Усеин Болт го отвори новиот Олимписки стадион во Токио (ВИДЕО)

Седум месеци и два дена остануваат до отворањето на Олимписките игри во Токио.

Новиот Национален стадион, каде ќе се одржи церемонијата, како и атлетските натпревари, беше завршен минатиот месец а вчера беше официјално отворен.

Изградбата чинеше 1,44 милијарди долари.

Настанот, наречен „Здраво, за нашиот стадион“, собра 59.500 гледачи на трибините, а многу познати тркачи, обични и параолимписки, се собраа на тартанската патека. Најголема sвезда на манифестацијата беше Усаин Болт, светски рекордер на 100 и 200 метри. .

Легендарниот спринтер од Јамајка денес има 33 години и ја заврши кариерата на СП 2017 со повреда на тетивата во финалето на штафетата 4х100м. Потоа, тој се посвети на фудбалот и се обиде да започне професионална кариера во неговиот омилен спорт, но по неуспешните проби низ целиот свет се откажа од тој сон во јануари годинава.

Болт ја испроба патеката во Токио, но нема на неа да трча следната година.

„Беше одлично искуство што трчав тука пред толку многу луѓе“, изјави Болт, отфрлајќи секаква надеж на љубителите на спортот дека ќе го видат на истата патека за седум месеци.

„Бев среќен и возбуден затоа што нема да се натпреварувам на Олимпијадата, така што фактот што ја истрчав оваа патека беше одлично искуство“, додаде Болт, објаснувајќи:

„Ме боли сето ова ...“

На Националниот стадион се одржа и скратена верзија на планираната церемонија на отворањето, на која учествуваа бројни групи за танцување и пеење, како и некои познати локални спортисти, како што е Казујоши Миура, јапонската фудбалска легенда, кој кратко време играше за загребски Динамо и се уште игра за ФК Јокохама , иако е на 52-годишна возраст.

притисни ентер