Вештачката интелигенција станува втор пилот во борбените авиони

Жестока дебата се отвори на  познатиот аеромитинг во Фарнборо во Обединетото Кралство: дали е блиску ерата на борбени авиони без луѓе во пилотската кабина.

Експертите сметаат дека иднината на воздушното војување веројатно ќе биде во заедничка операција на авиони со екипаж и беспилотни летала. Еден ден, пилотите на ловците „ќе имаат беспилотно летало под нивна контрола што ќе ја игра улогата на поранешен радарски оператор“, рече Џон Норман, потпретседател на гигантот од одбранбената индустрија Raytheon Technologies Corp. Отстранети се тешкотиите што постоеја до неодамна во комуникацијата меѓу пилотите и беспилотните летала, вели Норман. Сега е можна директна комуникација, во реално време, меѓу беспилотни летала и борбени авиони.

Џон Норман исто така наведува дека пилотската кабина се полни со вештачка интелигенција која ќе анализира многу податоци од сензорите поставени на авиони, беспилотните летала или проектилите кои летаат во воздух, така што пилотите на небото и командантите во штабовите ќе имаат целосен преглед на бојно поле во сите димензии. Во тие околности, пилотот во авионот би можел да го контролира беспилотното летало и да го испрати да ги нападне непријателските позиции, објаснува експерт од Raytheon. Тоа е дополнителен аргумент за постоење на пилот во авионот бидејќи има подобар преглед на ситуацијата од пилотот на беспилотното летало од земја. Корпорацијата Локхид Мартин, која го произведува најмодерниот борбен авион Ф-35, смета дека вештачката интелигенција и обработката на податоците што ги нуди ќе бидат дополнителен аргумент за опстанок на пилотите.

Но, Пентагон оди подалеку. Програмата Air Combat Evolution, водена од Агенцијата за напредни истражувачки проекти на одбраната на Пентагон, работи на инкорпорирање на вештачка интелигенција во самата борба, што значи дизајнирање на авион што може самиот да лета во борба. Програмата веќе извела симулација на воздушна борба во живо, спротивставувајќи го пилотот со виртуелен авион контролиран од машина. Ако сѐ биде во ред, истражувачите планираат да изведат борба во живо до 2024 година.

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда Никола Тупанчески се обрати на првиот академски час на Правниот факултет ,,Јустинијан Први”.

На идните студенти им посака да имаат среќна и успешна година, да го искористат својот потенцијал, да бидат креативни.

,,Старите Римјани рекле „Festinа lente“. Брзајте, но бавно, пополека - кон вашата цел, а тоа е кога ќе завршите со ова поглавје, еден ден да станете истакнати правници, адвокати, судии, обвинители, новинари, професори, политолози, па и политичари. Тоа ќе го постигнете само со учење. Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете! Знаењето никој, никогаш не може да ви го одземе! А многу брзо ќе дојде времето кога кормилото ќе дојде во ваши раце и знаењето ќе треба да го примените во пракса” ,им порача на идните студенти министерот за правда Никола Тупанчески.Оваа генерација на студенти се разликува од претходните. Новиот стил на живот,рече Тупанчески , а посебно условите кои се наметнаа во изминативе неколку години, доведоа до тоа студентите да бидат постојано присутни и активни на социјалните мрежи, па дури и дел од процесот на образование да го следат по видеоконференциски пат.

Макпетрол за цената на гасот

„Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека цената на природниот гас за месец октомври ќе се намали за околу 200 евра за 1000 нормални метри кубни, во однос на цената за месец септември оваа година.

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека цената на природниот гас за месец октомври ќе се намали за околу 200 евра за 1000 нормални метри кубни, во однос на цената за месец септември оваа година.

Воедно, сакаме да информираме дека малопродажната цена на погонското гориво за моторни возила, Метан (CNG), се намалува за 20 денари за килограм, односно ќе изнесува 184 денари за килограм.

„Макпетрол“ АД

Горивата поскапуваат од половина до два денари по литар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар по литар, дизелот поскапува за 1,5, а екстра лесното масло за домаќинството за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,20 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 86,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 89, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 92,5, а Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 89,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,46 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 50,228 денари.

Како што информираат од РКЕ, референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 0,973 отсто, кај дизелот за 0,154, кај екстра лесното масло има зголемување за 0,501, а кај мазутот намалување во просек за околу 0,187 отсто. Курсот на денарот е за околу 0,36 отсто понизок од курсот на доларот.

притисни ентер