УЕФА ги прифати жалбите на Русија, Украина ќе го менува дресот на Европското

УЕФА прифати дел од жалбата поднесена од Русија во врска со дресот на украинската фудбалска репрезентација.

Одлучено е да се отстрани натписот од дресовите, но и да се зачуваат границите на Крим на дресот.

„По детална анализа, натписот„ Слава на нашите херои “, кој се наоѓа на јаката на украинскиот дрес, очигледно е од политичка природа и затоа треба да се отстрани на натпреварувачките натпревари на Уефа“, изјави портпаролот на европската фудбалска организација.

Украина на тој начин ќе мора да го тргне од дресот вториот дел од натписот „Слава на Украина, слава на хероите“, бидејќи овој слоган се смета за политичка порака и содржи историски и милитаристички контекст.

Руските политичари го критикуваа натписот бидејќи сметаат дека слоганот го користеле украински националисти кои се бореле на страната на нацистите против Советите за време на Втората светска војна.

Мапата на полуостровот Крим ќе остане на украинскиот дрес бидејќи, според Уефа, ова се меѓународно признати граници.

Крим беше анектиран од Русија во 2014 година. Судирот на Русија и Украина на Еврото е можен само ако обајцата одат во нокаут фазата.

Првиот натпревар Украина го игра на Европското првенство против Холандија на 13 јуни во Амстердам, а Русија против Белгија на 12 јуни.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер