Затворска казна за Јутјубер, кој уништи авион поради лајкови (ВИДЕО)

Случајот со познатиот јутјубер Тревор Џејкоб заврши со пресуда според која тој треба да помине шест месеци во федерален затвор откако намерно урна авион заради гледаност.

Поранешниот олимпиец призна дека ги лажел истражителите и отстранил докази, а сега треба да заврши долгиот процес во кој Џејкоб ја загуби пилотската дозвола.

Имено, 29-годишниот јутјубер Тревор Џејкоб објави видео од авионска несреќа на YouTube во декември 2021 година, кое собра повеќе од 4,5 милиони прегледи. Тој призна дека видеото го снимил како дел од спонзорски договор и се соочил со затворска казна до 20 години.

Во ноември 2021 година, Џејкоб полета од Санта Барбара, Калифорнија со камери поставени на авионот и со себе понесе падобран и селфи стап. „Тој немаше намера да стигне до својата дестинација, туку планираше да скокне од авионот за време на летот и да се снима како скока со падобран на земја додека неговиот авион се урнува“, соопшти обвинителството.

Авионот паднал во шумата Лос Падрес 35 минути по полетувањето, а потоа Џејкоб дошол до него за да го сними видеото. Некои корисници на YouTube беа скептични во врска со авионската несреќа и истакнаа дека Џејкоб веќе носел падобран и не се обидел безбедно да го приземји авионот.

Тој го пријавил падот на авионот до властите и бил должен да ги зачува остатоците од авионот. Подоцна тврдеше дека не ја знаел локацијата на авионската несреќа, но ја знаел бидејќи до неа стигнал со хеликоптер, ги извадил остатоците и подоцна ги уништил.

Џејкоб напиша писмо до судијата задолжен за неговиот случај, се извини за неговите постапки и нагласи дека темелно ја истражувал рутата на авионот за да се увери дека немало луѓе, згради или пешачки патеки во близина на местото на несреќата, додавајќи дека не требало да ја реализира својата идеја. Во меѓувреме му била вратена пилотската дозвола.

Новак Ѓоковиќ случајно го сретнал Рафаел Надал на лет кон САД, селфито го обиколи светот (ФОТО)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ замина за САД каде треба да учествува на турнирот во Индијан Велс, а на пат се сретна со добро познатото лице - Рафаел Надал.

Двајцата долго време не се сретнале на теренот, со оглед на тоа што Рафа Надал ја пропушти цела сезона поради повреда, а оваа година требаше да се врати, но повредата го спречи веќе на почетокот на годината да се обиде во првиот Грен слем турнир.

Таму Ѓоковиќ успеа да стигне до полуфиналето, каде што беше елиминиран од Јаник Синер, додека овојпат треба да се сретнат заедно во Индијан Велс, каде и двајцата се на списокот на учесници.

Се чини дека Надал конечно е подготвен и дека неговото тело нема да го изневери, а случајноста сакаше двајцата да се сретнат во авионот за САД.

– Одлично друштво на пат кон Америка – напиша накратко Новак Ѓоковиќ со заедничко селфи, објави Телеграф.

Над 90.000 работници во Мерцедес ќе добијат по 7.300 евра бонус

Mercedes објави дека, врз основа на прелиминарните резултати за финансиската 2023 година објавени денеска, се очекува вработените кои ги исполнуваат условите да добијат бонус за споделување профит до 7.300 евра.

Како знак на благодарност за нивните перформанси и ангажман во изминатата година, Mercedes-Benz повторно го споделува успехот на компанијата со своите вработени.

Износот на споделување на добивката е независен од степенот на плата, а конечниот износ зависи од утврдувањето на конечните резултати за последната финансиска година во март 2024 година. Шемата за споделување на добивката е доброволна придобивка што ја нуди компанијата, а околу 91.000 квалификувани вработени во Германија ќе го добијат со априлската плата.

„Минатата година, нашите вработени уште еднаш покажаа во предизвикувачко опкружување дека компанијата може да се потпре на нив. Како знак на благодарност за исклучителните перформанси и високата флексибилност што ја покажаа нашите колеги во 2023 година, нивната исклучителна посветеност повторно ќе биде почестена со бонус за споделување профит кој се очекува да биде рекорден износ.

Успешниот бонус за споделување профит не само што ја наградува посветеноста и напорната работа на нашите вработени, туку и нивната лојалност и решителност да ги надминат предизвиците и да ги постигнат целите“, рече Ергун Лумали, претседател на Советот за општи работи на Mercedes-Benz Group AG.

Вработените на тарифната скала во Mercedes-Benz имаат корист од споделувањето на добивката од 1997 година. За финансиската 2022 година, вработените кои ги исполнуваат условите веќе добија бонуси до максимален износ од 7.300 евра.

Осуден е поранешниот австриски премиер, Себастијан Курц

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц (37) е осуден на осум месеци условна казна поради давање лажни изјави.

Во својата денешна одлука, Виенскиот регионален суд утврди дека е докажано дека Курц имал поголемо влијание врз назначувањето на надзорниот одбор на државниот холдинг „Обаг“ отколку што тој признал пред истражниот комитет.

Себастијан Курц се уште не зборувал за оваа пресуда.

притисни ентер