Вратите на велешкиот Народен музеј отворени, ама ретко кој го посетува

Вратите на велешкиот Народен музеј и Спомен куќите на Рацин, на Главинов, Џинот и останатите отворени, ама ретко кој ги посетува

За време на пандемијата со Ковид 19 вратите на Народниот музеј, на Спомен куќите на Коста Солев Рацин, на Васил Главинов, на Јордан Хаџи Константинов Џинот, на Касапови, на Спомен костурницата од НОВ и Ликовниот Салон и останатите во Велес, како и спомен куќи од НОВ во историското Горно Врановци, а кои се под ингеренции на Локалната установа Народен музеј, цело време се отворени за посетителите со исклучок лани март- мај на почетокот на пандемијата, но ретко кој ги посетува како пред пандемијата, информира за МИА, Марин Клифов в.д директор на оваа установа.

За споредба, Спомен куќата на поетот и револуционер Коста Солев Рацин познат во светот по својата стихозбирка „Бели Мугри" чија спомен куќа е еден од главните симболи на Велес и е многу посетена од групи и ученици и за разни културни манифестации и за Рациновите средби лани едвај ја посетиле 100-тина, а од почетокот на годинава само 50-тина посетители. За споредба во 2019 година имало околу 1800 посетители од земјава и странство.

-Посетителите се ретки, а кога има посети ние како установа ги применуваме сите протоколи за заштита од Ковид, што ги пропиша надлежното Министерство за здравство. Но за жал пандемијата си го направи своето, поради затворање на училиштата со онлајн настава и ги нема учениците кои доаѓаа преку училиште преку екскурзии. Ретки се и посетителите од странство, а кои во изминатите години ги имаше од многу земји од Европа и светот. Посетители беа и случајни минувачи и туристи како и посетители и официјални делагации кои го посетуваат Велес.Најмногу од Франција, Германија, Австрија и секако од нашите соседи и други земји, информира Клифов.

Тој очекува деновиве со стишување на овој бран на пандемијата на Ковид и олабавување на мерките во престојното лето да се вратат посетителите на овие Спомен куќи и Народниот музеј, Спомен костурницата и останатите објекти под нивна ингеренција.

Во Спомен куќата на Коста Солев Рацин најинтересни за посетителите посебно на учениците е грнчарско колце на кое грнчари во работилницата на приземјето заедно со неговото семејство изработувал и самиот Рацин и на спратот неговите предметите, неговата соба и собата на неговото семејство и многу документи и фотографии.

Тој информира дека сите кои сакаат да ги посетат Спомен куќите во Велес треба претходно да се најават во Народниот музеј .

Инаку зградата на Народниот музеј во Велес која во 2005 година која тогаш по повод 60 години од постоењето на Нарадниот музеј беше целосно реновирана заедно со постановките археолошката, етно и историската, за време на пандемијата е ретко посетена, лани околу стотина годинава 50 – тина посетители. За споредба во 2019, имало над илјада посетители.

Воедно археолошката поставка во приземјето на зградата, која беше обновена во 2005 година, а која моментално е затворена поради поплавата од пред две години оваа лето повторно ќе биде обновена и пуштена за посетителите.

-Поради влага во приземјето и поплавата од атмосферските води во приземјето каде што е археолошката постановка, а која се случи пред две години и оттогаш приземјето е затворено за посетителите. Но ние со сопствени средства во наредните месеци планираме да ги реновираме просториите и да ја обновиме археолошката постановка, а која опфаќа праисторија и антика, најави Клифов.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер