Вучиќ: Ништо не потпишав затоа што не сакам да склучувам меѓународни правни договори со Косово

Ништо не потпишав затоа што не сакам да склучувам меѓународни правни договори со Косово што нема да ги признаам како држава!

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обрати на јавноста, ден по маратонските разговори со претставниците на ЕУ и САД и премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, во Охрид.

Вучиќ ќе им го покаже и објасни на граѓаните планот за имплементација.

Српскиот претседател вели дека вчера се одржала рунда дијалог што европските и светските сили го истакнале и значат во медиумите.

- Разговорите никогаш не се лесни или едноставни, бидејќи станува збор за спротивставени страни, а тие најчесто имаат спротивставени интереси. Денеска ќе го прочитам целиот анекс, ќе укажам на правната природа и ќе зборувам за се што се случува, но не само околу Косово, и ќе се обидам да им објаснам на луѓето каде сме денес и што правиме - вели Вучиќ.

Вучиќ посочува дека поминале низ тешки денови, и дека биле изложени на лавина невистини и во светот и во Србија.

- Многумина овде се надеваат на најлошото решение за нивната земја, бидејќи колку е полошо за државата, толку е подобро за нив. Затоа, прво ќе ви го прочитам целиот анекс, а потоа ќе објаснам што правиме, што договоривме, а што не се договоривме – додаде Вучиќ.

Претседателот на Србија потоа го прочита текстот на анексот.

- Овој Анекс е составен дел на Договорот. Т.н Косово и Србија целосно се обврзуваат да ги почитуваат сите членови од Договорот и овој Анекс и да ги спроведат сите свои обврски кои произлегуваат од Договорот и овој Анекс брзо и со добра волја.

Вучиќ во своето излагање посебно го истакна делот „релевантни претходни договори од дијалогот“.

- Страните се договорија во рок од 30 дена да формираат Заеднички комитет за следење, со кој претседава ЕУ. Спроведувањето на сите одредби ќе биде обезбедено и надгледувано од Заедничкиот комитет за следење.

- За да се имплементира членот 9, ЕУ во рок од 150 дена ќе организира донаторска конференција со цел да се воспостави пакет за инвестиции и финансиска помош за Косово и Србија. Помошта нема да биде доделена пред ЕУ да утврди дека сите одредби од Договорот се целосно имплементирани.

- Т.н Косово и Србија се согласуваат дека сите членови ќе се применуваат независно еден од друг.

- Редоследот на ставовите од овој Анекс не го доведува во прашање редоследот на нивното спроведување.

- Т.н Косово и Србија се согласуваат да не го блокираат спроведувањето на ниту еден член (точка).

- Сите дискусии поврзани со спроведувањето на Договорот ќе се одвиваат во рамките на Дијалогот што го води ЕУ, рече меѓу другото српскиот претседател Александар Вучиќ во своето денешно излагање.

- Ќе има многу потешки работи во иднина, за шест месеци или една година. За нас е важно не само да зависиме од добрата волја на Приштина, што е позитивна промена, туку и од тоа колку сме подготвени да направиме одредени работи. Зборувам за европскиот пат – истакнува тој.

Вучиќ вели дека синоќа во Охрид не потпишал ништо првенствено поради тоа што Србија е призната држава, додека Косово не е призната држава.

-Не потпишав затоа што не сакам да склучам меѓународен правен договор со Косово, внимателно и дисциплинирано се грижам за секој збор што ќе го кажам, тешко е да се докаже дека договорот постои без потпис, но на секое место. Зборувам недвосмислено за црвените линии на Србија кои се однесуваат на недвосмислено непризнавање на Косово.

Тој додава дека затоа не е потпишан ниту договорот ниту анексот, туку Србија е подготвена да работи на имплементација до нејзините црвени линии.

- Ние го прифаќаме концептот, ќе работиме на имплементацијата, и ние сме многу поподготвени од некој во Приштина, кој е подготвен да потпише, а е подготвен да потпише бидејќи тоа би резултирало со формално-правна обврска Србија да се согласи со независноста на Косово, рече Вучиќ.

Како што кажа, вчера во Охрид 12 пати е менуван текстот на Анексот за имплемантација на Договорот и дека е важно што во Договорот се споменува „во согласност на се што е договорено во процесот на дијалогот, а тоа се потпишаните договори за ЗСО.“

- Важно е да се почне сега, српскиот управувачки тим, како што е предвидено, ќе треба да го претстави својот предлог на највисоко ниво на дијалог, ќе видиме како тоа ќе се одвива, рече претседателот на Србија.

Тој посочи дека смета дека е важно да се биде на европскиот пат.

- Кој сака, утре нека каже дека не го интересира европскиот пат, но јас сум. Не затоа што имам идолопоклонички пристап и мислам дека се таму е прекрасно, туку затоа што јас сум претседател кој треба да се грижи за земјата и граѓаните, посочи Вучиќ.

Холандски фудбалер прегазил 4- годишно дете, додека пијан возел со 200 км/час

Холандскиот фудбалер Раи Влоет (27) предизвикал тешка сообраќајна несреќа во која усмртил четиригодишно момче.

Во ноември 2021 година, фудбалерот на руски Урал пијан удрил во задниот дел на возилото во кое се наоѓало четиричлено семејство со брзина од околу 200 километри на час. За жал, четиригодишното момче кое седело на задното седиште, како последица од тешките повреди починало во болница.

Влоет подоцна признал дека пиел на забава: „Бев на забава во Амстердам, уште имаше корона, забавата заврши рано. Требаше да преноќам во Амстердам, но донесовме нова одлука, да одам во Ротердам .Без размислување почнав да возам, ногата ми беше на педалата за гас кога ја наместив контролата на патување и потоа се случи несреќата“.

По несреќата, со преглед е утврдено дека Влоет испил двојно повеќе од законски дозволеното количество алкохол. Не сакал да признае во полиција дека го управувал возилото, пишува холандскиот АД, додавајќи дека неговото сведочење ја вознемирило мајката на несреќното момче, која му викала: „Како побогу да продолжиме? Сѐ ни одзеде!"

Освен затворска казна, државното обвинителство бара и четиригодишна забрана за возење. Влоет во својата кариера настапувал за ПСВ, Камбур, ФК Ајндховен, НАЦ Бреда, Кјасо, Фросиноне, Хераклес и Астана, а од 2022 година е член на руски Урал. Настапувал за помладите селекции на Холандија, а за У-21 на три настапи постигнал два гола.

Млада Американка влегла во автомобил, по два месеци ѝ го нашле телото во количка за пазарување

Телото на исчезнатата 21-годишна девојка од Чикаго е пронајдено врзано и завиткано во чаршафи во количка за пазарење.

Роза Чакон последен пат била видена надвор од нејзиниот дом на 18 јануари, а нејзиното тело било пронајдено во уличка во Чикаго на 15 март. Во саботата семејството и месната заедница организирале бдение во чест на починатата девојка која тој ден требало да го прослави својот 22 роденден.

"Ми недостига моето дете. Обично кога ќе си оди ќерка ни се слушаме. Се јавува утредента, се јавува еден час по заминувањето, дома е, безбедна е, убаво е и топло. Но ништо не сме слушнале“, изјавил таткото Хозе Лусио за ABC7. Нејзината мајка се присетила на последните зборови што 21-годишната девојка ѝ ги кажала.

"Ќе се вратам, мамо. Се возам со Uber назад", рекла мајката, која исто така се вика Роза Чакон. На снимката од безбедносната камера на семејната куќа се гледа како девојката влегува во автомобилот Uber. Семејството тврди дека таа им кажала дека кај себе немала лична карта ниту капут, пренесува Индипендент.

Сè уште не е јасно дали стигнала до целта. Телото било пронајдено на три километри од местото каде што последен пат била видена околу 10:45 часот на 15 март, а нејзиното семејство го идентификувало телото по тетоважите. „Не знам како имаат срце да убијат некого таков“, вели мајката на жртвата.

Инспекторите наскоро треба да ја утврдат точната причина за смртта. Семејството истакнува дека полицијата во Чикаго не направила доволно за да ја пронајде, па морале да ангажираат приватни истражители да помогнат во потрагата. Полицијата понудила награда од 15.000 долари за информација која ќе доведе до апсење и осуда во случајот.

ОН: Разорните климатски промени доаѓаат побргу од очекуваното

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

Температурите забележани во последните години предизвикаа бројни разорни бури и поплави, топлотни бранови што ги уништуваат земјоделските култури и катастрофални суши во различни делови на светот.

Но, на следните генерации најтоплиот период од 2020-тите ќе им биде релативно кул, дури и ако емисиите на фосилни горива што ја затоплуваат планетата брзо опаѓаат, се вели во извештајот на советодавниот панел на ОН за климата. „Резиме за креаторите на политики“ од 36 страници е синтеза на шест главни извештаи од 2018 година до денес, составени од Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC).

Извештајот е брутален потсетник дека, иако човештвото има алатки за да спречи климатска катастрофа, сè уште не ги користи тие алатки.

На почетокот на 2030-тите, светот би можел да ја достигне зацртаната цел за ограничување на зголемувањето на температурата на 1,5 степени Целзиусови во споредба со прединдустрискиот период, што ќе влијае во блиска иднина. Но, шефот на ИПЦЦ изјави за АФП дека верува дека не е доцна да се сменат работите и го нарече извештајот „порака на надеж“.

„Имаме знаење, технологија, алатки, финансирање, во основа сè што е потребно за да се надминат климатските проблеми за кои сме свесни толку долго“, рече Хоесунг Ли во видео интервјуто. „Но, во моментов ни недостига клучна работа - силна политичка волја еднаш засекогаш да ги решиме овие прашања.“

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, реагирајќи на извештајот, рече дека богатите земји кои се стремат кон јаглеродна неутралност до 2050 година или подоцна треба да ги забрзаат своите цели и да ги остварат најдоцна до 2040 година за да ја „деактивираат климатската темпирана бомба“.

„Човештвото е на тенок мраз и тој мраз брзо се топи“, рече шефот на Обединетите нации во видео пораката откако панелот на IPCC го објави својот најнов извештај. Гутереш го спореди со „водич за опстанок на човештвото“.

IPCC јасно посочи дека придобивките за општеството и светската економија од ограничувањето на глобалното затоплување под два степени Целзиусови ги надминуваат економските трошоци. Деветдневните преговори, кои се одржаа во Интерлакен, Швајцарија, беа обележани со несогласувања околу фосилните горива, убедливо најмоќниот двигател на глобалното затоплување.

притисни ентер