Во Калифорнија се забранува продажба на автомобили со бензински или дизел мотори

Ваквата одлука директно влијае на домашната автомобилска индустрија.

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусон, издаде извршна наредба за забрана за продажба на нови автомобили напојувани од бензински и дизел мотори, што ќе стапи на сила во 2035 година. Поточно, објавата дозволува продажба само на автомобили со нула емисија на штетни гасови, што не го исполнуваат ниту хибридите, без оглед на концептот на перформанси. Затоа, не сите еколошки возила ќе смеат да се продаваат во Калифорнија, што со оглед на тоа дека е еден од најголемите американски пазари, ќе има последици и за автомобилската индустрија.

Канцеларијата на Њусон тврди дека транспортниот сектор е „одговорен за повеќе од 50 проценти од емисиите на СО2 во Калифорнија, но и за 80 проценти од загадувањето со смог, и 95 проценти од емисијата на токсични дизел емисии.“ Префрлувањето на употреба на возила со нулта емисија ќе значи „35% намалување на емисиите на стакленички гасови и 80% подобрување на емисиите од автомобилите“.

Оваа наредба се однесува само за новите автомобили, додека на сите постојни автомобили ќе им биде дозволено да возат легално. Исто така, пазарот на стари автомобили ќе има право да остане активен. Секако, не се очекува тука некакво кубанско сценарио, но побогатата Калифорнија сигурно ќе донесе ваква одлука полесно и многу брзо ќе ги „исчисти“ патиштата. Покрај тоа, Њусон очекува дека дотогаш цената на електричните автомобили и оние напојувани со фосилни горива ќе бидат изедначени.

Во следниот чекор, Калифорнија планира да ги отстрани комерцијалните возила од патиштата, а тоа треба да се случи десет години подоцна, од 2045 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести потфрли

Неспособноста на власта во справување со Ковид пандемијата предизвикува и ризик за децата во градинките и учениците кои посетуваат физички настава.

Комисијата за заштита од заразни болести потфрли и цело лето не направи ниту план ниту стратегија во поглед на протоколи и пристап, епилогот е 2000 заболени за една недела, заболени во болниците, градинките, училиштата, фабриките, буквално секаде.

Власта која ја исполитизира Комисијата продолжува и понатаму со истата политика и со истата Комисија, чија работа до сега резултираше со катастрофа на здравствен план, 1 милијарда задолжувања за надминувања на последиците од Ковид пандемијата врз економијата, над 40 илјади луѓе останати без работа, како и цели семејства со намалени приходи.

Неспособноста и незаинтересираноста на власта предизвикаа и преполни болници и скоро ниту едно слободно место во болниците како во Скопје, така и низ државата. Летниот период не се искористи за зголемување на болничките капацитети, и сега се соочуваме со хаос.

Катастрофата која ја живееме сега поради неспособноста на власта пред се е предизвикана од неспособната и исполитизирана Комисија за заштита од заразни болести, затоа потребна е нова Комисија која ќе има за цел справување и надминување на ситуацијата и последиците од ситуацијата на здравствен план.

СДСМ мора да се стави во функција на граѓаните, да ја надмине суетата и да прифати предлог кој е од полза за државата. Иднината на Македонија е позначајна од нивните краткорочни политички поени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

МВР: 207 санкционирани возачи во Чаир

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (22.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на општина Чаир изречени се вкупно 207 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 23 лица, 24 технички неисправни и нерегистрирани возила, неносење заштитна маска 31... Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, стои во соопштението од МВР.

Протест со автомобили на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во Штип

ВМРО-ДПМНЕ за денеска најавува нов протест со автомобили против, како што велат, мафијата и за слобода и правда.

– На 23 Октомври-Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили против мафијата за правдата и слободите. 127 години ВМРО, 30 години ВМРО-ДПМНЕ. 127 години од светлиот датум за Македонија, за македонскиот непокор и пркост покажан низ вековите, денот кога започнува организираниот бунт против тиранијата, мигот кога почнува борбата за слобода, правда и своја држава. Денес ја имаме државата, но ја немаме слободата која ја сакаме, ја немаме правдата која ни е потребна, се бориме за националното чувство кое ни го негираат, се вели во прогласот за протестот.

Протестот ќе започне во 12 часот од СЦ Борис Трајковски и СЦ Јане Сандански и ќе финишира пред Собранието каде ќе се обрати лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. По говорот протестот со автомобили ќе продолжи од Скопје до Штип преку автопатот Гоце Делчев, а во Штип ќе заврши пред Учителската школа каде своевремено учителствувале Гоце Делчев и Дамјан Груев.

притисни ентер