Завршен содржинскиот дел од спортско-адреналинскиот парк во Карпош

Содржинскиот дел од Спортско – адреналинскиот парк во Карпош е завршен и деновиве се очекува да се изврши технички прием и пуштање во употреба, информираат од Општина Карпош.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, при денешната посета, информира дека во паркот се засадени 70 висококвалитетни дрвја, украсни растенија, а поставен е и систем за наводнување.

– Целосно се промени ликот на овој потег. Кај спортско – качувачката карпа, денеска имаме и адреналински дел, игралишта за фудбал и одбојка на песок, детско игралиште, сквер, обновен скејт парк и нова урбана опрема (клупи за седење, корпи за отпадоци, локери за велосипеди и лед осветлување). Нашиот фокус е и целосно раззеленување на делот до бунарите на реката Лепенец, до мостот „Газела", со што целосно ќе се заокружи овој потег, рече Богоев.

Во увид во состојбата на паркот, како што информираат од општина Карпош, денеска беше и вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска заедно со раководителот на Секторот за соработка при Мисијата на ЕУ во Скопје, Никола Бертолини.

Царовска, како што стои во соопштението, посочила дека Владата и понатаму ќе продолжи да ги поддржува локалните самоуправи, зошто со ваков тип на проекти се создаваат уште подобри услови за живот и рекреација на граѓаните на Скопје.

За овој проект, Општина Карпош доби грант од ЕУ, кој се спроведува преку Единицата за спроведување на Проектот за локална и регионална конкурентност и Светска Банка.

Бертолини напомена дека ЕУ не се занимава само со аспекти од законодавството и процедурите, туку тие работат и на реално подобрување на квалитетот на животот на луѓето.

– Спортот е најдобар начин за поврзување меѓу луѓето, а тука имаме можност и за доза адреналин. Повикувам на одговорно користење на овој парк, истакна претставникот од Мисијата на ЕУ во Скопје.

Од општина Карпош, исто така, информираат дека се одржани и потребните обуки на лицата кои ќе бидат задолжени за адреналинскиот дел, така што претставници од Македонската спортска – качувачка федерација поминале тридневна обука, под мониоторинг на сертифицирана фирма според EN 15567 стандардот.

МВР: Лицето кое Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие е приведено

Лицето кое лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие е приведено во полициска станица, изјавија од МВР за МИА.

Од МВР велат дека засега немаат дополнителни информации за случајот.

Мицкоски на Фејсбук вечерва објави фотографија на која се гледаат неколку лица, посочувајќи дека едниот од нив требало да го убие.

– Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва. Барам итно да биде приведен од Спасовски и МВР, наведе Мицкоски во објавата.

Мицкоски вечерва учествува на протесниот марш што со одржува под мотото „Ултиматум – Не благодарам“, кој започна пред Владата, од каде демонстрантите се упатија кон Министерството за надворешни работи, а потоа продолжија пред Собранието.

На раскрсницата пред плоштадот „Скендербег“ на влезот во Старата скопска чаршија дојде до екцес меѓу демонстрантите и група луѓе, а очевидци тврдат и дека се слушнале и истрели, но полицијата интервенираше и ги раздели групи, спречувајќи евентуален поголем инцидент.

Надал – Кириос, второ полуфинале на Вимблдон

Рафаел Надал и Австралиецот Ник Кириос ке играат во полуфиналето на Вимблдон.

Во четвртфиналните дуели, Кириос многу лесно во три сета го елиминираше Чилеанецот Кристијан Харин. Надал пак, прилично се намачи и во пет сета го кршеше отпорот на американецот Тејлор Фриц. Претходно беше познато другиот полуфинален меч во кој Новак Ѓоковиќ ке игра против Британецот Камерон Нори.

Судир со камења и предмети меѓу две групи пред Скендер Бег, маж се закануваше

Петта вечер протести против францускиот предлог.

Со транспратенти , патриотски песни и слогани за оставки и отфрлање на предлогот, бројни граѓани и вечерва протестираат пред Собранието.

Претходно, маршираа од Владата преку МНР до Парламентот.

Михајло Видимлиски е пред Собранието.

За време на маширањето од Владата и дојде судир кај плоштадот Скендер Бег, за што ставува збор?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер