Во Србија од корона починале 63 лица, две бебиња се на респиратор

Трендот на бројките на заболени со корона во Србија со денови укажуваат дека сегашните епидемиолошки мерки и кампањи за вакцинација не ги даваат очекуваните резултати.

Проценките дека ситуацијата е „катастрофална“ и „загрижувачка“ потврдуваат податоците од денеска за уште 63 жртви на Ковид-19 и 7878 нови инфекции.

Зголемен е бројот на тестирани - 26.498 во последните 24 часа, а притисокот на одделенијата за ковид во болниците низ Србија не се намалува - денеска се лекуваат 6789 заразени, од кои 267 се на респиратор.

Од почетокот на пандемијата, регистрирани се 1.111.957 случаи на зараза, официјално се пријавени 9.634 смртни случаи од инфекција со коронавирус, а стапката на смртност е 0,87 проценти.

Денешните 7840 нови инфекции се највисоки на дневна основа од почетокот на октомври.

Во исто време, анти-ваксерите се обидуваат да укажат на протестите во центарот на Белград дека воведувањето на пропусници за Ковид ги дискриминира - со носење жолти ленти поврзани со нацистичката комеморација на Евреите за време на Втората светска војна, обвинувајќи ги властите за „фашизам со Ковид“, додека апелите на владините претставници и членовите на Кризниот штаб ги даваат очекуваните резултати.

Официјалните податоци покажуваат дека најголем одѕив за вакцинирање има во Белград, каде се очекува бројот на вакцинирани со првата доза до денеска да надмине 60 отсто од вкупниот број на полнолетни граѓани, додека 797.608 лица или 57,58 отсто од населението на главниот град биле вакцинирани со втората доза.

„Очекуваме до петок повеќе од 800.000 целосно вакцинирани, а третата доза ја примија 274.118 луѓе, што е 19,83 отсто или речиси една петтина од возрасните белграѓани“, објави на Фејсбук заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ.

Лекарите посочуваат дека вирусот се повеќе се шири меѓу младите, а шефицата на интензивна нега на Универзитетската детска клиника во Белград, Снежана Рсовац, предупреди дека две бебиња, кои се на респиратори во таа установа, се витално загрозени.

Двете бебиња се заразени дома, а колку е поголем бројот на заразени во општата популација, толку е поголема шансата да се појават потешки случаи кај децата, предупреди Рсовац.

Откако минатата недела донесе одлука за воведување пропусници за ковид, ограничени до 22 часот, Кризниот штаб за борба против пандемијата, и покрај предупредувачките епидемиолошки податоци, сè уште нема закажано нова седница.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер