Украина ја проби руската одбрана кај Бахмут: Уништени се најважните руски единици (ВИДЕО)

Украина соопшти дека нејзините сили го вратиле тактички важното западно село Клишчивка, што ја означува втората голема победа на Киев во контраофанзивата за три дена.

„Денеска сакам особено да ги пофалам војниците кои чекор по чекор ѝ го враќаат на Украина она што ѝ припаѓа, поточно во областа Бахмут“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Украинскиот претседател ги пофали војниците кои се бореа кај Бахмут и ги издвои оние кои повторно ја зазедоа Клишчивка, велејќи „Браво! во неговото обраќање. Тој исто така рече дека Киев „подготвува нови одбранбени решенија“, додавајќи дека „воздушната одбрана и артилерија се приоритет“, без да даде детали, пишува Гардијан.

Вчера попладне, фотографиите кои кружеа на каналите на украински Телеграм покажаа војници како веат жолти и сини знамиња среде урнатините на Клишчивка. Потврдата за повторното заземање на селото дојде околу 19 часот кога началникот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, објави фотографија на Телеграм со натпис „Украина секогаш го враќа она што ѝ припаѓа“.

Хана Малиар, заменик министер за одбрана, сподели видео од украинските сили и звукот на борбите во позадина. Русија сè уште се обидува да ја врати изгубената позиција и покрај ослободувањето на Клишчивка, напиша таа на апликацијата за пораки Телеграм. „Денес цел ден моравме да се бориме против непријателските напади.

Генерал-полковник Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина, исто така, го потврди повторното заземање на селото, во кое Русија ја презеде контролата во јануари. „Клишивка е исчистена од Руси“, објави Сирски на социјалните мрежи.

„Откако ги вративме селата Андриивка и Клишчивка, беше пробиена одбранбената линија на непријателот“, рече Сирски, а пренесува воениот прес-центар. Тој додаде дека тие мали градови „биле важен елемент на руската одбранбена линија која се протега од Бахмут до Горливка“. Руските 72, 31 и 83 бригади „биле здробени и целосно ја загубиле борбената способност“ во борбите кај Бахмут, изјави генералот Сирски. „Општата ситуација во источната зона останува комплицирана“, рече тој, а „жестоките борби кај Бахмут продолжуваат“.

По загубата на два локалитети кај Бахмут, руската армија „изведе бројни контранапади“ со надеж дека ќе ги „врати загубените позиции“ и се подготвуваше за нови напади посеверно во областа Купјанск и Лиман, рече тој.

Илја Јевлаш, портпарол на украинските трупи на истокот, рече дека битката нанела „тешка штета“ на руските воздушно-десантни единици, баталјонот Ахмат на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, единицата „Бура-З“ составена од руски криминалци и дека некои од повеќето руски единици се уништени.

„Значи, сега добивме база која ќе ни овозможи да продолжиме да развиваме офанзивни акции и да ја ослободиме нашата земја од напаѓачите“, напиша тој на Телеграм. Заземањето на селото ќе им овозможи на украинските сили полесно да напредуваат кон руските сили и да извршат попрецизни артилериски напади, додаде Џевлаш.

Соопштението уследи по повторното заземање на малото село Андриивка во петокот. Двете населби беа значително уништени во месеците борби за Бахмут. Бахмут, град кој имаше 70.000 жители пред руската инвазија, беше заземен од руските сили минатиот мај по една од најдолгите и најкрвавите битки во оваа војна. Во јуни Украина започна контраофанзива за враќање на териториите окупирани од Русија. Претходно добиваше оружје од Запад и формираше нови баталјони.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера изјави дека нема да има брз крај на конфликтот. „Повеќето војни траат подолго од очекуваното кога првпат ќе започнат“, изјави тој за германската медиумска група „Функе“. Украинските воени аналитичари оваа недела рекоа дека ослободувањето на населбата во близина на Бахмут ќе ѝ овозможи на армијата да напредува од нејзиното јужно крило во областа.

Украина денеска соопшти дека нејзините сили повторно зазеле мали делови од земјата од руските сили на југ и на исток, каде што трупите на Киев ја фокусирале повеќемесечната контраофанзива. „Во секторот Бахмут беа ослободени два квадратни километри. Одбранбените сили на југот ослободија 5,2 квадратни километри територија“, изјави Малиар за државните медиуми.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер