Заев: Почнуваме преговори со ЕУ, историската грешка е исправена, нема ни пречки ни услови

 Во тешки времиња за нашиот народ, за Балканот и за целиот свет од ЕУ добивме радосна и долгоочекувана вест – донесена е одлука Македонија почнува преговори за членство во ЕУ. 

Историската грешка е исправена, нема никакви пречки ниту услови. ЕК треба да ги спроведе подготовките, а првата меѓувладина конференција ќе се одржи најбрзо што може, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес – конференција во седиштето на партијата.

-Во екот на борбата против коронавирусот кога сите наши капацитети и мисли се насочени кон заштита на здравјето на граѓаните и кон санирање на евроспките последици ова е охрабрувачка порака дека само со напорна работа и државнички одлуки може да се соочиме со предизвиците. Ја ослободивме државата презедовме чекори и донесовме храбри одлуки за да ги решимје проблемите со соседите. Ставивме крај на расипништвото и на стравот ја ставивме економијата на здрави нозе, ја внесовме земјата во НАТО, а еве сега почнуваме преговори со ЕУ.

Тој се заблагодари на ЕУ што веднаш по објавувањето на оваа историска одлука стигна и веста за помош од Унијата од 66 милиони евра за нашата земја. -Благодарни сме на оваа помош и поддршка, затоа што заедно сме и полесни и заедно успешно ќе се справиме со сите предизвици, рече Заев.

По влезот во НАТО, нагласи лидерот на СДСМ, ја реализравме и втората стратешка цел поставена уште од денот на независноста на 8 септември 1991 година и успеавме, рече, за само 2,5 години со мудри одлуки да станеме земја за пример. Иднината на земјата е обезбедена, нема враќање назад, продолжуваме само напред. Земјава, посочи, стана пример за брзи и темелни реформи, а тоа е верификувано едногласно од ЕУ членките со донесената одлука. Успехот на нашата татковина, додаде, директно произлегува од тешките политики, државничките одлуки кои ги донесовме како влада предводена од СДСМ и мнозинството пратеници во Собранието.

-Без Договорот од Преспа и без Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, без реформите и уставните измени, без Законот за јавното обвинителство немаше да биде возможен овој успех. Тоа се храбрите бполитрички одлуки кои ги отворија вратите од чекланата во која бевме изминатите 15 години. Голем дел од тие одлуки беа донесени со двотреинско мнозинство од Собранисаето. Двотретинско мнозинството пратениците кои покажаа историска одговорност од име на својот народ и сигурната иднина која е пред нас, рече Заев.

Тој упати благодарност и до сите граѓани кои во огромна бртојка од преку 80 пропценти дадода поддршка за нашите евроинтеграции и одлуките на тој пат.

-.Со денешниот ден завршува нашето чекање од 15 години откакоа го добивме кандидатскиот статсу за членство во ЕУ. Преговорите започнуваат и враќање назад веќе нема. Иднината на Македонија е обезбедена и загарантирана – членка во НАТО и ЕУ. Започнува процес на позитивна трансформација на држвата и општетството низ кој поминаа сите денес членки на ЕУ. Патот кој денес го започнуваме треба да го завршиме како држава членка на ЕУ, рече Заев.

На овој успех, подвлече, треба да се израдуваат сите граѓани, политички партии, сите етнички заедници и целото општетство, но овој момент нагласи, означува почеток на еден преговарачки процес за современо европско општетство.

-Тој процес нема да биде лесен но ја претсвува најважната должност на нашата генерација, дома да биде ЕУ и ЕУ да биде дома, рече Заев.

Се заблагодари на европските лидери, европските институции и на ЕП на помошта и поддршката, и порача дека не чекаат преговори кои се последен чекор до членството во ЕУ.

-Вредеше да се бориме за ова. Нашата желба за работа и успех е уште поголема. Пред нас е предизвикот да се избориме со здравстената и економската криза предизвикана од корона вирусот, а потоа целосно да се посвети на процесот на преговорите. Знам дека заедно ќе успееме и ќе се избориме со предизвиците и ќе започнеме преговори со ЕУ – последниот чекор кон полноправно члентство во најголемото европско земејство, рече Заев.

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека. Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја превродиме економската криза, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Ќе бараме кредити, рече тој, но граѓаните треба да знаат дека големите кредити ги повлекоа големите земји.

-Малку се парите. Дел од кредитите ќе ја санираат состојбата, но, дел товарот солидарно треба да го понесеме. Мора да ги поддржиме работниците, економијата и фирмите затоа што што доминантно тие го полнат Буџетот, доминантно тие го креваат и развиваат БДП и обезбедуваат плати, плаќаат даноци и го генерираат развојт на земјата. Во такви околности мора да има рамномерна распределба на товарот кој треба да се понесе, рече Заев.

Тој истакна дека граѓаните треба да знаат оти очекувањата на наплатата на приходите се помеѓу 30 и 40 отсто.

-Тоа значи ќе фалат околу 60 отсто, 30 отсто ќе надоместиме ако обезбедиме кредити повеќе од 1 милијарда и 200 милиони, а во моментов ни нудат не повеќе од 600 милиони. Еве и да обезбеиме 1 милијарда останатите 30 отсто мора да кратиме и да штедиме на се што не задира во приватната потрошувачка или во јавната потрошувачка. Веќе се кратат сите непродуктивни трошења и средства кои одат надвор од државата, тоа се околу 7 милијарди денари и е малку, ако се знае дека 30 отсто од Буџет од 4 милијарди е 1 милјарда и 300 милиони денари. Мора да знаеме дека товарот треба да го понесеме сите и оти колку побрзо го сфатиме тоа толку поуспешно и поефикасно ќе се справиме во кризата, истакна лидерот на СДСМ.

Ако таква поделба на товарот се направи, рече Заев, ќе има големи шанси да се скрати периодот на справување со криза, ако не го направиме тоа, посочи, треба да бидеме подготвени на се.

Партиите треба сами да кажат дали ќе го поддржат предлогот годинава да нема пари за политичките партии, изјави денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали ќе ги повика ДУИ да го поддржат овој предлог на министерката за правда Рената Тренеска Дескоска.

-Ние можеме да кажеме за себе. Јас се согласувам дека солидарноста треба да ја имаме како никогаш порано. Кога е најтешко треба да бидеме солидарни и навистина парите не треба да доаѓаат во политичките партии, треба да одат кај граѓаните, да ја зголемиме приватната и јавната потрошувачка и драго ми е што СДСМ собра капацитетност да се откаже од тие пари. Ние го дадовме нашиот предлог. За ДУИ или за која било друга партија останува самите да кажат, рече Заев.

Изрази верување дека сите ќе бидат солидарни и одговорни и онака како што заслужуваат граѓаните. Предлогот беше парите да се пренаменат за справување со ширењето на коронавирусот.

Лидерот на СДСМ кажа дека вчерашната одлука на Советот на ЕУ за почеток на преговори со Македонија е успех на нашиот народ, на многу генерации. За оваа работа, додаде Заев, прво работеа граѓаните, институциите, политичарите, од независноста до сега.

-Се сеќаваме сите, го гледавме на телевизија помладите прогласувањето на независноста кога беше испорачана европската визија и верувам дека денеска сме сите радосни за овој голем успех. Ред е да се заблагодарам на сите генерации, на сите парламентарни состави, на сите влади и на политичари, но еве ние имавме среќата да успееме, со храбри одлуки, Владата, Парламентот успеавме, рече Заев.

Според него, честитки за вчерашната одлука стасале од секаде од амабасадори, од многу лидери на ЕУ, од комесарот Хан, од членови на ЕК, од политичките партии од коалицијата, но честитка до него не стигнала од опозицијата.

-Но би било добро е да му честитаат на народот, да го охрабрат нашиот народ заради тоа што дефинитивно ова е заедничка радост на сите. Мегдани меѓу власт и опозиција ќе има многу. Да се бориме за економски мерки и идеи, како побрзо да го дигнеме економскиот стандард на нашиот народ, да имаме идеи да се бориме со корона вирусот и здравствениот аспект… Должни се да го поздрават и да му се израдуваат и навистина да го повикаат народот да се израдува, рече Заев.

Доктор не се туширал 5 години, сега кажува зошто (ВИДЕО)

Џејмс Хамблин го изненади светот кога објави дека не се туширал пет години.

Докторот и предавач на Јејл за неговата книга Clean: The New Science of Skin решил да спроведе експеримент врз себе.

Имено, Хамблин во книгата решил да се фокусира на нашиот најголем орган – кожата. Преку експериментирање и истражување дошол до неколку важни лекции. Прво, тој вели дека опсесијата со сапун може да предизвика алергии.

„Целото патување преку истражување и учење во мојата книга за микробиомот на кожата и историјата на верувањата за хигиената и чистотата навистина ме натера да ги променам моите навики“, вели тој.

Според него, микробите се присутни во околината и тоа нема да се промени ако човек се истушира. Наместо тоа, тој верува дека микробите се неопходни за одржување на здрава рамнотежа, на пример во дигестивниот систем.

„Знаете дека обидот да се искоренат микробите во цревата не е најдоброто нешто што можете да го направите“, истакнува тој.

Иако не користи шампон или гел за туширање, Хамблин ги мие рацете со сапун. Покрај тоа, одржува одредени навики, а водата е сепак важен дел од нив.

"Сè уште понекогаш ја влажнам косата. Кремите, пилинзите и дезодорансите ги нема во мојата бања. Но, сепак ги мијам забите. Го правам само она што сметам дека е задоволително или навистина медицински неопходно", заклучил тој.


Кремљ ја менува временската зона на окупираните подрачја во Украина,се воведува московско време

Кремљ денеска објави дека ќе започне со наметнување на московската временска зона во делови на Украина кои се незаконски анектирани и делумно под контрола на руските сили.

Руското Министерство за индустрија и трговија ја објави веста на својот профил на Телеграм, велејќи дека четирите региони на Украина припоени од Русија - Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје - „ќе се префрлат на московско време“.

Четири украински региони беа незаконски анектирани од рускиот претседател Владимир Путин во есента 2022 година, откако одржаа „лажни“ референдуми. Русија не контролира целосно ниту еден регион, а западните влади го оценија потегот за нелегитимен.

„Во тек е постепена синхронизација на руското законодавство откако во земјата беа примени четири нови субјекти“, соопшти руското Министерство. „Во блиска иднина ДНР [самопрогласена Народна Република Доњецк], ЛНР [самопрогласена Луганска Народна Република], Запорожје и Херсонските области ќе бидат дел од друга временска зона, во која ќе важи московско време.“

Временската зона во Москва е еден час понапред од источноевропското стандардно време, кое е на сила низ цела Украина.

Министерството додаде дека тие поднеле нацрт-закон за ова прашање до руската Државна дума и дека допрва треба да биде потпишан.

Русија веќе го направи тоа на Крим кога режимот на Путин го анектираше полуостровот во 2014 година. Во март 2014 година, временската зона на Крим беше официјално усогласена со онаа на Москва, а целиот полуостров е еден час пред Украина.

Овој потег доаѓа неколку недели откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека процесот на интеграција на територијата е во „полн замав“. „Обезбедувањето безбедност на цивилите кои живеат таму е главната цел на [специјалната воена] операција“, рече Песков.

Невладина организација: Иран годинава егзекутира над 50 луѓе

Иранските власти годинава веќе егзекутираа 55 лица, објави денеска невладината организација за човекови права, додавајќи дека зголеменото прибегнување кон смртна казна има за цел да се шири „терор“ во земјата потресена од протести.

Невладината организација Иран за човекови права (IHR) со седиште во Норвешка соопшти дека потврдила најмалку 55 егзекуции во првите 26 дена од оваа година.

Четири лица биле егзекутирани поради обвиненија поврзани со протестите, додека мнозинството од обесените (37) се егзекутирани за злосторства поврзани со дрога, рече истиот извор. Од невладината не соопштуваат зошто биле егзекутирани останатите 14 лица.

Најмалку 107 лица остануваат во ризик од егзекуција поради протестите, осудени на смрт или обвинети за злосторства што предвидуваат смртна казна, додаде ИЧП. Секоја егзекуција во Иран е „политичка“, бидејќи главната цел е „да се шири страв и терор во општеството“, нагласува ИЧП.

„За да се запре државната машина за убивање, не треба да се толерира никакво погубување, независно дали е политичко или не“, додаде директорот на ИЧП Махмуд Амири-Могадам.

Активистите го обвинуваат Иран дека ја користи смртната казна како инструмент за заплашување за да ги смири протестите кои започнаа на 16 септември, по смртта во притвор на Махса Амини, 22-годишна Курдка, уапсена три дена претходно за кршење на правилата за облекување на жените.

Според претставникот на ОН за човекови права Волкер Турк, „инструментализацијата на кривичната постапка“ во Иран за казнување на демонстрантите „е еднакво на убиство одобрено од државата“. ИЧП и другите невладини организации за човекови права допрва треба да објават статистички податоци за егзекуциите во Иран за 2022 година.

Но, ИЧП на почетокот на декември објави дека биле обесени повеќе од 500 луѓе, што е рекордна бројка во последните пет години.

притисни ентер