Во Јапонија почна со работа првиот квантен компјутер за комерцијална употреба

Универзитетот во Токио и International Business Machines Corp.  ја започнаа работата со првиот јапонски квантен компјутер за комерцијална употреба, со што направија упад во жестоко конкурентното поле предводено од САД и Кина.

Системот од следната генерација, развиен од американската технолошка компанија со универзитетот со ексклузивни права за пристап за користење, е воспоставен во деловниот центар за инкубација Кавасаки во префектурата Канагава, југозападно од Токио.

Конзорциумот, лансиран во 2020 година, во кој што членуваат и Toyota Motor Corp., Sony Group Corp. и Mitsubishi Chemical Holdings Corp., има пристап до компјутерот за заедничко истражување. Ќе ги истражи практичните апликации на квантното пресметување и ќе ги негува човечките ресурси.

Компјутерскиот систем IBM Quantum System One е втор од ваков вид што IBM го изградил надвор од Соединетите држави, по првиот во Германија.

"Областите каде квантните компјутери се ставаат во практична употреба се шират во голема мера. Сакаме да ги пренесеме достигнувањата во светот", рече претседателот на универзитетот Теруо Фуџии на свеченоста во вторникот по повод почетокот на работата на компјутерот.

Квантните компјутери користат кванти, како што се честички на светлина, кои имаат карактеристики и на бранови и на честички, и можат да пресметуваат бројни комбинации одеднаш, наместо една по една како кај конвенционалните компјутери.

Неговата способност да решава сложени проблеми со поголема брзина од суперкомпјутерите се очекува да се искористи за развојот на нови лекови и материјали, создавање финансиски модели, оптимизирање на логистиката и криптографија, што стана од суштинско значење за интернетот и дигиталната валута.

„Многу е значајно што во Јапонија е формирана база за квантниот компјутер, бидејќи ќе помогне во негувањето на персоналот кој ќе биде вешт во работата со него“, рече Хидејуки Масе, виш истражувач во Јапонскиот истражувачки институт.

Тој истакнал дека остануваат многу технички предизвици за полноправно работење на квантните компјутери и трката за нивно развивање се интензивира на глобално ниво, предводена од САД и Кина.

"Основата ќе помогне во продлабочување на размената со експерти во странство, вклучително и од Азија. Се очекува да стане голема предност за Јапонија, бидејќи земјата промовира истражување и развој во оваа област, рече Масе.

Конзорциумот Quantum Innovation Initiative кој има пристап до системот ги вклучува и Универзитетот Keio, Hitachi Ltd., Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. и Yokogawa Electric Corp.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер