Влегол во авион без билет, па извел невидена измама: Не му приоѓајте

Британецот Крег Стурт (46) успеал да се качи во авион на лондонскиот аеродром Хитроу, без билет и пасош и без проблем стигнал до Њујорк.

Тоа го направил така што се „гушкал“ покрај друг патник (на Запад го користат терминот tailgating), поминал безбедносни и контролни точки, сè до терминалот 5.

Пред да слета во Њујорк, Стурт уживал во бесплатна храна и пијалок во авионот на Бритиш Ервејс, пишува Дејли Меил.

Штом стапнал на американско тло бил приведен од вооружени обезбедувачи, а по основната проверка со чартер лет бил вратен во Велика Британија.

Во вечерните часови на меѓународниот аеродром Хитроу го чекале припадници на Метрополитен полиција, по што бил пренесен во болницата во Рединг.

Сепак, Штурт успеал да побегне од здравствената установа и оттогаш се трага по него. Ова се случило на крајот на јануари, кога е распишана официјална потерница.

„Кога последен пат е виден, носеше сива јакна, црна тренерка и бели патики. Ако го видите, не му приоѓајте. Јавете се на 999“, соопшти полицијата.

Тој е обвинет за повеќе кривични дела, вклучувајќи измама и влегување во авион без дозвола. Необичниот случај го отвори прашањето за безбедносните мерки во Британија.

„Неверојатно е што ова може да се случи. Нема смисла да се размислува што ќе се случеше доколку терорист неоткриен се качеше на летот“, цитираат британските медиуми неименувани безбедносни извори.

Портпаролката на аеродромот Хитроу рече: „Сите патници се предмет на безбедносна проверка, вклучително и лицата вклучени во овој случај. Ги поддржуваме властите во нивната истрага“.

А полицијата потоа објави: „Продолжуваме да работиме со нашите партнери за да ги разгледаме и подобриме веќе силните безбедносни мерки што се во сила“.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер