Возел Мерцедес со 160км/час низ град, завршил во затвор (ВИДЕО)

Неверојатниот пример за неодговорно и крајно опасно возење нема да остане неказнет од британскиот суд.

27-годишниот Арон Ли е снимен како вози низ британскиот град Сандерленд со неговиот црн Мерцедес. На патот со три ленти каде што е снимен, ограничувањето на брзината е 48 км на час. Но, тоа не го спречи да вози неверојатни 160 км / ч на погрешна страна од патот. Во својата луда трка, тој прелета преку пешачки премин, а според локалните медиуми, станува збор за фреквентна улица недалеку од болницата.

Судскиот процес е пред крај, а зад долгиот процес стои макотрпна работа. Имено, за осудата обвинителството морало да ја докаже минималната брзина со која се движело возилото, што вклучувало бројни вештачења. Висококвалитетната снимка добиена од обвинителството, сепак помогнала.

Алан Браун од локалната единица за сообраќајни несреќи за Chronicle Live изјави дека е шокиран од снимката: „Ова е еден од најлошите примери за брзо возење што сум го видел во целиот мој работен век “.

Неодговорниот возач на Мерцедес е прогласен за виновен и пресудата ќе биде донесена на 23-ти октомври.

Во Њујорк денеска требало да се одржи свадба со над 10 000 гости, властите ја забраниле

Властите во Њујорк забраниле свадба на која што  требало да се соберат повеќе од 10.000 гости, велејќи им на младенците дека на крајот „ќе го имаат истиот резултат“ без толку многу гости и дека ќе биде поевтино.

Канцеларијата на шерифот во округот Рокланд ги известил властите за најавената огромна венчавка закажана за понеделник во Вилијамсбург, каде што живее ортодоксна еврејска заедница.

"Ни беше кажано дека ќе се одржи. Ние малку истражувавме и заклучивме дека тоа е веројатно точно. Беше планирана голема венчавка што ќе ги прекрши правилата за собири воведени заради пандемијата на коронавирус", изјави гувернерот Ендрју Куомо.

Според Елизабет Гарви, советник на гувернерот Куомо, „повеќе од 10.000 луѓе требаше да присуствуваат“ на венчавката.

"Слушајте, можете да стапите во брак, но не можете да поканите илјадници луѓе на свадба.Ќ завршите со истиот резултат. И тоа поевтино", изјави гувернерот.

Според локалните медиуми, тоа било венчавка на ортодоксни Евреи, заедница која неодамна протестирала во Њујорк против воведените мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Велс во петок воведува целосен карантин

Велс воведува двонеделен целосен карантин во петок и сите, освен службениците за итни случаи, ќе мора да останат дома за да се борат против брзото ширење на вториот бран на инфекцијата со коронавирус.

Премиерот на Велс, Марк Дрејкфорд изјави дека разбира дека луѓето се уморни од ограничувања, но мерките се неопходни затоа што единиците за интензивна нега се веќе пополнети.

„Секој во Велс ќе мора да остане дома“, изјави Дрејкфорд пред новинарите. „Ако не постапиме сега, ќе продолжи да се забрзува“, додаде тој.

Карантинот стапува на сила во петок и ќе трае до 9 ноември. Секој освен потребните работници ќе работи од дома.

Трговските мрежи, угостителите, туристичките бизниси и верските институции ќе мора да се затворат.

Обединетото Кралство евидентира 16.982 случаи на коронавирус, соопштија вчера властите. Велс забележал 950 случаи , а имал околу 400 дневно на почетокот на октомври.

По јавната расправа со градоначалникот на Манчестер, Енди Бурнхам, кој го обвинил премиерот Борис Џонсон дека се обидел да го жртвува северот на Англија за да ги заштеди работните места на југот, министерот за домување Роберт Џеник изјави дека карантинот ќе биде воведен за неколку дена.

„Ние мора да го воведеме карантинот“, рече Џенрик во преговорите со локалните лидери, додавајќи дека основа за договорот постои.

Џонсон се закани дека ќе ја обележи областа со најголем степен на опасност од ширење на инфекцијата, што ќе воведе до најстроги ограничувања. Пабовите и баровите ќе мора да се затворат, а членовите на различните домаќинства нема да можат да се дружат, спротивно на волјата на локалните лидери.

Џенрик се надева дека денеска ќе постигне договор со челниците на Манчестер, а локалните весници известуваат дека на маса има понуди од десетици милиони фунти за да им се помогне на компаниите погодени од ограничувањата.

„Доцнењето само ќе ја влоши ситуацијата, ќе ги загрози животите на луѓето и ќе ги влоши економските последици за градот на долг рок“, рече Џенрик за ТВ Би-Би-Си.

Филипче: Ако мерките не дадат резултат, во земјава повторно ќе се воведе полициски час

Министерот Венко Филипче денес најави нови марки со цел спречување на ширењето на инфекцијата и додаде дека следно е карантин. 

Ограничено работно време до 23 часот за рестораните, кафулињата, сендвичарите..., јавниот превоз да биде исполнет 50%, а државните институции да работат во смени, групи или од дома. Ова се новите мерки кои Комисијата денеска и ги предложи на Владата. Веќе утре тие ќе се најдат на владина седница. Министерот за здравство Венко Филипче, нагласи дека со овие мерки се исцрпени сите можности на надлежните да го спречат ширењето на Корона вирусот. Ако мерките не дадат резултат во земјава повторно ќе се воведе полициски час.

Дали „клуч“ им се заканува и на градинките ќе покаже епидемиолошката слика наредниот период, потенцираше министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска, откако бројот на новозаразени дечиња од отворањето на градинките до денеска се искачи на 18, а 303 се во изолација.

Мерките кои денеска ги предложи Комисијата, како и оние за задолжително носење маска на отворено, забраната за групирање на повеќе од 4 лица по 22 часот, како и за поголеми семејни собири, за да стапат на сила треба да го поминат собранискиот филтер. Филипче очекува до крајот на неделава потребните законски измени да бидат изгласани.

притисни ентер