Украинецот Шевченко најбрз на маратонот во Скопје, Ивановски одличен на второто место

Маратонецот од Украина  Сергеј Шевченко со личен рекорд од 2:22.49 часа. е победник на Виз Ер маратонот во Скопје. 

Украинецот Шевченко во конкуренција на 1.500 вљубеници во трчањето,го искористи отсуството на атлетичарите од Кемнија и станапобедник на годинашното издание на „Скопскиот маратон“, кој се трчаше под посебни протоколи и мерки поради корона вирусот.

Одличен пласман оствари најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски со време од 2:31.16 часа, тој пристигна втор на целта. Ивановски на тој начин стана победник на Државното првенство на Македонија во маратон. Третото место му припадна на Србинот Кристијан Тошиќ, со време од 2:39.37 часа.

Зад тројцата најбрзи завршија македонските атлетичари Александар Кираџиев, Марјан Бонев, Кокан Ајановски и Сашо Богојевски.

Во женска конкуренција првото место и припадна на албанската атлетичарка, Луиза Гега, со време од 2:35.34 часа, додека во полумаратонската трка во женска конкуренција победи Миљана Ристиќ со време 1:26.31 часа.

НАСА ја избра Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината

НАСА ја избра финската компанија Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината, соопшти денеска компанијата.

Мрежата на Месечината ќе биде дел од напорите на американската вселенска агенција да ги врати луѓето на Месечината до 2024 година и таму да изградат долгорочни населби врз основа на програмата Артемис, објави Ројтерс.

Нокиа објави дека првиот безжичен широкопојасен систем за комуникација во вселената ќе биде изграден на Месечината на крајот на 2022 година, пред луѓето да заминат таму.

Мрежата ќе обезбеди комуникација за многу различни апликации за податоци, вклучително витални функции за команда и контрола, далечински управувач на лунарните ровери, навигација во реално време и пренос на видео со висока резолуција, соопшти Нокиа.

Во Србија 122 новозаразени од 5746 тестирани

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 5746 лица за коронавирус. Од нив, 122 биле позитивни.

Две лица починале, пренесува Блиц.

Според последните информации, на апарати за дишење има 24 лица. Епидемиологот Предраг Кон вели дека ситуацијата во Србија е неповолна.

„Ситуацијата се промени од неизвесна во неповолна. Не е така во цела Србија, но Белград е пред сите други “, рече тој.

УНИЦЕФ набавува над милијарда инекции за вакцината против корона

УНИЦЕФ сака да складира и подготви милијарда инјекции до крајот на 2021 година за да може брзо да започне масовната кампања за имунизација штом вакцините против ковид-19 станат достапни.

„Вакцинацијата против ковид-19 ширум светот наскоро ќе биде една од најголемите задачи во историјата на човештвото и ние мора да направиме брз напредок во производството на вакцини“, изјави Хенриета Форе, директор на Фондот за деца на Обединетите нации.

„Ако 520 милиони шприцеви што организацијата сака да ги складира до крајот на 2020 година, бидат наредени еден до друг, тие би ја обиколиле замјината топка еден и пол пати“, додаде таа за да го илустрира обемот на задачата.

Досега не се користи вакцината против ковид-19, а од вирусот починаа повеќе од 1,1 милиони луѓе од почетокот на епидемијата во 2019 година.

Околу 200 вакцини се во различни фази на развој и тестирање. Десетина се во завршна фаза на процесот пред да бидат проценети и евентуално одобрени од здравствените власти, според Светската здравствена организација (СЗО).

Средствата потребни за шприцовите, но и 5-те милиони кутии за безбедно отстранување на користените шприцеви, доаѓаат од Гави или Алијансата за вакцини, која работи врз основа на соработка меѓу властите, фондациите, меѓународните организации и компаниите.

УНИЦЕФ, првиот купувач на вакцини во светот, е одговорен за координирање на залихите. Покрај СЗО, оваа организација ги подготвува и постојните вакцини за складирање, бидејќи тие се чувствителни на топлина.

притисни ентер