Турците вложуваат 200 милиони евра во редизајн на Фиат Типо

Турската компанија Тофаш , која е заеднилки проект на Коч Холдинг и Фиат Крајслер Аутомобиле , реши да инвестира во редизајн на Типо.

Фиат Типо се произведува во фабриката на Тофаш во градот Бурса , а на локалниот пазар се продава под името Егеа , во чиј провобитен развој компанијата вложи милијарда долари.

Од почетокот на производството , во 2015 , се продадени 530 000 возила , што е речиси половина од планот за продажба на 1,3 милиони до 2023 година.

Од компанијата сега решија да вложат 200 милиони евра за освежување на моделот , од кој 70% се продава надвор од Турција. Новиот Типо ќе сде појави во 2020 и ќе треба да ги задоволи строгите Еуро 6 стандарди за дизел , ќе има нов 10,25 инчен мултимедијален систем , нова централна конзола и ентериер.

Се очекува дури и хибридна варијанта со бензински агрегат во основа , што ќе биде претставен следната година во март на саемот во Женева.

Мицкоски и Ахмети на едночасовна средба во Собранието

Попладнево во Собранието се сретнале лидерот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски со претседателот на ДУИ , Али Ахмети.

Средбата се оддржала во Собранието и траела еден час. Било дискутирано за можностите за заедничка соработка и формирање на ново парламентарно мнозинство.

Други детали од средбата засега не се откриваат.

Рита Ора повторно го запали Инстаграм со жешка поза (ФОТО)

Рита Ора позира во минијатурен костум за капење и ги воодушеви фановите со својот изглед.

Пејачката објави неколку фотографии во златно бикини со деколте во преден план и собра многу комплименти.

„Прекрасна си“, „Леле“, „Гориш“, ја пофалија нејзините воодушевени обожаватели. Патем, 29-годишната Рита во моментот е на одмор на Ибица со своето десет години постаро момче, Ромеин Гаврас. Таа е во врска со него веќе четири месеци.

Спречен обид за шверц на 200 килограми марихуана на граничниот премин „Блато" кај Дебар

На граничниот премин „Блато" на албанско – македонската граница кај Дебар спречен е обид за шверц на 200 килограми марихуна.

– Дрогата е откриена во возило со албански сообрајќајни ознаки и со лого на производител на мебел, управувано од лицето Флориан Алимани (26) од пограничното албанско село Ѓурица, но жител на Драч. Наркотичното средство било наменето за нарко пазарот во Македонија, стои во соопштението на Полицискиот комесаријат од Пешкопеја.

Дрогата била откриена при втората контрола, а била скриена во посебен простор поставен над подот на возилото.

Од првичните сознанија на полицијата дрогата била натоварена во Пешкопеја.

Според полицијата, успешната акција е резултат на засилените контролни мерки со цел спречување секаков обид за шверц на дрога, како и спречување на какви било меѓугранични криминални дејствија.

Ова е најголема количина дрога запленета на двете страни од овој граничен премин, а секогаш била откривана при влез на нашата територија./МИА

притисни ентер