За викендов закажана „свадбата на годината“ во Индија

 По четири месеци раскошни настани што водеа до она што според многумина и го надминува епитетот „свадба на годината“ во Индија, се очекува прославите да кулминираат овој викенд. 

Се работи за венчавката на Анант Амбани (29) - најмладиот син на претседателот на „Релајанс индустрис“, Мукеш Амбани, и Радика Мерчант - ќерка на фармаколошките тајкуни Вирен и Шајла Мерчант.

Тоа не е ништо помалку од кралска венчавка, според колумнистката Шоба Де.

- Нашите милијардери се новите индиски махараџи. Нивните соработници не очекуваат ништо помалку од мега-екстраваганција. Индијците отсекогаш ги сакале помпезноста и раскошот - исто како и Британците... А, скалилото (на венчавката) е во согласност со богатството на Амбани, вели таа.

Но, колку што свадбата предизвика позитивен интерес во Индија и во светот, толку има и гнев поради сиот тој покажан раскош во земја каде што десетици милиони живеат под прагот на сиромаштијата и каде што нееднаквоста во приходите е екстремна, пишува „Би-би-си“.

Инаку, прославите почнаа во март, кога младата индиска двојка имаше тридневна забава во градот Јамнагар на западот на Индија, каде што присуствуваа околу 1.200 високи гости, меѓу кои Марк Цукерберг и Бил Гејтс. Светлосното шоу со 5.500 беспилотни летала го осветли небото над тн. „Стаклена палата“ - специјално направена по нарачка за свеченостите, каде што настапи познатата пејачка Ријана.

Потоа, на почетокот на јуни, парот одржа и четиридневно викенд-крстарење по Средоземноморјето, со повеќе застанувања низ Европа. Освен пријателите и семејството, во патувањето уживаа и ѕвезди од Боливуд, а настапи имаа Кејти Пери, „Бекстрит бојс“ и оперскиот певец Андреа Бочели.

Оваа недела се случи уште еден претсвадбен спектакл на „домашниот терен“ на семејството Амбани, т.е. во Мумбаи, каде што беше ангажиран Џастин Бибер. Видеото на коешто тој пее на работ од сцената заедно со невестата и нејзините пријатели е прегледано 38 милиони пати.

Семејството Амбани не откриваат колку сѐ тоа чини вкупно, но тамошните медиуми проценуваат дека веќе се потрошени меѓу 11 и 13 милијарди рупии (околу 120 - 144 милиони евра). Според гласините, на Ријана ѝ биле платени седум милиони долари (речиси 6,5 милиони евра) за нејзиниот настап, а Џастин Бибер наводно чинел 10 милиони долари (9,23 милиони евра).

Министрите Тошковски и Дачиќ во посета на ГП Табановце, во рамки на кампањата „вози одморен“

Возачите да внимаваат на себе да одмараат, да консумираат вода и течности да се заштитат себеси и останатите учесници во сообраќајот, порачаа денеска надлежните од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот.

Според податоците на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, најголем број сообраќајни несреќи се случуваат во летниот период, поради уморот како последица од повеќе часовното возење. За да ја зголемат свеста кај возачите од опаснсота да се вози изморен, денеска на граничниот премин Табановце беше промовирана кампањата „Вози одморен“.

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски повика најави воведување на олесните мерки за побрз проток на возилата на граничните премини, но не сакаше да прецизира од кога ќе стапат на сила.

Министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ напомена дека заложбите на Србија е да се олесни протокот на возила на граничниот премин со Македонија, но секогаш има оправдани стравувања дека истите олеснувања можат да се злоупотребат за шверц и миграција.

Граѓаните кои ги затекнавме на Табановце не се жалеа на метежот. Рекоа дека за влез во Македонија се чека околу 15 минути.

По промоцијата на кампањата, министерот Тошковски замина во дводневна официјална посета на Република Србија каде што ќе оствари билатерална средба со српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ и премиерот Милош Вучевиќ.

Кербер ќе се пензионира по Олимпијадата

Поранешната светска тенисерка број еден, Германката Анџелик Кербер ќе се пензионира по Олимписките игри во 2024 година во Париз.

- Пред почетокот на Олимпијадата, веќе можам да кажам дека никогаш нема да го заборавам овој турнир, бидејќи ова ќе биде мојот последен професионален како тенисер. Го сакам овој спорт со целото мое срце и благодарен сум за спомените и можностите што ми ги даде. Како дете можев само да сонувам да пораснам со рекет во раце и да го достигнам ова ниво. Сега ќе одвојам време да ја впијам секоја секунда од најновите натпревари на теренот. Ви благодариме на сите за поддршката. Таа ми значи многу, напиша Кербер на социјалните мрежи.

Триесет и шестгодишната Кербер има освоено 14 ВТА титули во сингл.

Таа, исто така, освои сребро на Олимписките игри 2016 во Рио де Жанеиро и стигна до финалето на Фед купот (2014) како дел од германската репрезентација.

Министерот за здравство Арбен Таравари негира дека имало неправда кон медицинската сестра

Ниту денеска кога ја посети Детската клиника министерот Таравари не се сретна со медицинската сестра за лично да се информира околу наводниот случај на повредено бебе на оваа клиника. 

Случајот заврши со помирување помеѓу Медицинската сестра и родителите на тримесечното бебе, а интересот во јавноста за него се изгуби откако директорот на клиниката соопшти дека комисијата утврдила дека никој немал намера да му се нанесат повреди на детенцето, какви што беа првичните обвинувања. Таравари кој првично порача доколку има вистина во пласираните информации ќе следуваат санкции, негира дека имало неправда кон сестрата

-Дека сме ја оцрниле сестрата, не е вистина. Јас се надевам дека сестрата ќе ја сретнам на работа кога ќе дојдам четврт пат на Клиниката и ќе разговарам со нејзе. Сега имам доволни информации и гледам дека, најверојатно не е намерно,- изјави, Арбен Таравари – министер за здравство.

Откако владата одлучи да се вработат 600 приватни специјализанти во болниците, министерот истакна дека нивните вработувања ќе одат етапно.

-Од вкупно 647 специјализанти, 300 ќе бидат вработени оваа година. Сега треба да поставиме критериуми и треба да побараме каде има интерес во јавните здравствени установи. 300 други ќе останат за идната година,- изјави, Арбен Таравари – министер за здравство.

Инаку, причина за посетата на Таравари во Клиниката за детски болести беше комплетно реновираната невролошка амбуланта, која според министерот за здравство ќе резултира со поефектна работа, задоволен персонал и квалитетна услуга за најмладите пациенти.

За таа цел, обезбеден е и нов апарат – ехосонограв, кој овозможува квалитетна, навремена и точна дијагностика.

притисни ентер