ЗАПОЧНУВА ПЕТТИОТ МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ДУХОВНИ И ХУМАНИ ВРЕДНОСТИ „БОГОРОДИЧЕН ПОКРОВ“

Од 21-ви до 24-ти септември, Кинотека на Македонија ќе биде домаќин на петтото издание на единствениот филмски фестивал кај нас и во регионот посветен на Пресвета Богородица. Влезот на фестивалот е слободен.

Свеченото отворање на фестивалот е закажано за денеска, токму на денот кога се празнува Рождеството на Пресвета Богородица, меѓу народот познато како Мала Богородица. „Богородичен покров“ ќе започне во 19 часот, на платото пред Кинотека на Македонија, со официјална и концертна програма и со доделување дипломи за духовни вредности. Гости ќе бидат: Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација, Ласло Иштаван, амбасадор на Унгарија, Лубомир Пшенка, заменик-амбасадор на Чешка, Габриел Никола, заменик-амбасадор на Романија, Емануел Рембер - директор на Францускиот институт, Велимир Стојковски - руски почесен конзул, Петр Долежал - чешки почесен конзул и Ѓоко Ѓорѓевски - декан на Богословскиот факултет. Ќе настапат групата „Синтезис“ и вокалниот ансамбл „Мелизма“, под диригентската палка на Марија Андонова.

Во тек на фестивалот што ќе трае до 24 следниот месец ќе бидат прикажани 10 филмови на оваа тематика од Русија, Чешка, Унгарија, Романија и Франција. Ова е единствен фестивал со ваков жанр на филмови и има цел да придонесе за воздигнување на човечките, духовните и семејни вредности во општеството, соопшти организаторот на фестивалот Топ Ворлд – независна ТВ продукција од Скопје. На отворањето на фестивалот во име на почесниот претседател проф.д-р Јован Таковски, ќе се обрати протојерej-ставрофор, деканот на Богословски факултет Св. Климент Охридски Ѓоко Ѓорѓевски кој ќе ги додели и дипломите за духовни и хумани вредности на покровителите и гостите. Во културната програма ќе настапат дел од групата Синтезис и вокален ансамбл Мелизма.

Петти меѓународен филмски фестивал за духовни и хумани вредности „Богородичен покров“ | opserver.mk

Веднаш по свеченото отворање, во 20 часот проекција ќе има рускиот документарен филм „Благодатна утеха“ за „Светотроицка Сергиева Лавра“, посветена на Свети Сергеј Радонешки, еден од најголемите христијански центри во Русија и во светот. Во 20.30 часот ќе биде прикажан документарниот филм „Зошто на сите им солзат очите во Чикошомљуи“ во кој што се опишува доживувањето на над половина милион луѓе Унгарци од целиот свет кои одат на аџилак на огромен рид, кој е на територијата на Романија, за да ѝ оддадат слава и чест на Пресвета Богородица. Оваа традиција ја одржуваат секоја година, цели 454 години, и имаат посебна причина за тоа.

До крајот на фестивалот, ќе бидат прикажани вкупно десет филма од Русија, Чешка Република, Романија, Унгарија, Франција.

Основачи на фестивалот се покојниот Коле Јовановски, ТВ монтажер и режисер и Зорица Костовска, ТВ и филмски продуцент и теолог. Почесен претседател е проф. д-р Јован Таковски, а членови на Програмскот совет се Драги Таневски – директор на фотографија, Владимир Ангелов - филмолог, проф. Антонио Митриќески - режисер, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски и Зорица Костовска -директор на фестивалот.

Дневен хороскоп за 25.октомври 2020 година

Дневен хороскоп за недела ,25.октомври 2020 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Ќе се обидете уште повеќе да се зближите со личноста што ја сакате. Во тоа ќе ви помогне вашиот внатрешен глас , како и сексот.

Кариера

Многумина за време на работењето ќе осмислуваат нов проект , што сеуште нема конкретни темели. Сепак , идејата ќе биде многу јасна.

Здравје и совет

Ќе ги видите работите во целост.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Во љубовните прашања нека ве води вашата интуиција. Со нејзина помош се ќе биде подобро и полесно.

Кариера

Во работите каде што постои слободна размена на идеи , денеска би можеле да бидете брилијантни. Сите познати дејности ќе ви бидат здодевни.

Здравје и совет

Најдете златна средина.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе ви недостига емотивно исполнување , но и сензационализам со кој обично ги пополнувате празнините.

Кариера

Во работењето со младите , ќе измислите нови идеи , кои целата работа ќе ја поместат чекор напред.

Здравје и совет

Помогнете им на послабите.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Она што сте го кажале , ќе има позитивно влијание. Партнерот ќе размислува за реалноста , а вие ќе бидете позадоволни.

Кариера

Ќе одработите она што мора да се сработи и тоа што можете побргу. По тоа ќе им се посветите на другите луѓе.

Здравје и совет

Излезете во природа на свеж воздух.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Кога би ги собрале сите ваши љубовни сништа , ќе увидите дека во последно време само сонувате. Спуштете се на земја.

Кариера

Климањето со глава не може никому да му користи, но ниту покренуваљње револуција не е најдобро решение. Треба да се размисли.

Здравје и совет

Успех со алтернартивните терапии.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Својата среќа во личниот живот ќе ја споделите со блиските луѓе. Можно е да повикате гости кои ги сакате.

Кариера

Што и да работите , денеска без грижа ќе може да се потпрете на некои колеги , како и тие на вас . Ви претстои убава соработка.

Здравје и совет

Вежбајте правилно дишење.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Фазата на уживање во љубовта ќе продолжи и денеска . Имате речиси се што можете да посакате.

Кариера

Одличен ден за сите дејности во кои се бара поврзаност со луѓето и смисол за убаво. Се се одвива се подобро и подобро.

Здравје и совет

Кашлица.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

На повеќето љубовни настани вие ќе иамте некаква забелешка. Обидете се работите да ги гледате помалку строго и опуштете се.

Кариера

Нема ништо да се придвижи доколку само чекате. Треба да се покажете , да зсе јавите , да се претставите.

Здравје и совет

Некои ќе имаат преодна настинка.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Доколку сте решиле да бидете пољубезни , тоа нека биде искрено. Секоја измама ќе ве носи чекор наназад во односите со саканата личност.

Кариера

Доколку го проанализирате она што сте го сработиле , можете да бидете сосема задоволни. барем работата ви оди од рака.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе мора малку да се помачите за да освоите нечие срце. Доколку тоа ви е премногу тешко , почекајте.

Кариера

Можни се финансиски издатоци на кои не сте сметале. Немојте многу да се грижите , зашто се ќе се врати на друга страна.

Здравје и совет

Бидете поконкретни.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Малите внатрешни превирања нема да ја загрозат вашата стабилна врска. Оние кои се сами , нека не се откажуваат од додворувања.

Кариера

Денешните финансиски планови би можеле да ја нарушат соработката со младите колеги на работното место. Најдете компромис.

Здравје и совет

Внимавајте на сопствената грубост.

Вага 24.9.-23.10.

Љубов

Оние кои успеале да воспостават поотворен контакт со лицата од работното место , денеска би можеле да ги повикаат на забава.

Кариера

Работата ќе ја одработите како зомби, а потоа ќе живнете и ќе се занимавате со спорт , забава , пријатели и љубов.

Здравје и совет

Можете да се опуштите.

РОЈТЕРС: Ердоган за Макрон - му треба лекарска помош за менталното здравје

Франција денес го повлече својот амбасадор во Турција, откако турскиот претседател Таип Ердоган рече дека на неговиот колега Емануел Макрон му е потребна психичка помош поради неговиот однос кон муслиманите.

„Бесот и навредата не се метод“, велат од канцеларијата на Макрон.

Францускиот лидер овој месец му објави војна на „исламистичкиот сепаратизам“, за кој верува дека е се поприсутен во некои муслимански заедници во Франција.

Франција е потресена од обезглавувањето на наставникот од страна на радикалниот исламист, кој сакал да се одмазди затоа што наставнкот покажувал карикатури од пророкот Мухамед на час за слобода на изразување.

.„Каков проблем има личноста наречена Макрон со муслиманите и исламот? На Макрон му треба третман на ментално ниво “, рече Ердоган во говорот во централниот турски град Кајсери.

„Што друго може да се каже за шефот на држава кој не ја разбира слободата на верување и кој се однесува на овој начин кон милиони луѓе што живеат во неговата земја и кои се членови на друга вера?“ Додаде Ердоган.

Турција и Франција се членки на НАТО, но имаа несогласувања околу прашањата меѓу кои Сирија и Либија, поморската јурисдикција во источниот Медитеран и конфликтот во Нагорно Карабах.

„Франција ги собра своите европски партнери, кои ја подржуваат во барањето Турција да запре со своите опасни авантури во Средоземното море и во регионот“, се вели во соопштението од канцеларијата на Макрон.

Ердоган има рок од два месеци да одговори или да се соочи со мерки, се додава во соопштението, истакнувајќи го отсуството на сочувство од турскиот водач по смртта на наставникот по историја минатата недела.

Турскиот претседател исто така рече на 6 октомври дека коментарите на Макрон за исламистичките закани се „јасна провокација“ и покажуваат „неискреност“, пишува „РОЈТЕРС“.

Нивес Целзиус: Сакам фраери кои се бават со спорт

„Спортски тип сум, сакам спортска облека и фраери кои се бават со спорт.“

Нивес Целзиоус (38) уште еднаш ги воодушеви фановите на социјалните мрежи. Овој пат позираше во спортско издание.

-Спортски тип сум, сакам спортска облека и фраери кои се бават со спорт, напиша таа во описот на објавата која за краток временски период собра повеќе од 19.000 лајкови.

притисни ентер