Во Грција задолжително носење маски и на отворено

Грција донесе одлука дека маските се задолжителни на сите јавни места во затворено и на отворено каде не е можно физичко растојание

Ломбардија ја продолжи таквата одлука до септември, а Париз најавува можно задолжително носење маски на отворено.

Грција вчера објави 78 нови случаи на ковид-19, што е највисок број за околу два месеци.

Досега имало вкупно 4447 случаи на инфекција со ковид-19 и 202 смртни случаи, што е релативно мал број во споредба со многу други европски земји.

„Одлучувачкиот фактор за успешно справување со пандемијата е пред се и одговорност на граѓаните, индивидуалната одговорност на секој човек“, рече заменик министерот за цивилна заштита Никос Хардалиас во телевизиското обраќање.

„Тоа е тајната на грчкиот успех и сите треба да покажеме иста одговорност и претпазливост во оваа фаза“.

Пред десетина дена, здравствените власти одлучија дека е задолжително да се носат маски во супермаркетите, а во вторникот тие ја проширија одлуката на некои други затворени јавни места.

Маските се задолжителни во јавниот превоз веќе подолго време.

Во Ломбардија, најтешко погодениот регион во Италија, граѓаните ќе треба да носат маски на јавен затворен простор до 10 септември, објавија вчера регионалните власти.

Гувернерот на Ломбардија Атилио Фонтана потпиша декрет со кој се продолжува обврската за користење маски во затворен простор до 10 септември, додека маските ќе бидат неопходни на отворено доколку не е можно безбедно растојание меѓу луѓето.

Во Италија повеќе од 35.000 луѓе починаа како резултат на „ковид-19“,а скоро половина од нив во Ломбардија.

Француските локални власти би можеле да наметнат носење маски и на отворено, во области каде што расте бројот на заболени од ковид-19, објави вчера министерот за здравство.

„Отсега градоначалниците ќе можат да воведат обврска за носење маски на отворени јавни места. Оваа одлука може да се донесе на локално ниво, во согласност со развојот на епидемијата“, објави на Твитер Оливие Веран.

Властите ја објаснуваат одлуката за носење маски на отворено, со докази дека, како што велат, сè повеќе има докази дека вирусот може да се пренесе преку аеросоли.

Франција вчера забележа повеќе од 1.300 нови случаи на ковид-19.

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Италијанскиот остров Галинара во Лигурското Море е продаден за повеќе од 10 милиони евра на украинскиот бизнисмен Александар Богуслаев, јавија денес италијанските медиуми.

Според Кориере дела Сера, Богуслаев (42) е син на украинскиот претприемач и политичар Бијачеслав Богуслајев, сопственик на компанија која била лидер во производството на мотори за авиони и хеликоптери.

Куќите во форма на желка на островот, кои се наоѓале на 1,5 километар крај брегот на Лигурија меѓу Аласија и Албенка, некогаш припаѓале на Римокатоличката црква, а во последните 150 години на богатите банкари и индустријалци, бидејќи биле приватизирани.

Весникот наведува дека тој потпишал договор со претставниците на девет семејства од Лигурија и Пиемонте, кои биле сопственици во последните 40 години.

Се додава дека Александар Богуслајев поседува недвижен имот и на југот на Франција.

Островот е прогласен за заштитен парк на природата и не е достапен за туристите , пишува„ Кориере дела Сера “.

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Голема група кубански научници и лекари објавија студија која сè уште е препринт (не ја поминала т.н. стручна рецензија) што укажува на многу ветувачки резултати во лекувањето на САРС-КоВ-2 .

Заразените со коронавирусот се лекувале со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б.

Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите. Стапките на успех за брзо решавање на инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 се навистина импресивни, но ова е релативно мала студија во која биле вклучени 79 пациенти на возраст од 19 до 82 години заразени со коронавирус. Во едната група, испитаниците добиле комбинација од 3,0 интерферон алфа-2б и 0,5 интерферон гама двапати неделно. Во втората, добиле инјекција од 3,0 интерферон алфа-2б три пати неделно. Покрај тоа, пациентите добиле стандардна кубанска терапија на лопинавир-ритоавир со хлорокин.

Во првата група, вирусот бил „негативен“ кај 78,6 проценти од пациентите за само 4 дена, а во втората кај 40,6 проценти од пациентите. RT-PCR-испитувањата се користеле за верификација и било откриено дека времето потребно за неутрализација на виралноста е помеѓу три до пет дена.

Влошување на респираторните симптоми е забележано кај 6,6% од пациентите во првата група и 3,3% од пациентитево втората група. Ниту еден пациент не развил тешка форма на болеста.

По 14 дена од третманот, тестовите со РТ-ПЦР покажале негативен резултат кај едната група кај 100 проценти од пациентите и во 91% во другата. Кубанците го припишуваат успешното елиминирање на виралноста на значителното зголемување на лимфоцитите, како и на значително намалување на CRP во рок од седум дена.

И во двете групи, сите пациенти закрепнале за 14 дена и нивните лабораториски наоди се вратиле во нормала.

Најчестите несакани ефекти со овој третман биле главоболки, а кај две групи се забележани кај околу 30% од случаите.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

притисни ентер