Требаше да игра со Ѓоковиќ, но се расплака и се пензионира: Те сакам, Новак! (ВИДЕО)

Џонатан Ерлих, израелски тенисер специјализиран за двојки, кој освои 22 турнири во тие натпреварувања, вклучувајќи го и Австралија опен во 2008 година, се пензионираше на 45-годишна возраст на турнирот во Тел Авив.

На него требаше да настапи со Новак Ѓоковиќ, кој некогаш му беше партнер. Сепак, неговиот проштален турнир беше уништен поради повреда, па тој се повлече без да настапи во својата татковина.

Тој најави повлекување додека со него беше Ѓоковиќ. Тој и Ерлих, кога единствено играа во 2010 година во Квинс Клуб, ја освоија единствената титула во парови. Ерлих беше толку обземен од емоции што се расплака. Тој и се обратил на својата партнерка: „Новак, те сакам многу, Србите и Израелците имаат посебен однос. Прво, одлично е што дојде во Израел. Знам дека си бил тука неколку пати, но тоа беше пред долго време.Секогаш кога ќе дојдеш се чувствуваш како дома.

Во Србија секогаш се чувствував како дома и единствените титули на земја ми беа во Белград. Сите знаеме каков голем играч си, но многумина не знаат каква личност си. Ти си фантастичен човек, тоа ми е уште поважно. Ти благодарам многу и го ценам времето што го поминувам со тебе и што можам да те наречам мој пријател.

Отсекогаш сме имале одлични односи, уште од 2010 година. Сè уште имаме 100% перформанси. Се надевам дека ќе имате одлична недела овде во сингл. Те сакам многу и сакам уште многу пати да те гледам на теренот. И да собориш уште многу рекорди, го заслужуваш тоа“.

Ѓоковиќ, кој дотогаш го тешеше Ерлих, потоа го зеде микрофонот: „Шалом... Тоа е се што знам на хебрејски. Се надевам дека ќе научам уште неколку зборови оваа недела. Задоволство ми е да се вратам во Израел. Бев овде пред пет години, кога Србија и Израел играа во Дејвис купот, тоа беше една од најдобрите атмосфери што сум ги почувствувал во тенисот.

Со нетрпение чекав да се вратам овде после долго време. Меѓу Србите и Израелците постои пријателство долги години. За жал, денес не можевме да играме, но мислам дека не можеме да ги заборавиме моментите што овој човек ги донесе во израелскиот тенис и воопшто спортот. Тој заслужува восхит.

Ја освоивме мојата единствена титула во двојки единствениот пат кога игравме заедно. Џони, ти посакувам се најдобро во следното поглавје од твојот живот. Знаеш дека сум тука, секогаш ќе бидам тука и со задоволство ќе му помогнам на израелскиот тенис секогаш кога ќе можам“.

Романија се налути поради ветото за Шенген: Го повикаа австрискиот амбасадор на консултации

Романија одлучи да го покани својот амбасадор во Австрија на консултации еден ден откако Австрија го блокираше нејзиниот влез во Шенген.

Дипломатот Емил Хурезеану е поканет на консултации во Букурешт, соопшти МНР.

„Ова е политички гест со кој го нагласуваме големото неодобрување на Романија за постапките на Австрија и со кој навестуваме дека ќе го намалиме нивото на односите со таа земја“, се наведува во соопштението.

Премиерот Николае Чиука рече дека е длабоко разочаран од одлуката на Австрија да го блокира влезот на неговата земја во најголемата зона на слободно движење во која неговата земја се обидува да влезе речиси единаесет години.

Затоа, синоќа романското Министерство за надворешни работи го повика австрискиот амбасадор во Букурешт да го изразат својот протест против неоправданата и непријателска позиција.

По повеќе од десет години во чекалната, Романија, земја со 19 милиони жители која се приклучи на ЕУ во 2007 година, имаше големи очекувања да биде интегрирана во Шенген зоната, каде што повеќе од 400 милиони луѓе можат слободно да патуваат, без контрола на внатрешните граници..

Европската комисија одамна изрази желба за проширување на Шенген зоната, но зелено светло вчера доби само Хрватска, додека Романија и Бугарија беа одбиени.

Австрија се спротивстави со оценката дека двете земји не прават доволно за да ја запрат илегалната миграција преку „западнобалканската рута“ и стравува дека приливот уште повеќе ќе се зголеми доколку влезат во Шенген.

Романскиот министер за внатрешни работи Лусијан Боде ја потсети Австрија дека бранот мигранти не минува низ Романија туку најмногу преку Србија. Западнобалканската рута се состои од Бугарија, Србија и Босна и Херцеговина.

Поради одлуката на Виена, имаше повици за бојкот на Австрија, особено од министерот за туризам, кој ги повика сонародниците да не одат на скијање во Австрија, туку да изберат други дестинации, како Франција.

Австрија е втор по големина инвеститор во Романија, посочуваат од МНР. Многу јавни претпријатија имаат сметки во австриски банки, а во земјата се присутни и големи австриски компании како OMV и HS Timber Group за преработка на дрво.

Јужна Кореја ќе ги подмлади своите граѓани за една или две години

Јужна Кореја штотуку усвои закон со кој се отфрла традиционалниот начин на пресметување на возраста на една личност во корист на меѓународниот стандард.

Заради оваа промена, на сите граѓани ќе им бидат отстранети една или две години од личните документи, пишува Гардијан.

Имено, во Јужна Кореја за новороденче се смета дека има една година, а секој 1 јануари се додава уште една година. Вака возраста е прикажана и на личните документи.

Посебен систем има и поради регулирање на воениот рок или пресметување на старосната граница за консумирање алкохол и цигари, при што новороденото дете се смета дека има нула години, а една година се додава на 1 јануари.

Сепак, од раните 1960-ти, Јужна Кореја почна да ја користи меѓународната норма за пресметување на возраста од нула при раѓање и додавање по една година на секој роденден во медицинските и правните документи.

Збунувачкиот начин на пресметка ќе исчезне во јуни 2023 година - барем на официјалните документи - кога ќе стапи во сила законот според кој треба да се користи само меѓународниот метод на пресметка.

„Целта на оваа промена е да се намалат непотребните социо-економски трошоци бидејќи сè уште постојат правни и социјални спорови, како и конфузија поради различните начини на пресметување на возраста“, рече Јо Санг-бум од владејачката партија Народна моќ.

Џеонг Да-Еун, 29-годишна канцелариска работничка, е среќна поради промената и вели дека секогаш морала двапати да размислува кога ја прашувале за нејзината возраст во странство. „Се сеќавам дека странците ме гледаа збунето бидејќи ми требаше толку време да им кажам колку години имам“.

„Кој не би бил среќен да се помлади година или две?“, додаде таа.

Потеклото на корејскиот систем не е сосема јасно. Една теорија е дека при раѓањето се зема предвид времето поминато во утробата - со девет месеци заокружени на 12. Други го поврзуваат со древниот азиски броен систем кој немал концепт за нула.

Објаснувањата за дополнителната година додадена на 1 јануари се уште покомплицирани.

Некои експерти теоретизираат дека старите Корејци ја сместиле својата година на раѓање во кинескиот календарски циклус од 60 години, но, во време кога немало редовни календари, тие го игнорирале денот на нивното раѓање и едноставно додавале цела година на првиот ден на лунарниот календар. Престапната година на 1 јануари станала вообичаена бидејќи повеќе Јужнокорејци почнале да го следат западниот календар.

Гутереш нареди истрага по веста дека нигериската војска врши насилни абортуси

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара истрага за наводите дека нигериската војска спроведува програма за систематски и принудни абортуси, изјави портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Нигериската војска води тајна програма за абортус во североисточниот дел на земјата, која систематски и незаконски се спроведува најмалку од 2013 година.

Како дел од програмата, биле прекинати најмалку 10.000 бремености, а многу од тие жени и девојки биле киднапирани и силувани од исламистички милитанти, според сведоштвата на десетици очевидци и документација до која дојдоа медиумите. „Генералниот секретар со загриженост ги забележува наводите за систематски и присилни абортуси, наводно извршени од нигериската војска врз жени и девојки нападнати од Боко Харам“, напиша портпаролот на ОН Стефан Дујарик во е-пошта.

„Овие наводи заслужуваат темелна истрага и спроведување на итни корективни активности и мерки за одговорност, доколку е потребно. Дујарик не прецизираше кој треба да спроведе таква истрага, ниту пак навлегол во други детали. Нигерискиот министер за одбрана вчера изјави дека војската нема да го истражи извештајот, велејќи дека тоа не е точно. Нигериската влада немала коментар.

притисни ентер