Во Хрватска повторно повеќе од 1000 новозаболени, се воведуваат нови мерки

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.096 нови случаи на заразени со коронавирус. 

Во моментов во земјата се активни 4.844 случаи на инфекција, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Од нив 530 се на болничко лекување, а 28 се на апарати за дишење.

Уште 10 лица починаа, пренесува „Индекс.хр“. Од почетокот на епидемијата во Хрватска, потврдени се вкупно 24.761 случаи на заболени со корона, а вкупно починале 355 лица.

Во моментов во Хрватска има 20.389 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 392.052 лица, од кои 6.980 во последните 24 часа.

Да потсетиме, вчера во земјава се пријавени рекордни 1.131 случаи на инфекција.

Денес во Загреб се забележани рекордни 387 новоинфицирани лица. Во моментов, има 1.399 активни случаи на инфекција со коронавирус во градот Загреб, а 6.233 лица се во самоизолација

На предлог на Штабот за цивилна заштита на градот Загреб, од денес се воведени неопходните епидемиолошки мерки во траење од 14 дена.

Насилни антивладини протести во повеќе градови во Тунис

Насилни протести, предизвикани од тешката економска состојба, избувнаа вчера вечер во најмалку шест туниски градови, вклучително и главниот град на Тунис и крајбрежниот град Сус, објави Ројтерс, повикувајќи се на изјави на сведоци.

Протестите се одржуваат кога Тунис ја одбележува десетгодишнината од револуцијата што го симна починатиот претседател Зин Ел Абидин Бен Али.

Сведоците во Сус велат дека безбедносните сили фрлиле солзавец за да ги растераат стотиците лути демонстранти кои блокирале патишта и палеле гуми.

Безбедносни извори велат дека демонстранти во Сус упаднале во продавници. Судири се случиле и во градот Кала Кебира во близина на Сус.

Една деценија по револуцијата против невработеноста, сиромаштијата, корупцијата и неправдата, Тунис тргна кон демократија, но економската состојба се влошила и земјата сега се најде на раб на банкрот. Премиерот Хикем Меџиџи ја смени владата, со нови министри во министерствата за внатрешни работи, правда и енергетика.

Во рускиот град Јакутс измерени минус 47 степени

Во рускиот регион Јакутија, температурата повторно достигна екстремни минус 47 степени Целзиусови.

Оваа област инаку се смета за најстудено место за живеење на планетата, пишува Спутник.

Јакутија е најголема руска автономна република по територија, која ја зазема целата територија на источен Сибир и се наоѓа во североисточниот дел на евроазискиот континент.

Повеќе од 40 проценти од територијата на републиката е зад Арктичкиот круг.

Вкупната површина на реонот на Арктикот е скоро 1,6 милиони квадратни километри, што претставува околу 52 проценти од нејзината територија.

Бројот на починати од корона во Франција надмина 70.000 , вратен е полицискиот час

Франција вчера го надмина прагот на 70.000 смртни случаи од ковид-19 од избувнувањето на пандемијата, според јавните здравствени власти.

Вкупно 70.142 лица починале како резултат на болеста, од нив 196 во последните 24 часа, се вели во дневниот извештај на националната агенција.

Бројот на новоинфицирани е сè уште висок со 21 406 случаи во последните 24 часа, слично како и во последните денови.

Позитивната стапка на случаи е стабилна и останува на 6,5 проценти.

Во Франција е во сила полициски час од саботата од 18 до 6 часот наутро во обид да се спречи зголемувањето на бројот на лица заразени со новите, позаразни варијанти на коронавирусот.

Досегашната политика на владата не била доволно ефикасна за значително намалување на бројот на дневни инфекции, а кампањата за вакцинација само што започна.

Министерството за здравство објави нови податоци за бројот на вакцинирани, 413.046, во саботата, за разлика од 389.000 во петокот, пишува Ројтерс.

притисни ентер