САД, ЕУ и Русија побараа од Ердоган да ја смени одлуката Аја Софија да биде џамија

Најмоќните светски сили ја осудија одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, познатиот симбол на Истанбул, музејот на соживот - црквата Света Софија да ја претвори во џамија во која верниците ќе ги практикуваат своите верски обреди. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Следува

притисни ентер