Зеленски се огласи, откако Сенатот на САД одобри 60 милијарди долари за Украина, но...

Американскиот Сенат, во кој доминираат демократите, усвои пакет помош од 95,34 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван, во услови на неизвесност околу судбината на законот во Претставничкиот дом, кој е под контрола на републиканците.

Мерката е одобрена со 70 гласа „за“ и 29 „против“, со што беше надминат прагот од 60 гласа потребни за усвојување на законот во Сенатот од сто сенатори. Дваесет и двајца републиканци му се придружија на демократското мнозинство во поддршката на законот, кој беше испратен до Претставничкиот дом.

„Поминаа години, можеби децении, откако Сенатот усвои предлог-закон кој толку длабоко влијае не само на нашата национална безбедност, не само на безбедноста на нашите сојузници, туку и на безбедноста на западната демократија“, рече лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

Гласањето во Сенатот се одржа непосредно пред зори, откако осум републикански противници, кои жестоко се противат на помошта за Украина, одржаа маратонски говори во текот на ноќта која траеше повеќе од шест часа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски веднаш се огласи на социјалните мрежи, велејќи дека им е „благодарен“ на американските сенатори.

Американскиот претседател Џо Бајден со месеци бараше од Конгресот да ја забрза одлуката за испраќање нова помош за Украина и американските партнери во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван.

По нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, тој побара средства за сојузникот на Америка - Израел, како и хуманитарна помош за Палестинците во Газа. Украинските власти предупредија и за недостиг на оружје во време кога Русија продолжува со нови жестоки напади.

Пред Бајден да го потпише законот, тој мора да биде одобрен од двата дома на Конгресот. Шумер рече дека верува оти мерката, доколку дојде до гласање во Претставничкиот дом, ќе ја добие истата силна двопартиска поддршка.

Но, судбината на законот се чини неизвесна бидејќи републиканскиот претседател на Претставничкиот дом Мајк Џонсон се жали дека недостасуваат одредби од конзервативните пратеници за запирање на рекордниот прилив на мигранти преку границата меѓу САД и Мексико.

„Предлог-законот што е пред нас денес никогаш нема да помине во Претставничкиот дом и никогаш нема да стане закон“, рече републиканскиот сенатор Рик Скот од Флорида во говорот утринава.

Законот предвидува 61 милијарда долари за Украина, 14 милијарди долари за Израел во војната против Хамас и 4,83 милијарди долари за поддршка на партнерите во Индо-пацификот, вклучително и Тајван, и за одвраќање на кинеската агресија. Тоа ќе гарантира хуманитарна помош во вредност од 9,15 милијарди долари за цивилите во Газа, Западниот Брег, Украина и други области во светот опфатени со конфликти.

Републиканците со месеци бараат нацрт-законот за странска помош да вклучи дел за ограничување на протокот на мигранти преку границата меѓу САД и Мексико.

„Ако Сенатот не усвои какви било промени во граничната политика, Домот ќе мора да донесе свои мерки за овие важни прашања“, рече Џонсон во изјавата објавена доцна синоќа. „Америка заслужува подобро од статус кво состојбата од Сенатот“, додаде Џонсон, кој во минатото се залагаше Домот да го подели нацрт-законот на посебни нацрт-закони.

Со месеци републиканците бараа нацрт-законот за странска помош да вклучи мерки на границите на Америка. Но, двопартискиот договор за границата, за кој се преговараше со месеци, пропадна откако Доналд Трамп, водечкиот партиски кандидат за Белата куќа, повика да се укине.

Трамп, кој се надева дека ќе го искористи прашањето за границата за да го собори Бајден на изборите во ноември, го критикуваше нацрт-законот за странска помош, велејќи на социјалните мрежи дека помошта за американските сојузници наместо тоа треба да дојде во форма на заеми.

Бајден со месеци бараше од Конгресот да не брза со нова помош за Украина и американските партнери во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван. По нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, тој побара и средства за американскиот сојузник, заедно со хуманитарна помош за Палестинците во Газа.

Украинските власти предупредија на недостиг на оружје додека Русија продолжува со нападите. Но, помошта за Украина се соочува со големи проблеми во Претставничкиот дом, каде што интересите на Трамп имаат поголемо влијание кај републиканците кои го контролираат Сенатот со мало мнозинство.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер