Видео: Ферари како ВИП лимузина

Американските механичарски работилници се скоро специјализирани за правење на луксузни автомобили базирани на суперспортските автомобили, но сега од Австралија доаѓа Ферари 360 Модена лимузина.

Само мајсторското умеење и фантазијата се ограничувачкиот фактор во модифицирањетона некој фабрички модел во луксузна лимузина.

Екипа од Австралија со одлична фантазија преработи еден модел на Ферари 360 Модена во вистинска ВИП лимузина.

Ферари од 2012 година увезен од Велика Британија во Австралија дојде во рацете на добри мајстори и стана огромна лимузина.

Ферарито прво било пресечено на пола, за потоа да добие нова алуминска шасија и додатни панели од каросеријата од ист материјал.

Во задниот дел се вградени атрактивни врати кои се отвораат на горе и спортскиот автомобил стана вистинска ВИП лимузина, за која идејните творци тврдат дека е единствена во Австралија можеби на на светот.

Во ова Ферари 360 Модена може комотно да се сместат осум лица, патниците на располагање имаат многу погодности, како два телевизора, моќен аудио систем, мини бар,амбиентално осветлување....

Моторот е непроменет, 3,6 литарски В8 кој испорачува 400 коњски сили, но сега спарен со нов менувањ од моделот Субару Либерти ГТ.

Оваа ферари лимузина сега се продава преку интернет по цена од 399999 австралиски долари или околу 242 000 евра. Автомобилот има поминато 65000 километри.

Врховниот суд ги одби жалбите Груевски, Јанкуловска и Поповски за случајот „Тенк“

Врховниот суд ги одби жалбите на поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски и екс министерката Гордана Јанкуловска за случајот Тенк.

Со ова се потврдија затворските казни кои претходно ги досуди скопска Апелација, а со која Груески е осуден на две години затвор, Поповски на четири ипол години, а Јанкулоска на казна затвор од четири години.

Грчките медиуми за интервјуто на Заев за МИА

Онлајн изданието на весникот „Етнос", акцентот го става на делот од интервјуто на Заев за МИА во кое вели дека Мицотакис изразил желба да го посети Скопје.

На најавената меѓувладина седница меѓу двете земји, го ставаат акцентот, онлајн изданијата на грчките медиуми во текстот преземен од грчката новинска агенција АНА-МПА, за интервјуто на премиерот Зоран Заев за МИА по средбите во Грција за време на дводневната работна посета, јави дописничката на МИА од Атина.

АНА-МПА под наслов „Меѓувладина седница меѓу Грција и Македонија, најави Заев", пишува дека ќе биде потпишан договор за избегнување на двојното оданочување, објаснува дека тоа ќе биде втора седница по првата одржана во април 2019 во Скопје и ги пренесува ставовите на македонскиот премиер, како во однос на големите можности за соработка меѓу двете земји, така и за интересот за учество во проектот за снабдување со течен природен гас кај грчкиот град Александруполи.

„Заев: Меѓувладина седница на Македонија и Грција"; „Меѓувладина седница на Македонија и Грција, најави Заев"; „Заев: Мицотакис сака да дојде во Скопје – следните чекори", се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми, во текстови главно преземени од АНА-МПА.

Онлајн изданието на весникот „Етнос", акцентот го става на делот од интервјуто на Заев за МИА во кое вели дека Мицотакис изразил желба да го посети Скопје, а ја споменува и понудената подготвеност на Грција, да ја снабди Македонија со вакцина за Ковид-19.

Посетата на Заев на Атина и средбите со Мицотакис и Сакеларопулу, предизвика интерес кај медиумите во Грција кои информираа за разговорите со грчкиот државен врв, а македонскиот премиер, додека престојуваше во Грција за конференцијата на „Економист" , освен за МИА, даде интервјуа и за грчката телевизија „Мега" и за весникот „Та неа".

Истражување: Лошите временски услови предизвикаа елементарна катастрофа кај голем дел од лозовите насади во Тиквешкиот регион

 Лозарството и винарството во земјава се едни од најпогодените гранки со кризата, но и со лошите временски услови.

Винарниците се полни заради намалената продажба, додека состојбите со бербата 2020 не се ништо подобри. Лозовите насади во Тиквешкиот регион се во лоша здравствена состојба, а кај голем дел од нив, на повеќе локации, констатирано е присуство на болеста ботритис, што негативно влијае на квалитетот на грозјето.

Ова се наодите од истражувањето, што по иницијатива на Стопанската комора на Македонија го направи Земјоделскиот институт од Скопје за состојбата на лозовите насади на неколку локации со винови насади во тиквешкиот регион како најголем вински регион во земјата.

Истражувањето, како што соопшти Стопанската комора, е спроведено на локалитетит Рибарци, Манастирец, Краиште, Црвени Брегови, Дисан – Дуброво, Дисан- Салиев Брест, Дисан – Вешје, Сопот – Смолник, Сопот- Кошариште, Сопот – Курија, Ило Виларов, Белград, каде има лозови насади од сортите вранец и смедеревка.

– Лошиот квалитет на грозјето на овие лозови насади во тиквешкиот регион, во кој се сместени 45 проценти од вкупната површина на лозови насади во земјава, според наодите од истражувањето на Земјоделскиот институт од Скопје, се должи на обилните дождови во вториот дел од вегетацијата, како и грешки во заштитата на лозовите насади. Во одредени локалитети е утврдено оштетување на зрната од над 90 отсто, како резултат на големото присуство на вода, се наведува во соопштението.

Покрај овие неповолни состојби и присуство на болеста ботритис, стручните лица од Институтот кои ја вршеле анализата утврдиле присуство на гроздов молец што дополнително негативно влијае на квалитетот на грозјето на овие локалитети.

– Ваквата ситуација резултира со висок принос на грозје со намалена содржина на шеќер во гроздовиот сок кај двете сорти – вранец и смедеревка. Високата инфицираност на грозјето со ботритис доведува и до голема содржина на глукани и глуконска киселина која негативно влијае на квалитетот на виното доколку ова грозје се употреби во производство во ваква состојба, се наведува во заклучоците од анализата на состојбата на терен која ја спроведе Земјоделскиот институт.

Болеста ботритис, како што посочуваат од Стопанската комора, е опасна и заразна и може да предизвика контаминација како на здравото грозје, така и на винарските визби ако примаат вакво болно грозје.

притисни ентер