УЕФА ги прифати жалбите на Русија, Украина ќе го менува дресот на Европското

УЕФА прифати дел од жалбата поднесена од Русија во врска со дресот на украинската фудбалска репрезентација.

Одлучено е да се отстрани натписот од дресовите, но и да се зачуваат границите на Крим на дресот.

„По детална анализа, натписот„ Слава на нашите херои “, кој се наоѓа на јаката на украинскиот дрес, очигледно е од политичка природа и затоа треба да се отстрани на натпреварувачките натпревари на Уефа“, изјави портпаролот на европската фудбалска организација.

Украина на тој начин ќе мора да го тргне од дресот вториот дел од натписот „Слава на Украина, слава на хероите“, бидејќи овој слоган се смета за политичка порака и содржи историски и милитаристички контекст.

Руските политичари го критикуваа натписот бидејќи сметаат дека слоганот го користеле украински националисти кои се бореле на страната на нацистите против Советите за време на Втората светска војна.

Мапата на полуостровот Крим ќе остане на украинскиот дрес бидејќи, според Уефа, ова се меѓународно признати граници.

Крим беше анектиран од Русија во 2014 година. Судирот на Русија и Украина на Еврото е можен само ако обајцата одат во нокаут фазата.

Првиот натпревар Украина го игра на Европското првенство против Холандија на 13 јуни во Амстердам, а Русија против Белгија на 12 јуни.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер