УЕФА исклучи еден град-домаќин на ЕУРО 2020

Нема да има натпревар на Еуро 2020 на стадионот Сан Мамес во Билбао, објавија организаторите, а одлуката на Европската фудбалска федерација (УЕФА) да го одземе домаќинството е прогласена за еднострана.

Билбао беше еден од 12-те градови избрани од УЕФА за домаќин на натпреварите на Европското првенство во 2020 година, но е преселен во ова лето поради пандемијата.

Сепак, премногу строгите санитарни услови наметнати од баскискиот град ја принудија Уефа да го отстрани овој шпански град од списокот на домаќини.

Пред неколку дена, медиумите објавија дека регионалната баскиска влада составила список со „невозможни услови“ за враќање на гледачите на трибините на стадионот. Постојат седум состојби на списокот, од кои се издвојуваат два - оној на 60 проценти од популацијата за вакцинација против коронавирус во Баскија и во остатокот на Шпанија до 14 јуни и дека пациентите кои развиваат потешка форма на ковид-19 да не заземаат повеќе од два проценти од капацитетите на единиците за интензивна нега во болниците.

УЕФА побара од секој од 12-те градови домаќини на ЕП планови за враќање на навивачите на стадионите до почетокот на април. Амстердам, Баку, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Рим, Глазгов, Лондон и Санкт Петербург потврдиле дека ќе им дозволат на некои навивачи да се вратат на трибините, додека Билбао, Даблин и Минхен не.

Чадорската фудбалска организација на Стариот континент на неодамнешниот Конгрес објави дека одлуката за овие три града ќе ја објави во петок, на 23 април. Но, Билбао веќе ја доби.

Организаторите на Баскија не се задоволни и ја критикуваа „едностраната одлука на УЕФА“.

„Нема да дозволиме долгогодишното и богато искуство и способност на баскиските власти да управуваат и организираат настани на меѓународно ниво, да бидат доведени во прашање. Нема да дозволиме да останат сомнежи во однос на критериумите“, велат организаторите во соопштението за печатот.

"Баскиските институции потпишаа договор со Уефа во 2014 година и до денес го исполнивме 100%, што е признато безброј пати од самите менаџери на УЕФА. И ние бевме подготвени да сториме се што е потребно за да го прославиме Евро 2020 на стадионот Сан Мамес во јуни. Уефа одлучи да го прекине и одложи ЕП за оваа година од 2020 година, од здравствени причини, со оглед на тоа дека сме нурнати во глобалната пандемиска состојба предизвикана од ковид-19, а ситуацијата е иста и денес. Ова беше еден од условите што сметаа дека мора да бидат земени предвид при обележување на настани во градот што можат да предизвикаат гужви или можност за инфекција. Затоа, ставаме до знаење дека сме дејствувале сериозно и одговорно во секое време “, додаваат шпанските организатори.

Организаторите (градот Билбао, регионалната влада на Баскија и другите локални власти) побараа од УЕФА писмен одговор на прашањето кои точки од договорот не ги почитувале и најавија покренување на правна постапка, барајќи компензација за трошоците ( 1,2 милиони евра) предизвикани со оваа одлука.

„Билбао нема да биде домаќин на Евро 2020, но нека биде јасно дека не сме прифатиле, ниту ќе прифатиме закани, уцени или омаловажувања и уште помалку, да ги прескокнеме правилата што во моментов ги регулираат мерките за спречување на здравјето на нашите граѓани.

Три натпревари од групата Е (Шпанија - Шведска, Шпанија - Полска, Шпанија - Словачка) и еден натпревар од осминафиналето требаше да се играат на стадионот Сан Мамес.

Сè уште е нејасно кој град ќе го замени Билбао. Се шпекулираше дека тоа може да биде Севилја или Лондон.

Да потсетиме, Лондон, потврди минимален капацитет од 25 проценти за три натпревари во групата и четвртфиналето, и се надева дека ќе потврди поголем капацитет на стадионот за полуфиналето и финалето на почетокот на јуни.

Глазгов, го потврди капацитетот на стадионот помеѓу 25 и 33 проценти, а истиот капацитет го најавија и Амстердам, Букурешт, Рим и Копенхаген.

Санкт Петербург потврди капацитет од 50 проценти, со можност за зголемување на капацитетот до крајот на април, а Будимпешта има намера да биде домаќин на гледачи со полн капацитет, подложени на строги услови за влез на стадионот.

Баку исто така потврди капацитет од 50 проценти.

Објавени седум повици за финансиска поддршка за угостителскиот и туристичкиот сектор

Објавени се седум јавни повици за финансиска поддршка за угостителскиот и туристичкиот сектор. 

Јавните повици се однесуваат на туристичките агенции, туристичките водичи, естрадните уметници, компаниите организатори на настани, игротеките, приватните детски одмаралишта, кабареата, ноќните клубови, диско клубовите и рестораните за свадби.

Јавните повици се усвоени на вчерашната владина седница, а се дел од шестиот антикризен пакет, тежок 17,8 милиони евра, со кој се очекува да се поддржат околу 10 илјади компании кои вработуваат околу 60 илјади граѓани.

– За сите овие јавни повици како основа за пресметка на поддршката ќе се земаат просечните месечни приходи остварени во 2019 година. Висината на поддршката се пресметува како износ од 30 проценти од просечниот месечен приход. Дополнително, секој регистриран активен субјект ќе добие финансиска поддршка во износ од 15.200 денари по вработен според бројот на ефективни работни часови со пресек на 31.12.2020 година, појасни министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција во Владата.

Кај туристичките агенции, износот на средства ќе се движи од 60.000 до 300.000 денари, а ќе зависи од остварениот вкупен приход и бројот на вработени во 2019 година, како и од видот на лиценцата.

Така, за туристичка агенција со Б лиценца која имала вкупни приходи до еден милион денари, грантот ќе биде во износ од 60 илјади денари, а за туристички агенции со вкупен приход од еден милион до 2,5 милиони денари, грантот ќе изнесува 90.000 денари. Туристичките агенции кои имале вкупен приход над 2,5 милиони денари ќе добијат грант од 120 илјади денари.

Кај туристичките агенции со А лиценца, оние кои прикажале вкупни приходи во 2019 година до милион денари, ќе добијат грант од 100 илјади денари, оние кои имале приходи до 2,5 милиони денари, ќе добијат 200 илјади денари, додека оние кои имале приходи над 2,5 милиони денари, ќе добијат грант од 300 илјади денари.

Освен туристичките водичи и естрадните уметници, сите останати компании кои на 31 декември лани имале намален број на вработени во однос на почетокот на годината, ќе треба да вратат 50 проценти од доделената финансиска поддршка. Доколку, пак, го задржале истиот број на вработени, ќе треба да вратат 20 проценти од финансиската поддршка, а ако го зголемиле бројот на вработени, тогаш нема да има потреба да ја враќат добиената финансиска помош.

Во однос на реакцијата на Независната угостителска комора дека со шестиот пакет мерки нема да бидат опфатени сите угостители, Бектеши рече дека нивните барања ќе бидат разгледани. Тој лично не се согласува со оценката дека нема да бидат опфатени најголемиот дел од регистрираните угостителски субјекти.

– Имајќи предвид дека во нашата држава има регистрирано околу 6.000 угостителски субјекти со главна дејност, а веќе имаме над 5.000 апликации, јас не мислам дека условите не се прифатливи за повеќето бидејќи интересот е многу голем, рече Бектеши.

Наскоро се очекува да се најде решение и за фитнес центрите и фотостудијата. Веќе следната недела на владина седница, како што најави генералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, се очекува да се најде решение и за овие две дејности.

– Фитнес центрите секако се во план и се надеваме дека на наредната владина седница ќе се објави повик за аплицирање за поддршка. Ќе бидат опфатени и фотостудијата, изјави Зеќири.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 е забележан пад на бројот на странски туристи за дури 84,4 проценти, додека кај домашните туристи падот е 18,3 проценти.

Филипче: Меѓународен ден на медицинските сестри

 Меѓународен ден на медицинските сестри - Благодарност за пожртвуваноста во текот на пандемијата.

Денеска (12 мај) е меѓународниот ден на медицинските сестри и по овој повод министерот за здравство д-р Венко Филипче се сретна со медицинските сестри вработени на КИБФС во Скопје, искажувајќи ја искажа својата благодарност за целокупниот придонес во текот на пандемијата при посетата на медицинските сестри вработени во КИБФС.

-Вашата улога во справувањето со оваа пандемија е од големо значење за сите нас, а сето ова ја истакна важноста на работата која секојдневно ја извршувате. Вие не сте само промотери на здравјето, туку сте и заштитници, чие знаење и пожртвуваност секојдневно спасува безброј животи - истакна министерот Филипче.

Есенцијалноста и придонесот кон справувањето со целокупната пандемија ја потенцираа клучната улога на медицинските сестри во здравствениот систем. Во изминатиот период како никогаш досега се подобрени условите за работа на медицинските сестри и на целокупниот здравствен персонал.

Зголемувањето на платите на медицинските сестри беше неколкукратно, започнувајќи од 2018 година па се до денес. Во мај 2018 реализирано е зголемување на износот на додатокот за работа ноќе од 29 % на 50 %; зголемување на износот на додатокот за работа ноќе од 29 % на 50 %. Во февруари 2019 година реализирано е зголемување од 5% на платите за: средно медицинскиот кадар со високо, вишо и средно медицинско образование; (освен: ГОБ 8-ми Септември, ПЕТ Центар и УК за хир.бол. Св.Наум – 8%); зголемување од 8% за : средно медицинскиот кадар со високо, вишо и средно медицинско образование. Во јануари 2020 година реализирано е зголемување од 10% за: средно медицинскиот кадар со високо, вишо и средно медицинско образование.

Министерство за здравство

Од утре вицепремиерот Димитров на Делфи форумот во Грција

Вицепремиерот Димитров ќе учествува на две панел-дискусии.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, на покана на основачот и претседателот на Delphi Economic Forum (DEF), утре и задутре ќе учествува на шестиот по ред Економски форум Делфи, кој што годинава поради пандемијата се одржува во Атина во периодот од 10 до15 мај, а под покровителство на Претседателката на Република Грција, Катерина Сакеларопулу.

Вицепремиерот Димитров ќе учествува на две панел-дискусии и тоа, утре 13 мај (четврт​ок) со почеток во 10:15 часот (по македонско време), заедно со кипарскиот МНР Христодулидес и грчкиот заменик МНР за ЕУ, Варвициотис, ќе се обрати на темата „Дипломатијата на малите држави во комплексниот поредок".

На 14 мај (петок) со почеток од 9:30 часот (по македонско време), вицепремиерот Димитров заедно со Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји, ќе учествува на панелот посветен на ЕУ и Западниот Балкан, насловен „Остварување на долгоочекуваното ветување".

На маргините на Форумот, предвидено е вицепремиерот Димитров да оствари и повеќе билатерални средби, меѓу кои со МНР на Грција – Никос Дендиас, МНР на Кипар – Никос Христодулидес, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград- Приштина, Мирослав Лајчак, како и со министерот за дигитализација на Грција - Кирјакос Пјеракакис. Димитров, како дел од делегацијата на Македонија предводена од премиерот Заев, ќе го придружува и на средбата со грчкиот премиер Мицотакис, како и други значајни средби од агендата на претседателот на Владата.

Целта на овој настан е преку обединување на светските лидери да се продлабочи разбирањето на меѓусебно зависните прашања и предизвици кои влијаат на глобалната заедница, Европската Унија, поширокиот Медитерански регион и на Југоисточна Европа, како и да се испорачаат и промовираат иновативни идеи за одржлив и конкурентен раст на Европа.

притисни ентер