главата за да може воопшто да се движи.

За време на карантинот, многумина се жалеа дека не биле на бербер со недели, но Индиецот тврди дека тој не ја скратил косата скоро еден век. Додапалија, кому многумина му се поклонуваат во неговиот роден град Молакалмур како божество, мора да ја завитка косата во џиновска топка на главата и да ја зацврсти со крпа за да може да се движи.

Според видеото, самиот Додапалија верува дека тој е човечко божество и никогаш не ја исекол косата од страв дека ќе го изгуби тој статус. Иако долгата и тешка коса очигледно е повеќе пречка отколку благослов, особено на негова возраст, тој повеќе би сакал луѓето да му помогнат да си ја врзува косата наместо да ја исече, пренесува Oddity Central.

Во краткиот клип, се гледа слабиот Додадалија, додека неколку луѓе се обидуваат да му ја одврзат косата од главата, за да се сликаат.

Утре во 21 часот, гледајте Отворено студио со Гоце Михајлоски

Отворено студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Утре 15 Јули, македонскиот народ одлучува за својата судбина, а Канал 5 останува со вас и на иборниот ден.

Ги следиме и анализираме резултатите од гласањето на предвремените парламентарни избори.

Кој ќе биде казнет а кој награден, кој ќе оди на одмор а кој во политичка пензија?

Дали повеќе гласови, значат и „палка“ за формирање влада?

Во почетниот дел гости во отвореното студио ќе ги слушнете анализите на Зоран Димитровски и Бранко Геровски, а во завршниот дел од изборната вечер со Љубиша Николовски и Александар Пандов.

Каков епилог ќе има „црната“ кампања?

Дали власта ќе „падне“ како што падна и претходниот „режим“ или е можно власта и опозицијата во проширен сосатв да седнат на маса?

Кому ќе му недостасува „кралицата“ за да победи доколку има политичко „реми“? Кој ќе добие „морков“,а за кого ќе остане „стапот“?

Македонија одлучува, а ние заедно со вас почитувани гледачи го следиме изборниот ден, анализираме и коментираме утре во отвореното студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Бергамо прогласи победа над вирусот, како се живее во градот по пандемијата?

Додека во земјава епидемијата се уште е во полн ек, италијанскиот град Бергамо кој што во пикот броеше и по стотина починати од коронавирусот пред неколку дена прогласи победа над болеста по повеќе од 130 дена без ниту еден нов случај.

За тоа како се живее во овој град по пустошот што зад себе го остави пандемијата ни зборува нашинката Катерина Василевска која живее и работи во Бергамо.

Со неа разговараше Мирјана Мирчевска Јовановиќ .

притисни ентер