Волстрит журнал: СЕК исплати рекордни 279 милиони долари награда на поткажувач

СЕК исплати рекордни 279 милиони долари награда на поткажувач за случајот со поткупите на компанијата „Ериксон“.

Рекордни 297 милиони долари награда на Комисијата за хартии од вредност и тргувања на берзи (СЕК) биле дадени на поткажувач а поврзано со случајот на странски коруптивни практики против телекомуникациската компанија „Ерискон“, јави денеска Волстрит журнал.

СЕК на 5 мај објави дека е доделена рекордна сума пари во висина од 297 милиони долари на извор кој помогнал да се открие криминална шема со корпција, без детали за каква истрага станува збор и без именување на информаторот кој ја добил наградата, почитувајќи ги правилата за заштита на свиркачите.

Во 2019 година шведската компанија постигна спогодба со американските власти за исплата на казна од 1.1 милијарда долари, а поради прекршување на антикорупциските закони на САД, јави весникот, повикувајќи се на свои извори. Исплатата е една од највисоките досега, а во однос на Законот за странски коруптивни практики, американски антикорупциски закон што забранува давање мито на официјални лица од други земји за освојување бизнис.

Обвинителите од јужниот округ на Њујорк во Менхетен подигнаа тужби против „Ериксон“ поради тоа што компанијата од 2000 до 2016 година водела незаконските дејствија во Џибути, Кина, Виетнам, Кувајт и Индонезија. Во обвинителниот акт е истакнато дека подружници на „Ериксон“ правеле бизнис зделки во овие земји вредни 427 милиони долари, а со употреба на трети страни кои поткупувале официјални лица од Саудиска Арабија, Кина и Џибути.

Волстрит журнал јави дека американските власти моментално водат истрага за историските операции на компанијата и во Ирак. „Ериксон“ соопшти дека соработува со истрагата.

Според правилата на СЕК, поткажувачот може да добие награда од 10 до 30 отсто од казните исплатени од осудените компании, а по успешна акција на безбедносните служби како резултат на исправноста на предадените информации. За да се добие таква награда, минималната сума исплатени казни треба да биде барем еден милион долари.

Исплатената награда од 279 милиони долари доаѓа по наградата вредна 118 милиони долари исплатена од СЕК во 2020 година во друго кривично дело.

Екстремните левичари се судрија со полицијата на забранетиот протест во Лајпциг

Членовите на германската левичарска сцена се собираат во Лајпциг, и покрај забраната за протести, за поддршка на неодамна осудениот радикален левичар.

Властите зборуваат за запалени автомобили и напади врз полицијата во многу делови на градот.

Во раните попладневни часови во јужните делови на Лајпциг беа запалени неколку автомобили и контејнери за отпад, за кои се верува дека се дело на левичарски екстремисти кои и покрај забраната во Лајпциг се собираат за поддршка на неодамна осудената левичарка Лина Е. Таа оваа недела беше осудена на долга затворска казна за организирање физички напади врз припадници на екстремната десница.

Ноќеска во повеќе делови од градот имаше судири меѓу припадниците на екстремната левица и полицијата. Според полициското соопштение, во тие судири биле повредени дваесет припадници на полицијата.

Попладнево Уставниот суд во Карлсруе, по итна постапка, ја отфрли тужбата со која левичарските активистички групи сакаа да ја поништат одлуката на повисокиот управен суд во Саксонија, кој го забрани протестот поради страв од немири и судири меѓу левичарите и полицијата, како и опасност за јавниот ред и мир.

Полицијата од вчера ги контролира возовите кои се движат кон Лајпциг. Активисти на левичарската сцена поканија истомисленици од цела Европа да протестираат во Лајпциг. И во средата во Дрезден, по објавувањето на пресудата против група левичари, имаше насилни протести на припадниците на екстремниот лев политички спектар.

Нема да ми ги земеш парите- познат НБА кошаркар ја оставил невестата на денот на свадбата

Стефон Џексон (46), поранешен кошаркар во НБА, решил да ја остави својата вереница на денот на венчавката бидејќи таа не го потпишала предбрачниот договор.

Како милионер, Џексон не сакал девојката да го изневерува и да се омажи за пари.

Во 1997 година Џексон беше избран како втор пик на драфтот, имаше доста добри договори зад себе и заработи десетици милиони.

Кога решил да се ожени со девојка со која долго време бил во врска, ѝ поставил само еден услов, да потпише предбрачен договор како доказ дека не се мажи за него само поради парите. Стефон чекал долго тоа да се случи, а на врската дефинитивно ставил точка на денот на венчавката.

„На свадбата дојдоа сите 530 гости и сѐ што требаше да направиме е да го потпишеме предбрачниот договор. Во животот се грижев за многу луѓе, но никогаш не би дозволил една жена да контролира за тоа за што сум работел толку напорно цел живот.Никој од тие кучкини синови не беше со мене во сала.Затоа си ветив дека жена ми ќе мора да го потпише предбрачниот договор.Се договоривме три-четири месеци пред свадбата и чекав за таа да потпише.Дојдовме во Хјустон, јас постојано велев дека треба што поскоро да потпише.Таа рече дека ќе го направи тоа.Продолживме со планирањето на свадбата,јас ја сакав и планирав семејство со неа.На денот на на свадбата носев одело. Сите мои кумови беа таму и само требаше да се симнеме со лифт до свадбената соба. Баба ми дојде во собата и ми рече дека хартијата не е потпишана и дека тоа е крајот.

Џексон веднаш решил да откаже сѐ. Не се грижел ниту за вложените 400.000 долари.

„Сите беа во шок кога објавив дека венчавката е откажана. После тоа плачев половина час и не можев да верувам дека некоја жена ќе ме натера на тоа поради парче хартија“.

На вратата тогаш се појавила несудената невеста. Плачејќи побарала да го потпише договорот.

"Таа сакаше да разговара со мене, беше во венчаница и целата во солзи. Ме замоли да се потпишам на договорот. Но јас не сум од вчера. Мислев: "Ти, душо, го направи својот избор. Можеш потоа да ме тужиш дека договорот си го потпишала под стрес“, раскажа Џексон во една ТВ емисија.

Карлеуша се пофали со луксузната вила во елитниот дел на Белград (ФОТО)

Јелена Карлеуша со години важи за стилска икона кога се во прашање гардеробата и облекувањето.

Никогаш не криела колку парите не ѝ се пресудни и дека сѐ е само прашање на креативност и умешност.

Секако дека за вилата на Дедиње била потребна сериозна сума на пари, но и многу љубов за луксузната куќа да се претвори во топол и пријатен дом.

Иако сака луксуз и скапи работи, патувања и облека, ретко зборува за тоа и ги покажува сите работи на кои троши најмногу пари. Исто така, само неколку пати ја покажала внатрешноста на својот двор, а сега повторно направи исклучок и сними дел од слободното време, ни помалку ни повеќе, туку во својот двор.

Таа во првите кадри откри како изгледа надворешноста на нејзината вила во која ужива со децата, како и зеленилото кое го разубавува дворот во кој се наоѓа базен.

Во преден план е големиот базен како и просторноста на парцелата на која пејачката ја поседува оваа луксузна куќа.

Јелена веќе во следниот момент покажа каде го поминува слободното време, но откри и како изгледа дел од градината во простран двор кој личи на оние од светските списанија.

притисни ентер