За само неколку часа, Русите загубија цел тенковски полк (ВИДЕО)

Шестиот тенковски полк на Русија го започна најголемиот тенковски напад од почетокот на војната - резултатот беше катастрофален пораз, пишува Форбс.

Додека руските полкови ги окупираа урнатините на Авдиивка, поранешното упориште на Украина во источна Украина, а потоа продолжија со офанзивата кон запад, чекаше една клучна руска единица, пишува Форбс.

Шестиот тенковски полк беше дел од 90-та панцирска дивизија - нивната пробивна единица. Ако руските трупи открија слабост во украинската одбрана западно од Авдиевка, задачата на 6-от полк беше да ја искористи таа слабост и да сее хаос во украинските редови.

Зошто тогаш, во саботата, 90-та дивизија испрати полк во директен напад на непроменетите украински позиции што ги чуваше елитната украинска 25-та бригада?

Овој напад, започнат среде бел ден, беше еден од најголемите, ако не и најголемиот таков напад во целата војна. Полкот „напредна малку северозападно од селото“ Тоненка, соопшти украинскиот Центар за одбранбени стратегии.

Сепак, тоа не траеше. Нападот заврши катастрофално за Русите кога 48 возила на полкот – 36 тенкови Т-90 и 12 борбени возила БМП, со стотици војници – влегоа во минско поле. Украинските падобранци истрелаа противтенковски проектили кон нив, како и експлозивни беспилотни летала FPV.

Украинците „го одбија овој прв, огромен напад“, велат од Центарот. Полкот се повлече, оставајќи зад себе 20 уништени возила и потенцијална маса мртви војници. „Од ова може да се забележат две значајни работи“, нагласува украинската аналитичка групација Frontelligence Insight.

„Прво, руските сили во оваа област не ги загубија капацитетите и ресурсите за операции над нивото на баталјонот. Ова е загрижувачко затоа што, и покрај значителните загуби што одговараат на уништување на цела дивизија, можноста да се состави армиран тенковски баталјон за украинската одбрана е загрозена“, велат од групата.

Уште полошо, Украинците се борат да ги снабдат своите позиции на фронтот додека чекаат помош од САД, како и усвојувањето на новиот закон за мобилизација од Киев - кој ќе ги овласти украинските вооружени сили да регрутираат десетици илјади нови војници.

Второто набљудување на Frontelligence Insight за Украина нуди малку повеќе надеж. „Наводно, 6-тиот полк имал задача да ги искористи дупките во одбраната и да напредува понатаму на украинска територија“, објаснуваат тие. „Ова е добра вест за Украинците, бидејќи експлоатацијата на таква група за пробивање сугерира дека руските сили се борат со значителни предизвици и преземаат очајни мерки“.

Со други зборови, 90-тата дивизија можеби сфатила дека не го прави напредокот што го планирале, па станале нетрпеливи и невнимателни.

Силата дизајнирана да направи хаос на слабо одбранетите украински позиции на тој начин влета директно во мини, украински беспилотни летала и познатите ефективни сили за противвоздушна одбрана.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер