Влада: Тирана ни даде информации дека отворањето на границите ќе важи за сите граѓани

Границите на Албанија ќе бидат отворени за сите граѓани – уверуваат од македонската Влада по најавата на албанскиот премиер Еди Рама дека рампата ќе биде крената само за Албанците од регионот.

Изјавата на Рама предизвика силни реакции и толкувања во земјава, а властите уверуваат дека веднаш стапиле во контакт со официјална Тирана, по што биле разјаснети сите нејаснотии. Рама вчера најави отворање на границите на земјава на 1, и на плажите на 10 јуни, а постепеното отворање порача дека се прави врз основа на план кој се уште се разработува од властите во Тирана.

-Веднаш по така пренесената информација, нашето МНР стапи во контакт со Тирана. Од таму не информираа дека тие работат на планот за отворање на границите и дека тоа ќе важи за сите граѓани на Македонија и другите соседни држави во регионот.-Влада.

Отворање на границитеод први јуни најави и Црна Гора, која како што кажа тамошниот премиер Душко Марковиќ, како држава без заболени, ќе има посебен режим за влез. Границите на оваа држава ќе бидат отворени само за граѓани кои доаѓаат од земји со помалку од 25 заболени на 100 илјади граѓани. Марковиќ наведе дел од државите за кои ќе биде дозволен влез, а иако Македонија не беше спомената, според математиката во моментов, земјава ги исполнува критериумите.

-Првите земји кон кои ќе ги отвориме граници според овие критериуми се Хрватска, Словенија, Австрија, Германија, Полска, Чешка, Унгарија, Албанија, Грција и можеби некои држави од регионот,вели Душко Марковиќ – Премиер на Црна Гора.

Ваквата одлука на црногорските власти наиде на силни реакции од официјален Белград. Тамошната премиерка Ана Брнабиќ во одлуката на црногорската влада виде затворање на границите за српските државјани, и ги повика граѓаните да не летуваат во места каде се непожелни.

-Ваквиот однос на црногорскиот премиер е јасна порака за граѓаните. Би ги замолила сите граѓани што подолго и во поголем број да останат во Србија и ако некаде мораат да одат, да не одат таму каде граѓаните на Србија се непожелни,изјави Ана Брнабиќ –Премиер на Србија.

Од регионот и Грција најави отворање на границите кон држави кои имаат слична епидемиолошка анкета. Грчкиот премиер Мицотакис во интервју за тамошните медиуми порача дека се оптимисти за претстојната туристичка сезона и додаде дека ќе има постепено отворање на државата од 15 јуни, а од 1 јули ќе следуваат и првите директни летови кон грчките острови.

Заев: Да се обединиме и заедно да сработиме за подобар живот во секое семејство

Народе мој, видовте како работи Влада која не ги дели луѓето. После 20 години, прашањата од Охридскиот договор се целосно спроведени. 

Нема веќе изговори. Доста беше „повеќе за оваа страна, помалку за другата страна". Се гради секаде, силно, од двете страни на Вардар. А над Вардар градиме мостови, ваши, наши, на сите, заеднички. Нема повеќе злоупотреба на етничките односи заради дневна партиска политика, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил.

– Сега ни останува само едно: заеднички да работиме за децата да ни останат овде, да живеат овде и да работат и просперираат тука, во својата земја. Тоа значи да се обединиме и заедно да сработиме за повеќе работни места, за почиста животна средина, за квалитетни услуги за секој човек, за повеќе пари во секое семејство. За подобар живот, порача премиерот Заев.

Фото: Се враќаат „Fiat Ulysse“ и „Scudo“

Италијанскиот произведувач ја претстави новата генерација од совите комби возила.

„Fiat“ ги објави првиот фотографии и детали за новите модели кои ги носат веќе користените ознаки во гамата на овој бренд- „Ulysse“ и „Scudo“.

„Ulysse“ е „MPV“ (повеќенаменско возило), додека „Scudo“ е лесно комерцијално возило а двата модели во суштина се модифицирани верзии од коми возилата од средна големина од групацијата „Stellantis“ (Opel, Peugeot, Citroen...), со маска и амблем од „Fiat“.

Италијанскиот произведувач вели дека покрај верзиите со мотори на внатрешно согорување, во понудата ќе има и модели на електричен погон.

Новиот „Fiat Ulysse“, кој е патничка верзија, ќе биде достапен во различни конфигурации со шест до девет седишта, задоволувајќи ги потребите на големите семејства но и на деловните корисници.

Од друга страна, „Fiat Professional“ че го понуди моделот „Scudo“ во каросерија „Van“, „Combi“ и „Cab“.

Верзиите со мотор на внатрешно согорување ќе бидат понудени само со дизел мотори со мануелен или осум-степен автоматсни менувач. Погонот ќе биде на предните тркала.

Се очекува дека целосно електричните верзии ќе користат електромотор кој произведува 136 КС и батерии од 50 kWh или 75 kWh.

Инаку, „Stellantis“ претходно најави комби возила со технологија на водородни ќелии кои во иднина би можел да ги користи и „Fiat“.

Имињата „Ulysse“ и „Scudo“ „Fiat“ ги има користено во перид од 1994 до 2002 и од 1996 до 2016 а тие модели се реализирани во соработка со „PSA“ групацијата. Како и нивните претходници, новите „Fiat Ulysse“ и „Scudo“ ќе се произведуваат во фабрика во Франција, заедно со нивните сестринси модели.

„Scudo“ ќе биде достапен за нарачување во поголем број од земјите до крајот на 2021 или почетокот на 2022 година а „Ulysse“ ќе следи малку подоцна цо првиот квартал од 2022. Цените се уште не се соопштени.

Кина забранува изградба на многу високи облакодери

Кина забрани изградба на многу високи облакодери во „помалите“ градови. Односно, во градовите со помалку од три милиони жители ќе биде забрането да се градат облакодери повисоки од 150 метри.

Во градовите со поголемо население ќе може да се градат објекти високи до 250 метри, пишува Би-Би-Си.

Кина е дом на некои од највисоките облакодери во светот, меѓу кои Шангајската кула висока 632 метри и меѓународниот финансиски центар Пинг Ан во Шенжен, висок 599 метри.

Локалните извештаи наведуваат дека иако облакодерите се практично решение во пренаселените градови како Шангај и Шенжен, нема потреба од нив во помалку населените области.

Кинеските власти се почесто ги критикуваат скапите и за нив „празни“ проекти, сметајќи дека тоа е всушност суета на локалните градежници и инвеститори.

„Живееме во време кога луѓето само сакаат да направат нешто за да останат во историјата“, изјави неодамна Џанг Шангву, заменик-шеф на Факултетот за архитектура и урбанизам на Универзитетот Тонги.

Кинеското Министерство за домување и урбанистичко-рурален развој и Министерството за управување со вонредни состојби во вторникот соопштија дека градовите со помалку од три милиони жители ќе треба да аплицираат за посебно одобрение, односно дозвола доколку сакаат да градат облакодери високи над 150 метри. Со услов во никој случај да не можат да градат објекти повисоки од 250 метри.

притисни ентер