Видео-Фото: НБА дебитант го бркаше по теренот големиот Леброн

Прв посериозен инцидент во најсилното светско кошаркарско првенство. 

Падна крв на НБА паркетот. Супер ѕвездата на ЛА Лејкер Леброн Џемјс подло удри противнички кошаркар. Младиот член на Детроит веднаш одговори.

Се започна со неочекуваниот удар со лакт на Леброн, кој потоа повредениот кошаркар на Детроит со крв на лицето по секоја цена се обидуваше да го врати.

На меѓот Детроит – ЛА Лејкерс 36 годишниот Леброн неспортски со лакт го удри по лицето крилниот центар на домаќините 20 годишниот Ајзеа Стјуарт. Ударот на Леброн го раскрвави лицето на младиот центар на Пистонси. Туку веднаш тргна да се пресмета со големата ѕвезда.

Целата клупа на Детроит долго време имаше проблеми да го смири нервизниот Стјуарт.

Младиот кошаркар на Пистонски се обидуваше да се пресмета со Леброн, потоа со Расел Вестбрук копј константо провоцираше, со Антони Дејвис и со скоро целиот тим на Лејкерси.

Во бркотницата на паркетот зад разлутениот Стјуарт паѓаа тренерите од тимот на Детроит, за среќа на крајот ситуацијата се смири и револтираниот Стјуарт со крваво лице замина во соблекувалната.

Примопредавање на дел од министерските ресори

Денеска во дел од ресорните министерства ќе се изврши примопредвање на министерските функции на новите министери во новата Влада.

Во министерството за одбрана заврши примопредавањето помеѓу досегашната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска и новата министерка Славјанка Петровска.

Прва седница на Владата предводена од премиерот Димитар Ковачевски

Владата предводена од новиот премиер Димитар Ковачевски денеска ќе ја одржи првата седница, со почеток во 14 часот. 

Новиот состав на Владата беше изгласан синоќа пред полноќ во Собранието. Владата има 21 член, еден повеќе од претходниот состав.

Претседателот на Владата Ковачевски ќе има четворица заменици, Артан Груби – прв вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Славица Грковска – вицепремиер за борба против коруција и криминал, Бојан Маричиќ – вицепремиер за европски прашања и Фатмир Битиќи – вицепремиерот за економски прашања.

Оливер Спасовски е избран за министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска – за одбрана, Никола Тупанчевски – за правда, Благој Бочварски – министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски – за земјоделство, шумарство и водостопанство, Јована Тренчевска – за труд и социјална политика, Бисера Костадиновска-Стојчевска – за култура, Горан Милевски – министер за локална самоуправа, Беким Сали – за здравство, Јетон Шаќири – за образование и наука, Бујар Османи – за надворешни работи, Фатмир Бесими – министер за финансии, Крешник Бектеши – за економија, Насер Нуредини – за животна средина, Адмирим Алити – за информатичко општество и администрација и Џемаил Чупи – министер без ресор задолжен за дијаспората.

Цената на златото со благ раст поради монетарната политика на ФЕД

Цената на златото утрово благо порасна поради очекувањата дека ФЕД нема нагло да ја заостри монетарната политика и покрај високата инфлација, покажуваат податоците за трговијата.

Во 7.41 часот цената на февруарските фјучерси на златото на Њујоршката берза порасна за 0,18 отсто или 3,25 долари на 1819,8 долари за троја унца. Мартовските фјучерси на среброто се зголемија за 0,48 отсто на 23.027 долари за унца.

Вниманието на инвеститорите е насочено кон понатамошните активности на ФЕД, кој најверојатно ќе ја зголеми основната каматна стапка на следниот состанок.

Според аналитичарите на TD Securities, цитирани од Волстрит Журнал, неодамнешната изјава на претседателот на ФЕД, Џером Пауел, е сигнал дека каматните стапки може благо да се зголемат. Ова значи дека благородниот метал има можност за поскапување.

притисни ентер