Во Реал веќе бараат замена за Зидан,имаат двајца кандидати

Реал Мадрид претрпе два шокантни порази во низа. Кадиз и Шахтјор ги однесоа бодовите од Мадрид, по што се тресе позицијата на тренерот Зинедин Зидан.

Мадридски АС пренесува дека има двајца тренери кои Реал ги смета за наследници на Зидан доколку легендарниот Французин добие отказ или се повлече од функцијата.

Првиот е Раул Гонзалес, поранешен напаѓач на мадридскиот клуб. Раул поминал 16 години во Реал за време на својата играчка кариера и е втор стрелец во историјата на клубот од Мадрид со 323 погодоци. По завршувањето на играчката кариера, тој бил тренер на јуниорите на Реал, а денес е тренер на вториот тим.

Другиот кандидат е поранешниот менаџер на Тотенхем, Маурисио Покетино. Аргентинецот е без клуб, а Реал веќе се обидел да го донесе во 2018 година кога мадридскиот тим на крајот го презеде Џулен Лопетеги.

"Проблемот со Покетино е тоа што тој не е реалист како Раул и тој сигурно би барал подолг договор за да биде побезбеден. Сепак, Реал во последно време им даваше договори на тренерите дека во случај на отказ добиваат само плата од тековната сезона и последната година од договорот.

Зидан се врати во Реал во март минатата година и минатата сезона го освои шпанскиот шампионат.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер