Ураганот „Иан“ му го уништил скапиот МекЛарен, го купил пред една недела (ВИДЕО)

Мекларен П1 е познат и како дел од т.н  свето тројство на автомобилите, а овој примерок буквално го однела водата.

Огромната материјална штета предизвикана од ураганот Иан на американскиот југоисток вклучува и McLaren P1. А да биде работата уште полоша, сопственикот го купил автомобилот вреден над 1,5 милиони долари само една недела пред пристигнувањето на ураганот. Тој практично не ни стигнал да го вози.

Несреќниот сопственик отишол на време со Мекларенот само за да набави залихи пред да пристигне ураганот. А потоа дошло невремето и поплавата што предизвикало поплава во неговата гаража. Мекларен и Ролс-Ројс набрзо пливаа, а потоа водата продолжи да се искачува до покривот на Мекларен. На крајот водата го исфрлила на улица, а потоа поројот си го направил своето.

Само да се надеваме дека сопственикот успеал да ги осигура куќата и автомобилите.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер