Убавата Захариева ветува „наскоро“ вакцини за Македонија, ама Вучиќ повторно е во „акција“

Додека „диктаторот“ Вучиќ доставува вечерва помош од 2000 вакцини на црна Гора, убавата Захариева ветува ли ветува...„наскоро“, веројатно до 2029 год. ќе ги добиеме ветените вакцини од Бугарија, ама чекајте...тоа не е се!

Убавата и божествено грациозна министерка Захариева вели дека Бугарија наскоро ќе го оствари ветувањето дадено на Македонија, за донација на вакцини ( бројот не им се знае, да се надеваме дека ќе добиеме барем 1000 единици ), кога тие ( Бугарија ) ќе имале доволно количества од ЕУ, најави бугарската убава министерка во емисијата „Лице в лице“ на приватната софиска bTV.
Ако сме „браќа“ а ако они ни се „ татковци“, семејните непишани правила, пропишани и во Библијата, велат дека „родителот“ треба на „братот“ или на „децата“ да им даде се во исто време, а не да чека да ги задоволи прво едните па потоа другите, односно нас, Македонците со „бугарски корени“?
Дополнително, на прашањето зошто Бугарија не донирала вакцини на Македонија досега, туку тоа прва и засега единствено го направи Србија, Захариева посочува дека проблем е тоа што се доцнело со испораката и преку Ковакс механизмот.
Ама оваа гламурозно и божествено убава министерка Захариева, заборава дека со сите сили ги напаѓаше Србија, Вучиќ, а нас не нарече творба на Титовата коминтерна, која е под иректна контрола на Белград и Москва.
А тој „диктаторот “ Вучиќ вечерва достави авион со вакцини кој слета на аеродромот во Подгорица, Црна Гора. Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ додаде дека ќе донираат и повеќе ако им е потребно.Министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ објави дека во наредните денови се очекуваат уште 2.000 дози од истата вакцина
Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ им се заблагодари на Брнабиќ и на државата Србија „што ни го донесоа најскапоцениот подарок ...“

„Здравје пред се и солидарност пред се. Граѓаните на Црна Гора долго чекаа да пристигне вакцината. И вечерва, 74-от ден од формирањето на Владата, некој пристигна и некој треба да се запраша што се случило од 30 август до 4 декември. и зошто не сторивме поголем дел од работата, како Србија, да им обезбедиме на граѓаните што е Србија, а тоа се вакцини “ објави на својот FB профил Премиерот на Црна Гора

линк до целата вест

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер