Требаше да игра со Ѓоковиќ, но се расплака и се пензионира: Те сакам, Новак! (ВИДЕО)

Џонатан Ерлих, израелски тенисер специјализиран за двојки, кој освои 22 турнири во тие натпреварувања, вклучувајќи го и Австралија опен во 2008 година, се пензионираше на 45-годишна возраст на турнирот во Тел Авив.

На него требаше да настапи со Новак Ѓоковиќ, кој некогаш му беше партнер. Сепак, неговиот проштален турнир беше уништен поради повреда, па тој се повлече без да настапи во својата татковина.

Тој најави повлекување додека со него беше Ѓоковиќ. Тој и Ерлих, кога единствено играа во 2010 година во Квинс Клуб, ја освоија единствената титула во парови. Ерлих беше толку обземен од емоции што се расплака. Тој и се обратил на својата партнерка: „Новак, те сакам многу, Србите и Израелците имаат посебен однос. Прво, одлично е што дојде во Израел. Знам дека си бил тука неколку пати, но тоа беше пред долго време.Секогаш кога ќе дојдеш се чувствуваш како дома.

Во Србија секогаш се чувствував како дома и единствените титули на земја ми беа во Белград. Сите знаеме каков голем играч си, но многумина не знаат каква личност си. Ти си фантастичен човек, тоа ми е уште поважно. Ти благодарам многу и го ценам времето што го поминувам со тебе и што можам да те наречам мој пријател.

Отсекогаш сме имале одлични односи, уште од 2010 година. Сè уште имаме 100% перформанси. Се надевам дека ќе имате одлична недела овде во сингл. Те сакам многу и сакам уште многу пати да те гледам на теренот. И да собориш уште многу рекорди, го заслужуваш тоа“.

Ѓоковиќ, кој дотогаш го тешеше Ерлих, потоа го зеде микрофонот: „Шалом... Тоа е се што знам на хебрејски. Се надевам дека ќе научам уште неколку зборови оваа недела. Задоволство ми е да се вратам во Израел. Бев овде пред пет години, кога Србија и Израел играа во Дејвис купот, тоа беше една од најдобрите атмосфери што сум ги почувствувал во тенисот.

Со нетрпение чекав да се вратам овде после долго време. Меѓу Србите и Израелците постои пријателство долги години. За жал, денес не можевме да играме, но мислам дека не можеме да ги заборавиме моментите што овој човек ги донесе во израелскиот тенис и воопшто спортот. Тој заслужува восхит.

Ја освоивме мојата единствена титула во двојки единствениот пат кога игравме заедно. Џони, ти посакувам се најдобро во следното поглавје од твојот живот. Знаеш дека сум тука, секогаш ќе бидам тука и со задоволство ќе му помогнам на израелскиот тенис секогаш кога ќе можам“.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер