За помалку од една недела, во војната загинаа над 2.000 цивили, меѓу нив 21 дете (ВИДЕО)

Украинските власти соопштија дека повеќе од 2.000 цивили досега се убиени во руската инвазија, која започна пред нешто помалку од една недела.

Украинската амбасада во Турција ја објави бројката, цитирајќи го украинското Министерство за вонредни состојби.

Десетина работници на итната помош загинале, соопшти Министерството. Пожарникарите гаснеа повеќе од 400 пожари кои избувнаа по руските напади низ земјата, а армијата и полицијата деактивираа 416 експлозивни направи.

„Во седумте дена од војната Русија уништи стотици згради, болници и градинки“, објавија Украинците.

Украина извести дека од почетокот на инвазијата загинало 21 дете, а 55 се повредени.Оваа информација ја објави украинската омбудсманка.

Која е страшната жена од Србија, што игра среде улица- снимката има 77 милиони прегледи (ВИДЕО)

ТикТок е полн со танцови предизвици, но ова вирално видео е далеку од вообичаените танцови рутини.

На видеото се гледа непозната, наизглед постара жена од Србија како сама танцува во темна улица, а хорор музиката создава дополнителни морници.

Тиктокер по име @aatec13 го објавил видеото во февруари, со краток натпис: „Внимавајте, луѓе“. Видеото стана вирален хит и е прегледано повеќе од 77 милиони пати и собра 6,4 милиони лајкови, додека видеата со хаштаг #dancingladyserbia имаат над 333 милиони прегледи.

@aatec13 be careful guys #serbia #dancingladyserbia #horror #zvezdara ♬ Creepy and simple horror background music(1070744) - howlingindicator

„Замислете да се сврти кон вас додека ја снимате од прозорецот“, напишал еден тиктокер, но повеќето сепак тврдат дека тоа е нечија добра шега, а има и смешни шеги.

„Она кога треба да одите во тоалет, а учителката не ви дозволува“, напишал некој, а многумина истакнаа дека видеото е всушност морничаво само поради неговата музичка позадина. Како доказ за тоа, тиктокер го објавил истото видео со позадината на песната на Шакира Waka Waka и целата работа стана смешна.

@soymiulerxelninja #fyp #foryou #fyppppppppppppppppppppppp #parati #dancingladyserbia #wakawaka #shakira #meme #humor #serbia ♬ Waka Waka (This Time for Africa) [The Official 2010 FIFA World Cup (TM) Song] (Single) - Shakira

Но, иако видеото повторно стана популарно, снимката датира од 2019 година и стана урбана легенда. Имено, српските медиуми тогаш пишуваа за сведоштвата на случајни минувачи кои виделе непозната жена во народна носија како танцува во кругот во градската населба Звездара во Белград.

Според очевидци, жената извадила нож и им се заканувала на случајните минувачи кои ќе застанат до неа, скокала пред автомобилите и ги напаѓала луѓето кои ја снимале, но не е забележана таква пријава.

Холандски фудбалер прегазил 4- годишно дете, додека пијан возел со 200 км/час

Холандскиот фудбалер Раи Влоет (27) предизвикал тешка сообраќајна несреќа во која усмртил четиригодишно момче.

Во ноември 2021 година, фудбалерот на руски Урал пијан удрил во задниот дел на возилото во кое се наоѓало четиричлено семејство со брзина од околу 200 километри на час. За жал, четиригодишното момче кое седело на задното седиште, како последица од тешките повреди починало во болница.

Влоет подоцна признал дека пиел на забава: „Бев на забава во Амстердам, уште имаше корона, забавата заврши рано. Требаше да преноќам во Амстердам, но донесовме нова одлука, да одам во Ротердам .Без размислување почнав да возам, ногата ми беше на педалата за гас кога ја наместив контролата на патување и потоа се случи несреќата“.

По несреќата, со преглед е утврдено дека Влоет испил двојно повеќе од законски дозволеното количество алкохол. Не сакал да признае во полиција дека го управувал возилото, пишува холандскиот АД, додавајќи дека неговото сведочење ја вознемирило мајката на несреќното момче, која му викала: „Како побогу да продолжиме? Сѐ ни одзеде!"

Освен затворска казна, државното обвинителство бара и четиригодишна забрана за возење. Влоет во својата кариера настапувал за ПСВ, Камбур, ФК Ајндховен, НАЦ Бреда, Кјасо, Фросиноне, Хераклес и Астана, а од 2022 година е член на руски Урал. Настапувал за помладите селекции на Холандија, а за У-21 на три настапи постигнал два гола.

Млада Американка влегла во автомобил, по два месеци ѝ го нашле телото во количка за пазарување

Телото на исчезнатата 21-годишна девојка од Чикаго е пронајдено врзано и завиткано во чаршафи во количка за пазарење.

Роза Чакон последен пат била видена надвор од нејзиниот дом на 18 јануари, а нејзиното тело било пронајдено во уличка во Чикаго на 15 март. Во саботата семејството и месната заедница организирале бдение во чест на починатата девојка која тој ден требало да го прослави својот 22 роденден.

"Ми недостига моето дете. Обично кога ќе си оди ќерка ни се слушаме. Се јавува утредента, се јавува еден час по заминувањето, дома е, безбедна е, убаво е и топло. Но ништо не сме слушнале“, изјавил таткото Хозе Лусио за ABC7. Нејзината мајка се присетила на последните зборови што 21-годишната девојка ѝ ги кажала.

"Ќе се вратам, мамо. Се возам со Uber назад", рекла мајката, која исто така се вика Роза Чакон. На снимката од безбедносната камера на семејната куќа се гледа како девојката влегува во автомобилот Uber. Семејството тврди дека таа им кажала дека кај себе немала лична карта ниту капут, пренесува Индипендент.

Сè уште не е јасно дали стигнала до целта. Телото било пронајдено на три километри од местото каде што последен пат била видена околу 10:45 часот на 15 март, а нејзиното семејство го идентификувало телото по тетоважите. „Не знам како имаат срце да убијат некого таков“, вели мајката на жртвата.

Инспекторите наскоро треба да ја утврдат точната причина за смртта. Семејството истакнува дека полицијата во Чикаго не направила доволно за да ја пронајде, па морале да ангажираат приватни истражители да помогнат во потрагата. Полицијата понудила награда од 15.000 долари за информација која ќе доведе до апсење и осуда во случајот.

притисни ентер